Kiedy zrobić pedicure podologiczny?
Podstawowym zabiegiem wykonywanym w gabinecie podologa jest pedicure podologiczny. Ma on znaczenie zarówno w terapii, jak i profilaktyce schorzeń w obrębie stóp i paznokci. Jego celem jest nie tylko pielęgnacja i lepsza estetyka, ale także poprawa stanu stóp. O tym, kiedy zrobić pedicure podologiczny i jak on wygląda, opowiada mgr Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk z Instytutu Podologii w Poznaniu.
Angelika Janowicz: Podstawowym zabiegiem podologicznym jest pedicure podologiczny. Czym różni się on od zwykłego pedicure wykonywanego u kosmetyczki?
Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk: Podstawową różnicą jest to, że pedicure kosmetyczny może być wykonywany tylko i wyłącznie na zdrowych stopach. Jego celem jest pielęgnacja stóp. Natomiast pedicure podologiczny obejmuje usunięcie zmian skórnych powstałych na skutek deformacji kostnych, w wyniku chorób lub czynników zewnętrznych.
Co obejmuje pedicure podologiczny?
Pedicure podologiczny obejmuje:
- opracowanie wałów okołopaznokciowych,
- opracowanie podeszwy stopy,
- oczyszczenie hiperkeratoz,
- skrócenie paznokci.
Podczas pedicure podologicznego podolog dokładnie ogląda stopy, dzięki czemu może zaobserwować różnego rodzaju zmiany chorobowe, które wymagają terapii.
Z jakich etapów składa się pedicure podologiczny?
Najpierw Pacjent rejestruje się osobiście lub telefonicznie na pedicure podologiczny w Instytucie Podologii w Poznaniu. W umówionym terminie zgłasza się do naszej placówki i po dopełnieniu wszystkich niezbędnych formalności podolog zaprasza go do gabinetu podologicznego.
Pierwszy etap wizyty polega na rozmowie. Podolog zbiera szczegółowy wywiad chorobowy. Specjalista pyta nie tylko o obecne dolegliwości, ale również ogólny stan zdrowia, rodzaj wykonywanej pracy, aktywność, styl życia. Są to informacje, które dużo mówią o kondycji stóp, skóry i paznokci, a także o możliwych schorzeniach w ich obrębie.
Drugim etapem jest ocena stanu stóp. Podolog ogląda skórę i paznokcie, sprawdza ich ogólną kondycję. Jeżeli zaobserwuje niepokojące zmiany, informuje o nich Pacjenta oraz przedstawia możliwości terapii.
Kolejnym etapem jest pedicure podologiczny. Zaczyna się on od umycia i zdezynfekowania stóp. Podolog przeprowadza kolejne czynności, które obejmują m.in. opracowanie wałów okołopaznokciowych i podeszew stóp, skrócenie paznokci. Wszystko jest wykonywane przy pomocy sterylnych narzędzi, a więc ryzyko infekcji i powikłań jest ograniczone do minimum.
Pedicure podologiczny kończy się nałożeniem specjalistycznego preparatu, który jest indywidualnie dopasowany do potrzeb skóry Pacjenta. Każda osoba otrzymuje także dalsze zalecenia.
Jakie są wskazania do pedicure podologicznego?
Pedicure podologiczny jest zabiegiem przeznaczonym dla każdej osoby, która chce zadbać o zdrowie i estetyczny wygląd stóp. Stanowi on jedno z podstawowych narzędzi terapeutycznych przy wielu schorzeniach podologicznych. Zaliczamy do nich m.in. modzele, odciski, zespół pękających pięt, stopę cukrzycową.
Czy z pedicure podologicznego można korzystać w ramach profilaktyki?
Tak. Regularnie wykonywany pedicure podologiczny pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu schorzeń w obrębie stóp i paznokci. Mowa przede wszystkim o hiperkeratozach, pękaniu przesuszonej skóry, wrastających paznokciach będących wynikiem nieprawidłowego skracania płytki paznokciowej. Zabieg umożliwia także zachowanie ładnego i estetycznego wyglądu stóp.
Jak często można zgłaszać się na pedicure podologiczny?
Nie ma sztywnych ram czasowych. Częstotliwość pedicure podologicznego jest ustalana indywidualnie dla każdej osoby. Najważniejsze jest to, aby zabieg był wykonywany regularnie.
Co jeżeli podolog podczas pedicure podologicznego zaobserwuje objawy chorobowe na stopach lub paznokciach?
W takich sytuacjach podolog diagnozuje objawy i ustala, co jest jego przyczyną lub w razie potrzeby kieruje Pacjenta na dodatkowe badania – np. badanie mykologiczne lub bakteriologiczne. Na tej podstawie może zaplanować i zaproponować dalszą terapię. Usunięcie niektórych zmian jest możliwe już podczas pedicure podologicznego.
Czy trzeba przygotowywać się do pedicure podologicznego?
Specjalne przygotowania do pedicure podologicznego nie są konieczne. Przed wizytą warto zadbać o standardową higienę, ale bez aplikowania balsamów i innych preparatów. Zalecam także, aby usunąć lakier z paznokci. To pozwoli podologowi na dokładną ocenę płytki paznokciowej.
Wiemy, że domowa pielęgnacja jest bardzo ważna. Czy po pedicure podologicznym podolog udziela wskazówek dotyczących tego, jak pielęgnować stopy?
Oczywiście. Każdy Pacjent Instytutu Podologii w Poznaniu po pedicure podologicznym otrzymuje indywidualne zalecenia dotyczące codziennej pielęgnacji stóp i preparatów, które warto stosować. Podolog udziela także wskazówek dotyczących odpowiedniego obuwia do noszenia na co dzień, do pracy lub do aktywności fizycznej. Może również zaproponować badanie stóp skanerem 3D i indywidualne wkładki ortopedyczne. Nasi specjaliści starają się także odpowiedzieć na wszystkie pytania Pacjentów, dlatego przed wizytą warto zastanowić się, o co chcemy zapytać.