Konsultacja podologiczna – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Wizyty u podologa nie warto odwlekać – zwłaszcza gdy ze stopami lub paznokciami dzieje się coś niedobrego. Im szybciej zostaną wdrożone odpowiednie działania terapeutyczne i profilaktyczne, tym lepiej dla pacjenta. O tym, kiedy potrzebna jest konsultacja podologiczna i jak ona wygląda, opowiada mgr Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk z Instytutu Podologii w Poznaniu.
Angelika Janowicz: Gdy pojawia się problem ze stopami, pacjenci często pacjenci zastanawiają się – iść do podologa czy do dermatologa?
Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk: Podologia to dziedzina, która koncentruje się na problemach dotyczących stóp. Natomiast dermatologia skupia się na skórze ogółem. Można więc powiedzieć, że jest specjalizacją węższą – co nie oznacza, że nie spogląda na człowieka całościowo. Holistyczne podejście jest w podologii bardzo ważne, aby móc prowadzić skuteczną terapię.
Należy jednocześnie pamiętać, że podolog może, ale nie musi być lekarzem. Niemniej jednak podologia jest dziedziną medyczną. Specjaliści zanim podejmą pracę z pacjentem kończą studia i kursy specjalistyczne, na których zdobywają potrzebną wiedzę i doświadczenie praktyczne.
Uważam, że problemy w obrębie skóry stóp i paznokci najlepiej skonsultować z podologiem. Specjalista ma możliwość zastosowania szeregu metod diagnostycznych, terapeutycznych i profilaktycznych. Współpracuje także z dermatologami, chirurgami i fizjoterapeutami. Gdy zachodzi taka potrzeba, dany przypadek jest z nimi konsultowany.
Czy do podologa potrzebne jest skierowanie NFZ?
Tutaj mam dobrą wiadomość dla pacjentów. Do podologa nie jest potrzebne skierowanie NFZ. To skraca czas, który upływa od pojawienia się problemu do otrzymania fachowej pomocy. Gdy zachodzi taka potrzeba, można zgłosić się bezpośrednio do gabinetu podologicznego.
Pacjenci powinni mieć na uwadze, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje usług podologicznych. Dlatego konsultacja u podologa oraz wszystkie zabiegi są odpłatne.
Jak przygotować się do pierwszej wizyty u podologa?
Pierwsza wizyta w gabinecie podologicznym nie wymaga szczególnych przygotowań. Pacjenci powinni pamiętać jedynie o kilku ważnych kwestiach. Dzięki temu podolog może zebrać rzetelny wywiad chorobowy i przeprowadzić wszystkie niezbędne badania.
Przygotowania do konsultacji podologicznej obejmują:
- zadbanie o higienę stóp – jednak bez nakładania balsamów, kremów i maści;
- powstrzymanie się od samodzielnego usuwania zmian skórnych i obcinania paznokci – dzięki temu podolog może zobaczyć rzeczywiste objawy oraz ocenić ich stopień zaawansowania;
- zabranie ze sobą aktualnie noszonego obuwia;
- zabranie ze sobą wyników ostatnio wykonanych badań (np. obrazowych lub laboratoryjnych, jeżeli mają związek ze stopami);
- zabranie ze sobą listy przyjmowanych leków i suplementów diety.
Zabranie ze sobą aktualnie noszonego obuwia jest bardzo ważne z punktu widzenia terapii i profilaktyki. Wiele problemów podologicznych bierze się ze źle dopasowanych butów. W takich sytuacjach konieczna może być zmiana obuwia lub wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych.
Kiedy potrzebna jest konsultacja podologiczna? Czy do Instytutu Podologii zgłaszają się tylko pacjenci z chorobami w obrębie stóp?
Konsultacja podologiczna jest potrzebna zawsze wtedy, gdy na stopach lub paznokciach pojawiają się zmiany chorobowe. U podologa należy skonsultować m.in. nieprzyjemny zapach stóp, zmianę zabarwienia płytki paznokciowej, rany, stany zapalne, ból, nadmierną potliwość, zmianę kształtu paznokcia, zahamowanie wzrostu płytki paznokciowej, nadmierne łuszczenie się naskórka.
Jednak konsultacja podologiczna nie musi być podyktowana wyłącznie nieprawidłowościami w obrębie stóp. Na wizytę mogą przyjść również osoby, którym zależy na profilaktyce – np. sportowcy przed ważnymi zawodami. Wówczas dobieramy odpowiednią pielęgnację, obuwie, wkładki ortopedyczne, wykonujemy pedicure podologiczny – wszystko, co jest w danym przypadku wskazane, aby uniknąć urazów i schorzeń w obrębie stóp.
Z czego składa się konsultacja podologiczna w Instytucie Podologii w Poznaniu?
Konsultacja podologiczna w Instytucie Podologii w Poznaniu składa się z dwóch części:
- wywiadu z pacjentem,
- badania podologicznego.
Oba elementy są tak samo ważne, aby postawić odpowiednią diagnozę i wdrożyć skuteczne leczenie. W czasie wywiadu chcemy poznać ogólny stan zdrowia pacjenta, poziom aktywności fizycznej, rodzaj dolegliwości, czas ich trwania, dotychczas stosowane metody leczenia. Zapoznajemy się też z wynikami badań (jeżeli takie zostały wcześniej wykonane).
Następnie podolog ogląda stopy i paznokcie, a także sprawdza ich ruchomość w dociążeniu i odciążeniu. Dzięki temu może sprawdzić zachowanie poszczególnych struktur oraz sprawdzić, czy i kiedy występuje bolesność. Podolog zwraca uwagę na zabarwienie skóry i paznokci oraz ich kształt.
Po zebraniu wywiadu i przeprowadzeniu badania podologicznego podolog omawia z pacjentem zaobserwowane problemy w obrębie stóp. Proponuje także terapię, która w danym przypadku może okazać się najbardziej skuteczna.
Wiele osób wstydzi się swoich stóp – zwłaszcza gdy są na nich obecne zmiany chorobowe. Jaką ma Pani radę dla tych osób?
Wiem, że dla pacjentów jest to trudne, ale najważniejsza jest zmiana sposobu myślenia. Podolog jest osobą, której celem jest wyleczenie zmian chorobowych i przyniesienie pacjentowi ulgi. Na wizycie nie oceniamy i nie komentujemy wyglądu pacjenta. Możemy jedynie udzielić wskazówek – np. dotyczących pielęgnacji – które mają na celu poprawę jego komfortu i zmniejszają ryzyko nawrotów zmian chorobowych. W Instytucie Podologii współpracujemy ze specjalistami, których cechuje empatia. Staramy się stworzyć przyjazną atmosferę. Pacjenci powinni pamiętać, że wstyd przed wizytą w gabinecie podologicznym może przynieść wiele złego – choroby postępują i powodują powikłania, których leczenie jest trudne, a często też niemożliwe.