Łuszczyca – co należy o niej wiedzieć?
Łuszczyca jest chorobą o podłożu genetycznym i immunologicznym. Jej objawy dotyczą przede wszystkim skóry. Mogą jednak pojawić się także na paznokciach. Mowa wówczas o łuszczycy paznokci.
Czym jest łuszczyca?
Łuszczyca jest chorobą przewlekłą o charakterze zapalnym. Szacuje się, że choruje na nią nawet 4% światowej populacji. Jest ona związana z nieprawidłowościami genetycznymi oraz zaburzeniami ze strony układu immunologicznego. Wyróżnia się jej kilka typów, które różnią się od siebie przebiegiem i objawami. Łuszczyca występuje z okresami remisji i zaostrzeń.
Łuszczyca objawia się czerwonobrunatnymi lub różowymi grudkami na skórze, które są pokryte srebrzystą łuską. Spotkać je można przede wszystkim na łokciach i kolanach, ale występują także na innych częściach ciała (w tym na owłosionej skórze głowy). Pojawienie się objawów skórnych może być wywołane przez kilka czynników. Zaliczyć można do nich: infekcje bakteryjne, stany zapalne, mechaniczne uszkodzenia skóry, przyjmowanie niektórych leków, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu. Zmiany mogą być widoczne także na paznokciach. Niekiedy choroba obejmuje stawy.
Łuszczyca paznokci
Łuszczyca paznokci pojawia się, gdy zmiany chorobowe obejmują paznokcie. Zdarza się to bardzo często. Niekiedy u chorego nie występują żadne inne dolegliwości poza nimi.
Łuszczyca paznokci objawia się:
- naparstkowieniem, czyli pojawieniem się punktowych wgłębień w płytce paznokcia,
- osłabieniem paznokci,
- łatwym łamaniem i kruszeniem się płytki paznokciowej,
- żółtymi przebarwieniami na płytce paznokciowej,
- zgrubieniem płytki paznokciowej.
Czy łuszczycą paznokci można się zarazić?
Łuszczyca paznokci nie jest chorobą zakaźną, a tym samym nie można się nią zarazić od innej osoby (jak to ma miejsce m.in. w przypadku grzybicy paznokci). Jej przyczyna nie została do końca poznana. Wiadomo jednak, że nie odpowiadają za nią żadne drobnoustroje. Udało się także ustalić, że udział w jej rozwoju biorą czynniki genetyczne oraz immunologiczne (nieprawidłowe funkcjonowanie komórek układu odpornościowego).
Terapia łuszczycy paznokci u podologa
Terapia łuszczycy paznokci u podologa może przebiegać przy pomocy kilku metod. Są one dopasowywane indywidualnie do każdego pacjenta. Poprzedza je wywiad chorobowy i badanie podologiczne.
Terapia łuszczycy paznokci u podologa polega na:
- prawidłowym skróceniu płytki paznokcia,
- profesjonalnym usunięciu zmian chorobowych,
- zastosowaniu preparatów o działaniu miejscowym w celu wspomagania regeneracji płytki paznokciowej i łożyska,
- usunięciu uszkodzonego fragmentu płytki paznokcia,
- przeprowadzeniu rekonstrukcji paznokcia.
Ponadto podolog udziela wskazówek dotyczących prawidłowej pielęgnacji w domu. Współpracuje również z dermatologiem. Aby działania terapeutyczne przyniosły oczekiwane efekty, konieczne jest stosowanie się do zaleceń i zgłaszanie na wizyty kontrolne.