Objaw Raynauda w podologii – opis przypadku
Pacjentami Instytutu Podologii w Poznaniu często są osoby, u których poza schorzeniami podologicznymi, występują także zaburzenia i choroby ogólnoustrojowe. W takich przypadkach zwykle konieczne jest rozszerzenie diagnostyki i ostrożne dopasowanie terapii podologicznej. Jednym z przykładów jest Pacjent z objawem Raynauda, który trafił do Instytutu Podologii z problemem wrastających paznokci.
Czym jest objaw Raynauda?
Objaw Raynauda jest zaburzeniem naczynioruchowym. Charakteryzuje się nagłym zblednięciem, a następnie zasinieniem i zaczerwienieniem palców rąk i stóp, a niekiedy także małżowin usznych i nosa. Szacuje się, że cierpi na niego 3–4% populacji. Odsetek ten znacząco wzrasta na obszarach o chłodnym klimacie. Objaw Raynauda częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn.
Przyczyna objawu Raynauda nie została do końca poznana. Wyróżnia się:
- idiopatyczny objaw Raynauda (choroba Raynauda),
- objaw Raynauda towarzyszący innym chorobom (zespół Raynauda).
Mechanizm objawu Raynauda polega na nadmiernym skurczu naczyń krwionośnych pod wpływem obniżenia temperatury otoczenia lub stresu. Uważa się, że ma to związek ze hormonami, neuroprzekaźnikami, mediatorami procesu zapalnego oraz nadmierną liczbą lub zwiększoną aktywnością receptorów a1-adrenergicznych w ścianie naczyń krwionośnych.
Objaw Raynauda może występować przy:
- chorobach hematologicznych,
- chorobach autoimmunologicznych,
- chorobach tarczycy,
- zatruciach,
- chorobach kręgosłupa szyjnego.
Pacjent Instytutu Podologii w Poznaniu – objaw Raynauda i wrastające paznokcie
Do Instytutu Podologii w Poznaniu zgłosił się mężczyzna z wrastającymi paznokciami w zaawansowanym stopniu. Pacjent został zakwalifikowany do zabiegu podochirurgicznego – plastyki wałów okołopaznokciowych. Jednak ze względu na objaw Raynauda konieczne było rozszerzenie diagnostyki i odpowiednie przygotowanie.
Pacjent został skierowany na badanie USG Doppler w celu oceny krążenia w kończynach dolnych. Otrzymał także od lekarza leki poprawiające krążenie krwi.
Pacjent trafił do Instytutu Podologii w grudniu. Plastyka wałów okołopaznokciowych została wykonana w lipcu. Przeprowadzenie zabiegu latem było spowodowane temperaturą sprzyjającą procesowi gojenia się rany u osoby z objawem Raynauda.