Jak zrekonstruować paznokieć?
Zdarza się, że w wyniku procesu chorobowego lub urazu mechanicznego dochodzi do uszkodzenia płytki paznokciowej. Ponieważ jej odrost może trwać nawet kilkanaście miesięcy, w celu poprawienia estetyki możliwe jest wykonanie rekonstrukcji. Zabieg wykonywany jest przez doświadczonych podologów. Dowiedz się, jak zrekonstruować paznokieć u stopy.
Rekonstrukcja paznokcia – kiedy się wykonuje?
Rekonstrukcja paznokcia jest wykonywana, gdy pojawi się ubytek w płytce paznokciowej. Najczęściej jest on skutkiem urazów mechanicznych. Powstający w konsekwencji krwiak podpaznokciowy powoduje odklejenie się lub całkowite zejście paznokcia. Inną grupą pacjentów, u których wykonuje się rekonstrukcję, są osoby zmagające się z chorobami w obrębie płytki paznokciowej.
Wskazania do rekonstrukcji płytki paznokciowej to m.in.:
- powikłania po infekcji grzybiczej,
- uszkodzenie paznokcia na skutek urazu,
- stan po usunięciu płytki paznokciowej,
- zaburzenia wzrostu paznokci,
- ubytki w płytce paznokciowej spowodowane jej wykruszaniem się,
- onycholiza.
Rekonstrukcja paznokcia ma na celu odbudowanie płytki lub jej tymczasowe zastąpienie w celu poprawienia estetyki i ochrony – bez niej istnieje zwiększone ryzyko podrażnienia przez skarpetki lub obuwie, doprowadzając do powstania stanów zapalnych lub bolesnych obrzęków palca.
Jak wygląda rekonstrukcja paznokcia u stopy?
Rekonstrukcja paznokcia nie jest zabiegiem bolesnym, długotrwałym i skomplikowanym – powinna jednak być wykonywana przez doświadczonego podologa. Zabieg poprzedzony jest konsultacją podologiczną, podczas której przeprowadzana jest diagnostyka i wykluczane przeciwwskazania. Przed przystąpieniem do rekonstrukcji płytki paznokciowej konieczne jest oczyszczenie paznokcia, a także przeprowadzenie terapii podologicznej (np. przeciwgrzybiczej).
Rekonstrukcja płytki paznokciowej polega na odbudowaniu uszkodzeń przy pomocy masy akrylowej lub żelowej. Podolog może wykonać ją różnymi metodami – dopasowanymi indywidualnie do każdego przypadku.
Rekonstrukcja paznokcia przebiega w następujących krokach:
- Dokładne oszlifowanie płytki paznokciowej frezem.
- Aktywowanie łożyska przy pomocy opatrunku hydrożelowego.
- Wypełnienie ubytków specjalną masą na bazie żelu lub akrylu.
- Utwardzenie lampą UV.
- Opracowanie rekonstrukcji frezem i polerką, aby nadać jej odpowiedni kształt i długość.
- Edukacja pacjenta dotycząca pielęgnacji zrekonstruowanego paznokcia.
Najczęściej do rekonstrukcji paznokcia wybierane są żele, ponieważ są bardziej elastyczne. Ponadto niektóre preparaty zawierają substancje przeciwgrzybicze.
Jak długo można nosić rekonstrukcję paznokcia?
Rekonstrukcja paznokcia wykonywana jest na około 5–6 tygodni. Po tym czasie należy ją zdjąć. Konieczne jest obserwowanie płytki paznokciowej pod kątem nieprawidłowości – np. pojawienia się tkliwości, bólu czy zmiany zabarwienia. Wystąpienie niepokojących objawów jest wskazaniem do niezwłocznej konsultacji z podologiem.