Najczęstsze choroby paznokci
Zdrowe paznokcie są nie tylko estetyczne, ale również odgrywają ważną rolę w ochronie końcówek palców. Nieprawidłowości w obrębie płytki paznokciowej mogą powodować dyskomfort i ból, a także być sygnałem poważniejszych problemów zdrowotnych. Dowiedz się, jakie są najczęstsze choroby paznokci i jaka jest rola podologa w ich terapii.
Grzybica paznokci
Grzybica paznokci jest infekcją wywołaną przez różne rodzaje grzybów, najczęściej dermatofity. Objawy obejmują m.in. zgrubienie, przebarwienia (żółte, brązowe lub białe), kruszenie się paznokcia oraz nieprzyjemny zapach.
Terapia podologiczna
Podolog może zalecić m.in. stosowanie miejscowych preparatów podologicznych, regularne oczyszczanie paznokcia, laseroterapię, a także prowadzić edukację w zakresie higieny stóp i paznokci.
Wrastające paznokcie
Wrastające paznokcie to stan, w którym boki paznokcia wrastają w otaczające tkanki, powodując ból, zaczerwienienie i obrzęk. Często spowodowane są niewłaściwym obcinaniem paznokci, ciasnym obuwiem lub urazami.
Terapia podologiczna
Podolog może wykonać zastosować specjalne klamry korygujące, wykonać tamponadę, a także zakwalifikować pacjenta do plastyki wałów okołopaznokciowych.
Paznokcie wkręcające
Wkręcające się paznokcie cechują się zawijaniem bocznych krawędzi paznokcia, co nadaje im kształt rurki. Boki paznokcia ściskają łożysko i wbijają się w wał paznokciowy, co powoduje ból. Na początku dyskomfort jest łagodny, ale z czasem może się nasilać, aż do punktu, w którym chodzenie i codzienne funkcjonowanie staje się utrudnione. Często pojawia się także stan zapalny.
Terapia podologiczna
Terapia podologiczna przy paznokciach wkręcających obejmuje opracowanie płytki paznokciowej polegające na jej skróceniu i usunięciu zrogowaceń. Podolog może również założyć klamrę ortonyksyjną oraz zlecić stosowanie specjalistycznych preparatów pielęgnujących i zmiękczających paznokieć.
Łuszczyca paznokci
Łuszczyca to przewlekłe schorzenie autoimmunologiczne, które może powodować zmiany w strukturze paznokci. Objawy to punktowe wgłębienia w płytce paznokciowej, a także osłabienie, kruszenie się i przebarwienia paznokcia.
Terapia podologiczna
Leczenie obejmuje stosowanie miejscowych preparatów wzmacniających płytkę paznokciową oraz specjalistyczne zabiegi podologiczne w celu poprawy wyglądu i funkcji paznokci.
Zanokcica
Zanokcica to ropne zapalenie wałów okołopaznokciowych. Patogeny odpowiedzialne za rozwój schorzenia to głównie paciorkowce i gronkowiec złocisty. Zdarzają się również infekcje pałeczką ropy błękitnej oraz bakteriami beztlenowymi.
Terapia podologiczna
W leczeniu zanokcicy stosuje się miejscowe środki antyseptyczne, a także antybiotykoterapię na zlecenie lekarza. W niektórych przypadkach może być konieczne chirurgiczne nacięcie wału paznokciowego i drenaż treści ropnej.
Onychogryfoza
Onychogryfoza to przerost paznokcia spowodowany intensywnym namnażaniem się komórek płytki paznokciowej. Objawy obejmują zmiany w kształcie paznokcia, który staje się grubszy, twardszy i często zakrzywia się w bok – do góry lub w kierunku podeszwowym.
Terapia podologiczna
Głównym elementem terapii podologicznej przy onychogryfozie jest mechaniczne opracowanie płytki paznokciowej frezami oraz jej skrócenie. Tego typu zabieg powinien odbywać się regularnie, aby nie doprowadzić do ponownego przerostu paznokcia. Podolog może zlecić także stosowanie preparatów podologicznych, które odżywiają łożysko i zmiękczają płytkę paznokciową.