Terapia łuszczycy u podologa
Schorzenia paznokci są niekiedy skutkiem chorób przewlekłych, które toczą się w organizmie. Jedną z nich jest łuszczyca. Choroba niemal zawsze wywołuje objawy ze strony płytki paznokciowej. Mogą one współwystępować z innymi objawami lub być jedną dolegliwością. W jej leczeniu pomóc może podolog. W Poznaniu dokonujemy tego przy pomocy kilku metod. Zobacz, jak wygląda pomoc w leczeniu łuszczycy w gabinecie podologicznym.
Czym jest łuszczyca paznokci?
Łuszczyca paznokci jest zespołem objawów, które występują w przebiegu łuszczycy. Mogą występować samodzielnie lub razem z innymi dolegliwościami. Zmiany na płytce paznokciowej są bardzo charakterystyczne dla tej jednostki chorobowej. Są to:
- punktowe wgłębienia w płytce paznokciowej (układają się linijnie lub przypadkowo),
- żółte przebarwienie płytki paznokciowej (wyglądające jak plamy oleju),
- onycholiza (odklejenie się płytki paznokciowej od łożyska),
- zgrubienie płytki paznokciowej,
- kruchość płytki paznokciowej.
W bardzo ciężkich przypadkach łuszczycy paznokci płytka paznokciowa całkowicie odchodzi od łożyska.
Jak wygląda terapia łuszczycy paznokci u podologa?
Terapia łuszczycy paznokci u podologa może przebiegać na kilka sposobów. Wybór metody zależy od występujących objawów oraz stanu ich zaawansowania. Przed rozpoczęciem terapii podolog zbiera dokładny wywiad chorobowy, a także bada płytkę paznokciową.
Terapia łuszczycy u podologa może w znacznym stopniu poprawić wygląd i kondycję paznokci. Zmiany w przebiegu choroby mogą być bardzo uciążliwe. A działanie domowymi sposobami lub preparatami dostępnymi w aptece bez recepty nie zawsze przynosi oczekiwane efekty.
Jak podolog może pomóc w terapii łuszczycy? Przede wszystkim specjalista przeprowadza pedicure podologiczny. Polega on na prawidłowym skróceniu płytki paznokciowej oraz usunięciu zmian skórnych – zrogowaceń oraz łusek. Gdy istnieje taka potrzeba, wygładza paznokcie i stosuje preparaty o działaniu miejscowym, które wspomagają ich regenerację.
Jeżeli w przebiegu łuszczycy płytka paznokciowa jest mocno zniszczona, podolog wykonuje rekonstrukcję płytki paznokciowej. Może przeprowadzić także terapię onycholizy. Przebiega ona w następujących krokach:
- usunięcie fragmentu płytki paznokciowej (w miejscu jej odklejenia od łożyska),
- oczyszczenie łożyska specjalnym frezem,
- pobudzenie łożyska do intensywnej regeneracji,
- założenie opatrunku (hydrokoloidowego lub hydrożelowego),
- codzienna zmiana opatrunku.
Podolog w terapii łuszczycy ściśle współpracuje z dermatologiem.
Terapia łuszczycy u podologa a pielęgnacja
Odpowiednia pielęgnacja to również jeden z elementów terapii łuszczycy. Podolog podczas wizyty udziela szczegółowych wskazówek dotyczących tego, jak dbać i paznokcie i skórę. Ponadto poleca preparaty natłuszczające, które wspomogą regenerację płytki paznokciowej i stymulują łożysko. Warto pamiętać, że w przypadku łuszczycy nie mogą to być kosmetyki przeznaczone dla osób, które nie borykają się z żadnymi problemami ze strony płytki paznokciowej. Muszą być one starannie dobrane do problemu, z którym zmaga się pacjent.
W przypadku łuszczycy zastosowanie ma także laser Lunula. Urządzenie emituje światło niebieskie o długości fali 405 nm i czerwone o długości 635 nm. Tym samym działa bakteriobójczo i grzybobójczo oraz pobudza procesy immunologiczne płytki paznokciowej, co wspiera terapię.
Czego unikać w trakcie terapii łuszczycy u podologa:
- stosowania złuszczających skarpetek,
- długiego moczenia paznokci,
- używania tarki i pumeksu,
- zbyt krótkiego obcinania paznokci,
- malowania paznokci lakierem lub nakładania na nie hybrydy,
- kontaktu z substancjami chemicznymi, które mogą osłabiać płytkę paznokcia.
Efekty terapii łuszczycy paznokci u podologa
Efekty terapii łuszczycy u podologa pojawiają się w różnym czasie. Zależy to od kilku czynników:
- stopnia zaawansowania choroby,
- zastosowanej metody leczniczej,
- odpowiedzi organizmu na zastosowane leczenie,
- współpracy pacjenta z podologiem i stosowanie się do zaleceń,
- rodzaju łuszczycy.
Pacjent powinien ściśle stosować się do zaleceń podologa, a także regularnie zgłaszać się na wizyty w gabinecie podologicznym. Terapia łuszczycy wymaga cierpliwości i samodyscypliny. Jednak dzięki temu możliwe jest uzyskanie remisji choroby i poprawienie wyglądu swojej skóry i paznokci, a tym samym lepsze samopoczucie.