Konsultacje podologiczne trudnych przypadków
Praca podologa to codzienne wyzwania i styczność z różnymi przypadkami, które wymagają pełnego zaangażowania oraz indywidualnego podejścia. Chociaż wielu osobom podologia kojarzy się głównie z pielęgnacją stóp i paznokci, jest to wymagająca dziedzina, pełna różnorodnych problemów zdrowotnych. Wiele z nich potrzebuje interdyscyplinarnego podejścia oraz złożonej i, często, długotrwałej terapii. W Instytucie Podologii w Poznaniu za konsultowanie trudnych przypadków odpowiada mgr Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk.
Trudne przypadki podologiczne
Do mojego gabinetu trafiają osoby z całej Polski i zagranicy z różnorodnymi problemami, od odcisków i modzeli, przez wrastające paznokcie, aż po bardziej skomplikowane przypadki, jak zespół stopy cukrzycowej, długotrwałe zakażenia grzybicze, deformacje stóp oraz wszelkiego rodzaju zmiany wymagające współpracy z chirurgiem. Często są to powikłania po niewłaściwie przeprowadzonych zabiegach, długotrwałe zaniedbania w pielęgnacji stóp lub skutki chorób ogólnoustrojowych.
Jak podchodzę do terapii trudnych przypadków podologicznych?
Każdy pacjent to inna historia i potrzeby, dlatego niezmiernie ważne jest dla mnie indywidualne i holistyczne podejście do każdego przypadku. W przypadku złożonych problemów fundamentem każdej terapii jest szczegółowa diagnostyka. Oprócz standardowych metod, w Instytucie Podologii wspiera nas skaner 3D. Ponadto pobieramy materiał do badania mykologicznego, bakteriologicznego i histopatologicznego, co pomaga nam w ustaleniu dokładnego rozpoznania i dopasowaniu działań terapeutycznych, które mają największą szansę na powodzenie.
Pozostaję na bieżąco z najnowszą wiedzą medyczną i nowinkami technologicznymi. Dbam również o to, aby rozwijał się cały zespół Instytutu Podologii. W codziennej praktyce korzystam m.in. z laseroterapii. Ma ona zastosowanie głównie przy grzybicy paznokci, odciskach, ranach, ale także przewlekłym bólu.
Jestem także częścią zespołu podochirurgicznego. Kwalifikuję pacjentów do zabiegu podochirurgicznego, asystuję lekarzowi w jego trakcie oraz prowadzę pozabiegową terapię podologiczną. Chciałabym podkreślić, że dla wielu osób podochirurgia to jedyny sposób na całkowite wyleczenie, zminimalizowanie ryzyka powikłań i poprawę komfortu życia.
Uważam, że jednym z najważniejszych aspektów pracy podologa jest edukacja pacjenta. Wielu problemów można uniknąć dzięki odpowiedniej profilaktyce. Uczę, jak dbać o stopy na co dzień, jakie obuwie wybierać oraz jakie objawy mogą świadczyć o problemie wymagającym natychmiastowej interwencji. W przypadku pacjentów starszych czy osób z ograniczeniami ruchowymi, bardzo ważna jest też współpraca z rodziną lub opiekunami. Dodatkowo od niedawna jestem gospodarzem autorskiego programu w TV “Pani Podolog w akcji”.
Praca z pacjentem podologicznym wymaga czegoś więcej niż tylko wiedzy i umiejętności manualnych – to przede wszystkim konieczność posiadania empatii, zrozumienia oraz umiejętność wsłuchania się w potrzeby pacjenta.
Wyjątkowa rola trudnych przypadków podologicznych w mojej praktyce
Trudne przypadki podologiczne są nieodłącznym elementem mojej pracy. Stanowią największe wyzwanie, ale jednocześnie to właśnie dzięki nim nieustannie doskonalę swoje umiejętności i poszerzam wiedzę. Wszystko po to, aby móc lepiej pomagać pacjentom.
Dla mnie podologia to nie tylko praca, ale także pasja i misja – a każdy trudny przypadek motywuje mnie do dalszego poszukiwania najlepszych rozwiązań dla moich pacjentów. To właśnie czyni moją pracę satysfakcjonującą i niezwykle wartościową.