Leczenie nadpotliwości stóp – Jonoforeza
Jonoforeza w leczeniu nadpotliwości stóp jest często wybieranym rozwiązaniem. Seria zabiegów pozwala osiągnąć efekt terapeutyczny, który utrzymuje się nawet przez dwa lata. Wszystko dzięki zmniejszeniu aktywności gruczołów potowych. Jonoforeza na nadpotliwość stóp wykonywana jest w gabinecie podologicznym.
Nadpotliwość stóp to często spotykany problem. Jej przyczyną jest nadmierna aktywność gruczołów potowych, do której dochodzi na skutek zaburzeń hormonalnych, nieprawidłowej higieny, predyspozycji genetycznych oraz chorób przewlekłych. Cierpią na nią także te osoby, które doświadczają dużego stresu. Nadpotliwość prowadzi do wielu patologii w obrębie stóp, dlatego wymaga odpowiedniego leczenia. Jednym z jego elementów jest jonoforeza.
Jonoforeza a leczenie nadpotliwości stóp
Jonoforeza w leczeniu nadpotliwości sprawdza się dzięki temu, że kanały jonowe w gruczołach potowych ulegają stopniowemu porażeniu przez prąd elektryczny i substancje czynne rozłożone na jony. W efekcie zmniejsza się ich aktywność, a pot wydzielany jest w zdecydowanie mniejszych ilościach.
Zabieg jonoforezy jest bezpieczny i bezbolesny. Pacjent odczuwa jedynie delikatne mrowienie lub swędzenie w stopach, które ustępuje po kilku minutach. Plan leczenia nadpotliwości jest dobierany indywidualnie do każdego pacjenta.
Na czym polega jonoforeza?
Jonoforeza w leczeniu nadpotliwości stóp polega na zanurzeniu kończyn w specjalnych miskach z wodą. Przepływa przez nie prąd galwaniczny o odpowiednio dobranym natężeniu – jest ono stopniowo zwiększane do momentu, w którym pacjent poczuje lekkie mrowienie. Zabieg trwa około 20 minut. Przez cały ten czas nie można wyjmować stóp z wody.
Przed przystąpieniem do jonoforezy podolog rozmawia z pacjentem i zbiera dokładny wywiad chorobowy. Następnie przedstawia przebieg zabiegu i informuje o tym, jakie odczucia mogą wystąpić w jego trakcie. Prosi także o zdjęcie wszystkich metalowych przedmiotów. Przez cały czas specjalista jest obecny przy pacjencie i monitoruje przebieg jonoforezy.
Efekty jonoforezy w leczeniu nadpotliwości stóp
Efekty jonoforezy w leczeniu nadpotliwości stóp utrzymują się nawet przez 2 lata. Konieczne jest jednak:
- wykonanie pełnej serii zabiegów (10–12 zabiegów w kilkudniowych odstępach),
- zgłaszanie się na zabiegi przypominające,
- utrzymywanie odpowiedniej higieny stóp,
- leczenie przyczyny nadpotliwości stóp (jeżeli udało się ją ustalić).
Pierwsze efekty jonoforezy w leczeniu nadpotliwości stóp obserwuje się już po ok. 5 zabiegach, czyli dwóch tygodniach od rozpoczęcia terapii.
Przeciwwskazania do jonoforezy
Jonoforeza jest zabiegiem bezpiecznym, jednak nie wszyscy mogą skorzystać z tego sposobu leczenia nadpotliwości. Do przeciwwskazań zalicza się:
- ciążę i okres karmienia piersią,
- rozrusznik serca,
- miejscowe infekcje,
- stan zapalny skóry,
- owrzodzenia i wypryski,
- przerwanie ciągłości skóry,
- zakrzepowe zapalenie żył,
- miażdżyca tętnic,
- nowotwory,
- zaburzenia neurologiczne.
Jonoforeza nie powoduje żadnych powikłań. Po zabiegu można zaobserwować miejscowe zaczerwienienie skóry, które ustępuje samoistnie po kilku minutach.