Jak zostać podologiem?
Podologia w Polsce prężnie się rozwija. Rośnie też zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie. Aby nim zostać, należy ukończyć odpowiednią szkołę, a także rozwijać swoje kompetencje podczas kursów – podolog nie zajmuje się tylko pielęgnacją, ale również terapią schorzeń w obrębie stóp i paznokci, dlatego jego wiedza powinna być wciąż aktualna. Dowiedz się, co zrobić, żeby zostać podologiem.
Jaką szkołę trzeba skończyć, aby zostać podologiem?
Istnieje kilka możliwości uzyskania tytułu podologa. Specjalista w dziedzinie podologii nie musi być lekarzem ani nie musi mieć ukończonych studiów medycznych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby absolwent takich kierunków uzyskał odpowiednie uprawnienia do prowadzenia terapii podologicznej.
Aby zostać podologiem, można:
- Ukończyć szkołę policealną w zawodzie podolog, a następnie zdać egzamin państwowy przed Centralną Komisją Egzaminacyjną. Ta ścieżka przeznaczona jest dla osób, które mają ukończoną szkołę średnią (technikum lub liceum) oraz co najmniej 18 lat.
- Ukończyć studia kosmetologiczne ze specjalizacją podologia. Kształcenie trwa 3 lub 5 lat i kończy się uzyskaniem dyplomu oraz tytułu licencjata lub magistra.
- Ukończyć studia podyplomowe na kierunku podologia. Kształcenie trwa 2 semestry. Przeznaczone jest dla osób, które posiadają tytuł licencjata lub magistra z dowolnego kierunku.
Jakie cechy powinna mieć osoba, która chce zostać podologiem?
Każda osoba, która chce zostać podologiem, powinna mieć pewne cechy, które ułatwią jej pracę z Pacjentami. Ludzie z dolegliwościami, zaburzeniami i złym stanem zdrowia są specyficzną grupą, która wymaga odpowiedniego podejścia. Od niego w znacznym stopniu zależy powodzenie procesu terapii podologicznej.
Cechy dobrego podologa to:
- Empatia – umiejętność wczucia się w sytuację Pacjenta pozwala dopasować sposób komunikacji do danej osoby oraz reagować adekwatnie do sytuacji.
- Otwartość i komunikatywność – pozwalają nawiązać kontakt z Pacjentem, stworzyć przyjazną atmosferę oraz przeprowadzić chorego przez proces terapii i edukację; bardzo ważna jest też umiejętność dopasowania stylu wypowiedzi do danej osoby.
- Umiejętność aktywnego słuchania – Pacjent opowiadający o swoich problemach, powinien mieć poczucie, że druga osoba go naprawdę słucha i jest zaangażowana w rozmowę.
- Sprawność motoryczna i precyzja – zabiegi podologiczne wymagają wykonywania złożonych ruchów, które powinny być odpowiednio delikatne, a przy tym wysoce precyzyjne.
- Cierpliwość – podczas pracy w gabinecie podologicznym podolog ma styczność z różnymi Pacjentami, również takimi, którzy poruszają się wolniej, wymagają poświęcenia więcej czasu i uwagi lub wymagają wytłumaczenia czegoś kolejny raz.
- Chęć do nauki i poszerzania swojej wiedzy – zawód podologa wymaga ciągłego rozwijania się i aktualizowania wiedzy. Bez tego nie można prowadzić skutecznej terapii podologicznej.
Kursy i szkolenia podologiczne
Rozwój zawodowy po szkole lub studiach każdy podolog może kontynuować na szkoleniach i kursach podologicznych. Dają one nowe uprawnienia, a także pozwalają doskonalić posiadane już umiejętności.
Najpopularniejsze kursy i szkolenia podologiczne to m.in.:
- 5-dniowe szkolenie podologiczne – obejmuje zagadnienia dotyczące zabiegów, takich jak: pedicure podologiczny, zakładanie klamer tytanowych, leczenie brodawek wirusowych, rekonstrukcja płytki paznokciowej oraz praca dłutem i skalpelem.
- Kurs podochirurgia palca w podologii – obejmuje zagadnienia dotyczące kwalifikacji Pacjenta do zabiegu podochirurgicznego i prowadzenia terapii pozabiegowej przez podologa.
- Kurs podochirurgia palca dla zespołu lekarz-podolog – obejmuje zagadnienia dotyczące kwalifikacji, przeprowadzania zabiegów podochirurgicznych oraz prowadzenia terapii pozabiegowej.
Podolog może korzystać również z oferty studiów podyplomowych, a także uczestniczyć w zjazdach, szkoleniach, konferencjach i sympozjach. Specjaliści z dyplomem ukończenia studiów mogą również prowadzić działalność naukową.