Metatarsalgia Mortona
Metatarsalgia Mortona to bolesne schorzenie, które jest skutkiem podrażnienia nerwów. Dolegliwości nasilają się podczas chodzenia, biegania, stania i noszenia butów na wysokim obcasie. Choroba najczęściej dotyka kobiety. Dowiedz się, jakie są przyczyny metatarsalgii Mortona i jak może pomóc podolog.
Co to jest metatarsalgia Mortona?
Metatarsalgia (neuralgia) Mortona jest zespołem bólowym spowodowanym uciskiem na nerw podeszwowy. Najczęściej rozwija się między II a III lub III a IV głową kości śródstopia. Może towarzyszyć jej włóknienie okołonerwowe.
Jakie są przyczyny metatarsalgii Mortona?
Przyczyny metatarsalgii Mortona nie zostały dokładnie poznane. Uznaje się, że neuralgia jest skutkiem ucisku nerwów podeszwowych, które przechodzą przez więzadło poprzeczne śródstopia. Są one odpowiedzialne za unerwienie palców stopy. Długotrwały ucisk prowadzi do rozwinięcia się stanu zapalnego.
Metatarsalgii Mortona sprzyjają także:
- wąskie przodostopie,
- wysokie podbicie,
- płaskostopie poprzeczne,
- palce młotkowate,
- przewlekłe zapalenie i przerost kaletki śródstopnej,
- niestabilność stawu śródstopno-palcowego,
- urazy mechaniczne,
- zmiany w tkance okołonerwowej,
- polineuropatia obwodowa.
Przyczyną metatarsalgii Mortona jest także noszenie butów z wąskimi czubkami lub na wysokim obcasie. Powoduje to ustawienie palców w zgięciu grzbietowym, a tym samym podciąganie nerwu.
Metatarsalgia Mortona częściej występuje u kobiet. Szacuje się, że panie są narażone na jej wystąpienie nawet 8–10 razy bardziej od mężczyzn. Szczególny wpływ ma na to noszenie specyficznego obuwia – na wysokim obcasie i ze zwężanymi noskami.
Objawy metatarsalgii Mortona
Głównym objawem metatarsalgii Mortona jest silny ból o charakterze piekącym lub palącym. Występuje on na wysokości głów kości śródstopia. Może promieniować do palców lub stawu skokowego. Dolegliwości nasilają się podczas dotyku lub chodzenia, natomiast ustępują w spoczynku lub po zdjęciu obuwia.
Inne objawy metatarsalgii Mortona to:
- drętwienie palców,
- mrowienie palców,
- bolesne skurcze palców.
Diagnoza metatarsalgii Mortona jest stawiana na podstawie badania USG lub rezonansu magnetycznego.
Leczenie metatarsalgii Mortona
Początkowo stosuje się leczenie zachowawcze metatarsalgii Mortona, które obejmuje:
- współpracę z podologiem,
- fizjoterapię,
- farmakoterapię.
Jeżeli leczenie zachowawcze neuralgii Mortona jest nieskuteczne lub schorzenie jest zaawansowane, konieczne jest leczenie zabiegowe. Operacja polega na wycięciu nerwu lub tkanek, które powodują jego ucisk.
Metatarsalgia Mortona – jak może pomóc podolog?
Pomoc podologiczna przy metatarsalgii Mortona polega na dobraniu odpowiedniego obuwia. Buty powinny być dobrze dopasowane na długość i szerokość, mieć szeroki przód oraz płaską, ale stabilną podeszwę. Zaleca się, aby były wykonane z naturalnych materiałów, które zapewniają stopie cyrkulację powietrza.
Elementem terapii podologicznej przy metatarsalgii Mortona jest komputerowe badanie stóp skanerem 3D. Analiza pozwala uzyskać informacje dotyczące:
- rozmiaru stopy,
- wysokości wysklepienia i łuku stopy,
- pronacji i supinacji,
- ułożenia stóp,
- nacisku stóp na podłoże,
- ułożenia ścięgna Achillesa.
Na podstawie komputerowego badania stóp podolog może wykonać indywidualne wkładki ortopedyczne. Są one jednym z ważniejszych elementów leczenia zachowawczego, ponieważ poprawiają łańcuch kinematyczny ciała, pobudzają mięśnie, zapewniają odpowiednią amortyzację, wspierają stopę przy schorzeniach i urazach – sprzyjają ich korygowaniu i dalszemu postępowi.
Nerwiak Mortona
Metatarsalgia Mortona bywa często nazywana “nerwiakiem Mortona”. Tymczasem nerwiak to niezłośliwy nowotwór obwodowego układu nerwowego, który wywodzi się z wypustek nerwowych lub łącznotkankowej osłonki. Ma postać czerwono-brunatnego guzka.
Nerwiak Mortona może się rozwinąć, gdy podrażniony nerw zostanie obleczony przez tkankę łączną włóknistą. Nie dzieje się tak u wszystkich Pacjentów z neuralgią Mortona.