Keratoliza dziobata – objawy i leczenie
Keratoliza dziobata jest chorobą skóry o podłożu bakteryjnym. Jej objawy to zmiany skórne, które pojawiają się na stopach. Przybierają postać ubytków naskórka. Często towarzyszą im jeszcze inne dolegliwości, takie jak świąd, pieczenie, ból. Zaobserwowanie powyższych objawów jest wskazaniem do niezwłocznej wizyty w gabinecie podologicznym. Zobacz, jak wygląda leczenie keratolizy dziobatej.
Co to jest keratoliza dziobata?
Keratoliza dziobata jest chorobą skóry stóp. Jest to jedno z częściej występujących schorzeń dermatologicznych, o którym jednak mówi się rzadko. Jest znane również pod nazwą rogowiec pobrużdżony. Oba określenia wzięły się od charakterystycznego obrazu klinicznego choroby.
Objawy keratolizy dziobatej to ubytki naskórka na skórze stóp – najczęściej na śródstopiu, piętach, bocznych krawędziach stóp i na opuszkach palców. Przyjmują one postać licznych zagłębień, które często ulegają przebarwieniom. Przyjmują białawą barwę i mają podłoże rumieniowe. Zdarza się, że ubytki naskórka zlewają się, czego skutkiem są szczeliny, a nawet nadżerki. Zwykle pierwsze objawy keratolizy dziobatej można zaobserwować na paluchu.
Ubytkom naskórka na stopach często towarzyszą jeszcze inne objawy keratolizy dziobatej. Są to:
- maceracja naskórka,
- tkliwość i bolesność,
- nieprzyjemny zapach stóp,
- pieczenie i świąd.
Objawy keratolizy dziobatej nasilają się pod wpływem długotrwałego moczenia stóp.
Keratoliza dziobata jest chorobą, która może przytrafić się każdemu. Jednak zdecydowanie częściej występuje u mężczyzn – szczególnie młodych i pracujących w ciężkich warunkach fizycznych, co często wiąże się z koniecznością noszenia zabudowanego obuwia, które nie przepuszcza powietrza i sprzyja nadmiernemu poceniu się stóp. Na rozwój schorzenia są narażone również osoby uprawiające sport.
Jakie są przyczyny keratolizy dziobatej?
Przyczyną keratolizy dziobatej jest zakażenie bakteryjne. Odpowiada za nie bakteria z rodzaju maczugowców (Corynebacterium). Zdarza się, że infekcja jest spowodowana również Kytococcus sedentarius, Dermatophilus congolensis i Actinomyces. Bardzo ważnym czynnikiem ryzyka rozwoju keratolizy dziobatej jest nadpotliwość.
Bakterie, które wywołują keratolizę dziobatą, produkują enzymy – proteazy serynowe. Powodują one degradację kreatyny. Z tego powodu pojawiają się charakterystyczne ubytki naskórka.
Keratoliza dziobata – jak leczyć u podologa?
Keratoliza dziobata jest nieprzyjemnym schorzeniem. Zawsze konieczne jest jego leczenie. Zaniechanie terapii lub odłożenie jej w czasie skutkuje nasileniem dolegliwości i poważnymi powikłaniami.
Leczenie keratolizy dziobatej u podologa rozpoczyna się od wykonania badania bakteriologicznego. Jest ono szczególnie przydatne w sytuacji nadmiernej maceracji naskórka, która może wskazywać również na grzybicę stóp.
Leczenie keratolizy dziobatej opiera się na stosowaniu preparatów o działaniu odkażającym i osuszającym. Mogą one zawierać erytromycynę, klotrimazol, klindamycynę i nadtlenek benzoilu. Konieczne są także działania pielęgnacyjne, które pacjent powinien podejmować w warunkach domowych. Zalecane jest stosowanie kosmetyków ziołowych, unikanie długotrwałego moczenia stóp, a także noszenie przewiewnych skarpet i butów. Pacjent powinien również regularnie zgłaszać się do podologa w celu usunięcia zrogowaceń przy pomocy frezów i skalpela.
Przy keratolizie dziobatej istotna jest walka z nadpotliwością stóp. Skuteczną metodą stosowaną w Instytucie Podologii w Poznaniu jest jonoforeza. Jest to zabieg z użyciem prądu galwanicznego, który wycisza nadmierną aktywność gruczołów potowych.
Profilaktyka keratolizy dziobatej
Profilaktyka keratolizy dziobatej polega na stosowaniu się do prostych zasad:
- Unikaj długiego moczenia stóp.
- Noś obuwie z naturalnych i przewiewnych materiałów.
- Noś bawełniane skarpetki.
- Zmieniaj skarpetki codziennie.
- Pierz skarpetki w 60℃.
- Nie stosuj wkładek do butów wykonanych ze sztucznych materiałów.
- Pamiętaj, aby dezynfekować swoje obuwie (zwłaszcza sportowe lub używane w pracy).
Pamiętaj, że regularne wizyty u podologa pozwalają na wczesne wykrycie zmian, a tym samym ich leczenie zanim rozwinie się pełnoobjawowa postać.
____
Źródła:
G. Kamińska-Winciorek, R. Śpiewak, Keratoliza dziobata – jak leczyć?, “Polski Merkuriusz Lekarski” 2011, t. 31, nr 182, s. 127–129.