Nadmierna potliwość
Pocenie się jest naturalnym i potrzebnym zjawiskiem. Dzięki niemu organizm może regulować temperaturę ciała. Zdarza się jednak, że pot jest wydzielany w nadmiernych ilościach. Ten wstydliwy problem dotyczy nawet 3% społeczeństwa. Szczególnie często występuje nadpotliwość stóp. Zobacz, jak można sobie z nią poradzić.
Pot jest wydzielany przez gruczoły potowe, które uchodzą bezpośrednio na powierzchnię skóry lub do mieszka włosowego. Najwięcej z nich jest zlokalizowanych właśnie w obrębie stóp. Ich aktywność obserwuje się głównie podczas aktywności fizycznej, przebywania w wysokiej temperaturze, a także pod wpływem bodźców emocjonalnych (np. w stresie). Kiedy pot jest wydzielany w ilości nieadekwatnej do sytuacji, mówi się o nadmiernej potliwości.
Przyczyny nadmiernej potliwości stóp
Nadmierna potliwość stóp jest efektem nadmiernego pobudzenia gruczołów potowych. Do jej przyczyn można zaliczyć:
- zaburzenia hormonalne,
- czynniki genetyczne,
- przyjmowanie niektórych leków,
- choroby ogólnoustrojowe (m.in. cukrzyca, nadczynność tarczycy, otyłość),
- choroby neurologiczne,
- przewlekły stres.
Problem nadmiernej potliwości obserwuje się także u osób, które stosują nieodpowiednią dietę. Chodzi przede wszystkim o spożywanie ostrych przypraw. Do czynników ryzyka zalicza się także nieodpowiednią higienę oraz noszenie obuwia i skarpetek z tworzyw sztucznych.
Dlaczego nadmierna potliwość stóp wymaga leczenia?
Nadmierna potliwość stóp powoduje, że skóra na stopach staje się cienka, pomarszczona i przyjmuje żółto-szary odcień. Pojawia się także nieprzyjemny zapach (bromhidrosis). Do tego wzrasta ryzyko infekcji bakteryjnej, wirusowej lub grzybiczej, co może skutkować kolejnymi problemami ze strony stóp (np. brodawkami wirusowymi, grzybicą paznokci, pęknięciami naskórka). Nie można zapomnieć również o tym, że nadmierna potliwość stóp to bardzo wstydliwy problem. Osoby dotknięte tą przypadłością mają obniżoną samoocenę, nie czują się swobodnie, a często też unikają kontaktów towarzyskich. Przeszkadza im też ciągły dyskomfort.
Jak wygląda leczenie nadmiernej potliwości stóp?
Specjalistą, który pomaga poradzić sobie z nadmierną potliwością stóp, jest podolog. Pomoże on dobrać odpowiedni sposób leczenia, a także udzieli wskazówek dotyczących prawidłowej pielęgnacji. Poszukuje także możliwych przyczyn problemu. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze udaje się je jednoznacznie ustalić.
Leczenie nadmiernej potliwości stóp zaczyna się od preparatów aplikowanych bezpośrednio na skórę. Są to różnego rodzaju maści, płyny oraz kremy dermatologiczne. Jeżeli jest taka potrzeba, podolog wykonuje również specjalistyczne zabiegi – np. usuwa zrogowaciały naskórek.
Nadmierna potliwość stóp może być leczona przy pomocy jonoforezy. Zabieg wykonuje się w celu zmniejszenia aktywności gruczołów potowych przy pomocy prądu galwanicznego. Prowadzi to do czasowego porażenia kanałów jonowych gruczołów potowych, dzięki czemu przestają one wydzielać pot. Aby jonoforeza na nadpotliwość stóp była skuteczna, konieczne jest wykonanie serii zabiegów. Efekt terapeutyczny utrzymuje się nawet przez 2 lata.
Jeżeli chodzi o leczenie nadpotliwości stóp, jonoforeza to nie jedyny sposób. Dobre efekty można uzyskać dzięki podaniu toksyny botulinowej. Lekarz ostrzykuje skórę w okolicy dotkniętej problemem, co prowadzi do zablokowania nerwów zaopatrujących gruczoły potowe. Po zabiegu nadmierna potliwość stóp ustępuje nawet na kilka miesięcy.
Jak poradzić sobie z nadmierną potliwością stóp?
Leczenie nadmiernej potliwości stóp u podologa to nie tylko specjalistyczne zabiegi, ale także nauka odpowiedniej pielęgnacji, dzięki której można samodzielnie poradzić sobie z problemem. Konieczne jest codzienne mycie stóp przy użyciu specjalistycznych preparatów o właściwościach antybakteryjnych i zmniejszających aktywność gruczołów potowych. Nie można zapomnieć o noszeniu skarpet z naturalnych i oddychających włókien oraz codziennym ich zmienianiu. Warto unikać przebywania w butach przez długi czas, a gdy dojdzie do ich zawilgocenia – zrezygnowanie z ich noszenia do czasu wyschnięcia. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie wkładek korygujących.