Oficjalny podkast Instytutu Podologii. Odcinek 6. „Podochirurgia przy wrastających paznokciach”
W wielu przypadkach terapia podologiczna jest w stanie pomóc uporać się z problemem wrastających paznokci. Zdarzają się jednak przypadki trudniejsze, w których jedynym sposobem na powrót do zdrowia jest zabieg podochirurgiczny. Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk i chirurg Maciej Hess wyjaśniają, jakie są wskazania do plastyki wałów okołopaznokciowych, jak wygląda zabieg i czy jest on skuteczny. Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podkastu:
Podochirurgia przy wrastających paznokciach
Zabieg podochirurgiczny, który wykonywany jest przy wrastających paznokciach to plastyka wałów okołopaznokciowych. Polega on na wycięciu nadmiaru tkanek miękkich, które otaczają paznokieć.
Wskazania do plastyki wałów okołopaznokciowych to:
- nawracające wrastanie paznokci,
- stan po resekcjach klinowych,
- częste stany zapalne w obrębie wałów paznokciowych,
- przerost wałów okołopaznokciowych uwarunkowany genetycznie.
Do plastyki wałów okołopaznokciowych pacjenta kwalifikuje podolog. Najczęściej są to przypadki, gdy wrastanie płytki paznokciowej jest procesem długotrwałym, przewlekłym, bolesnym, gdzie występuje naciek zapalny. Zabieg wykonywany jest też u pacjentów, którzy przeszli resekcję klinową – wyjaśnia Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk.
Zabieg plastyki wałów okołopaznokciowych
Plastyka wałów okołopaznokciowych jest zabiegiem zaliczanym do małej chirurgii. Przeprowadza się ją w znieczuleniu miejscowym.
Pacjent podczas zabiegu nie czuje żadnego bólu, nie czuje dyskomfortu. Dla mnie, jako chirurga, najważniejsze jest to, aby procedura była bezbolesna. Dzięki temu mogę dotrzeć do źródła problemu i rozwiązać go. Jedynym nieprzyjemnym momentem jest ukłucie podczas podawania znieczulenia. Pacjent nie czuje bólu przez około 2–3 godziny – wyjaśnia chirurg Maciej Hess.
Po około 5–10 minutach od znieczulenia rozpoczyna się zabieg. Plastyka wałów okołopaznokciowych kończy się założeniem szwów i opatrunku. Pacjent może od razu wyjść do domu, na własnych nogach.
Każdy zabieg medyczny jest obarczony ryzykiem. Udaje nam się unikać poważnych powikłań. Mogą pojawić się zmiany wrodzone o podłożu naczyniowym, martwica skóry, wtórne zakażenie rany. W 99% przypadków nie spotkaliśmy się z poważnymi powikłaniami. Ryzyko nawrotów jest niewielkie. Ale trzeba pamiętać, że podochirurgia to tylko połowa sukcesu. Druga połowa to praca z podologiem – wyjaśnia chirurg Maciej Hess.
Co po zabiegu plastyki wałów okołopaznokciowych?
Podochirurgia jest uzupełnieniem terapii, którą prowadzi podolog. Po zabiegu konieczne jest podjęcie dalszych działań – dopasowanych indywidualnie do każdego pacjenta. Po plastyce wałów okołopaznokciowych można zastosować m.in. preparaty o działaniu miejscowym, klamry tytanowe, wkładki ortopedyczne.
___
Oficjalny podkast Instytutu Podologii w Poznaniu. Opowiadamy o tym, co dotyczy każdego z nas – o zdrowiu stóp! W luźnych rozmowach poruszamy tematy związane z profilaktyką i leczeniem schorzeń w obrębie stóp. Dowiesz się, na jakie objawy zwrócić uwagę, jakie są metody terapii podologicznej, jak samodzielnie dbać o stopy.
W każdym odcinku poruszamy zagadnienia ściśle związane z podologią. Podkast podologiczny to skarbnica wiedzy o tym, co najważniejsze, o zdrowiu!
Zapraszamy do odsłuchania i subskrybowania oficjalnego podkastu Instytutu Podologii.