Kiedy potrzebna jest plastyka opuszka palca?
Plastyka opuszka palca jest zabiegiem z dziedziny podochirurgii. Pozwala on przywrócić prawidłowy wygląd stóp oraz zapobiec powikłaniom związanych z deformacjami płytki paznokciowej. Pacjentów, którzy zgłaszają się z zaburzeniami wzrostu paznokcia, jest coraz więcej. Zobacz, kiedy potrzebna jest plastyka opuszka palca.
Dla kogo przeznaczona jest plastyka opuszka palca?
Wskazania do zabiegu plastyki opuszka palca to:
- brak wzrostu paznokcia,
- deformacja opuszka palca (np. na skutek urazu mechanicznego),
- zaburzenia wzrostu paznokcia po wieloletnim leczeniu grzybicy paznokci,
- interwencje chirurgiczne w obrębie palców stóp.
Trzeba jednak pamiętać, że nie u wszystkich pacjentów może zostać wykonana plastyka opuszka palca. Przeciwwskazania to m.in. niewyrównana cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia krwi, infekcja, podwyższona temperatura ciała. W Poznaniu każdy pacjent jest kwalifikowany do zabiegu przez doświadczonego podologa.
Zabieg plastyki opuszka palca
Plastyka opuszka palca w Poznaniu jest zabiegiem przeprowadzanym najnowocześniejszymi metodami chirurgicznymi. Polega on na dokładnym oczyszczeniu powierzchni kostnej paliczka, aby utworzyła się przestrzeń do zrostu płytki. Dzięki niemu zostaje zregenerowane łożysko paznokcia, a tym samym macierz jest stymulowana do prawidłowego wzrostu. Efektem jest prawidłowy wygląd stóp oraz zmniejszenie ryzyka powstania innych zaburzeń.
Zabieg plastyki opuszka palca trwa zaledwie 45–60 minut. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym, dlatego wszystkie nieprzyjemne doznania są zredukowane do minimum. Kończy go założenie szwów, które zdejmowane są po 14 dniach. Pacjent przez cały czas pozostaje pod opieką podologa z naszego Instytutu Podologii w Poznaniu.
Plastyka opuszka palca u podologa jest poprzedzona dokładnym wywiadem chorobowym i badaniem podologicznym. Pacjent powinien także rozpocząć antybiotykoterapię (na dzień przed zabiegiem) oraz wymoczyć stopy w roztworze nadmanganianu potasu. Zobacz, jak wygląda wizyta u podologa w Instytucie Podologii w Poznaniu.
Wskazania po zabiegu plastyki opuszka palca
Rekonwalescencja po zabiegu opuszki palca nie trwa długo. Zwykle pacjent może powrócić do swoich codziennych aktywności po 14 dniach. Jednak zanim to nastąpi powinien:
- zgłaszać się na wyznaczone wizyty kontrolne w gabinecie podologicznym,
- samodzielnie zmieniać opatrunek,
- zgłosić się na ściągnięcie szwów po 14 dniach,
- przyjmować antybiotyk przez kolejne 4 dni,
- unikać moczenia stóp do momentu zdjęcia szwów,
- unikać intensywnego wysiłku fizycznego,
- unikać noszenia nieodpowiedniego obuwia (zbyt płytkiego oraz ze zwężanymi
noskami), - stosować preparaty wspierające regenerację płytki paznokcia.
Dalsze postępowanie po plastyce opuszka palca jest dopasowywane indywidualnie do każdej osoby. Konieczne może być wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych oraz skorzystanie z pomocy innych specjalistów (np. fizjoterapeuty).
Plastyka opuszka palca – cena
Bardzo ważną kwestią jest cena plastyki opuszka palca. Zabieg ten nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Sprawdź cennik, aby poznać cenę plastyki opuszka palca w Instytucie Podologii w Poznaniu.