Jak przygotować stopy na wiosnę? Wskazówki podologa
Jesienno-zimowe miesiące nie są łaskawe dla stóp. Ukrywanie ich w grubych skarpetach i butach powoduje pogorszenie stanu skóry. Staje się ona przesuszona, stwardniała, traci elastyczność, zmienia barwę, a często również pęka. Dlatego przed nadejściem cieplejszych dni potrzebny jest ratunek. Zobacz, jak przygotować stopy na wiosnę.
Codzienna pielęgnacja skóry stóp
Codzienna pielęgnacja stóp jest ważna nie tylko, gdy zbliża się wiosna. Pewne czynności trzeba wykonywać regularnie przez cały rok. Dzięki temu skóra zachowuje dobrą kondycję również w trudniejszych warunkach oraz zostaje zminimalizowane ryzyko różnego rodzaju problemów ze strony stóp.
Przede wszystkim ważne jest codzienne oczyszczanie skóry stóp. Należy jednak unikać długotrwałego moczenia. Prowadzi to do rozmiękczania naskórka, który w efekcie staje się bardziej podatny na uszkodzenia. Do mycia należy stosować delikatne preparaty z naturalnym składem. Po kąpieli konieczne jest dokładne osuszenie skóry stóp – zwłaszcza między palcami. Wilgotne środowisko sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów chorobotwórczych (i rozwojem m.in. grzybicy).
Ważne jest również regularne skracanie płytki paznokciowej. Należy robić to według pewnych zasad:
- płytka paznokciowa nie może być zbyt krótka,
- płytkę paznokciową należy obcinać na prosto,
- nie należy zostawiać ostrych brzegów paznokcia,
- boki paznokcia można lekko podpiłować pilniczkiem.
Zaokrąglanie płytki paznokciowej podczas jej skracania skutkuje bardzo bolesnym schorzeniem, jakim są wrastające paznokcie.
Złuszczanie zrogowaciałego naskórka
Pielęgnacja stóp na wiosnę nie może obejść się bez złuszczania zrogowaciałego naskórka. Rogowacenie skóry jest naturalnym procesem. Średnio co 28 dni stare komórki są zastępowane nowymi. Gromadzą się one na najbardziej zewnętrznej warstwie skóry, skąd są następnie usuwane. Zdarza się, że proces ten zostaje zaburzony. Wówczas dochodzi do zgrubienia i stwardnienia naskórka, zmiany jego zabarwienia, a nawet pękania. Nie tylko nie wygląda to estetycznie, ale też jest przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości (m.in. świądu, pieczenia, bólu).
Dlatego pielęgnacja stóp na wiosnę powinna być wzbogacona o peeling. Na rynku dostępne są specjalne kosmetyki. Można też wykorzystać domowe sposoby (np. przygotować peeling samodzielnie ze zmielonych ziaren kawy). Uważaj jednak na skarpetki złuszczające, a także pumeks, ponieważ możesz łatwo uszkodzić naskórek.
Nawilżanie skóry stóp
Pielęgnacja stóp na wiosnę nie może obejść się bez regularnego nawilżania skóry. W tym celu skorzystaj z kremów, które zawierają w sobie mocznik, a także witaminy (A, E, F). Wybieraj preparaty przeznaczone wyłącznie do stóp. Dlaczego nawilżanie skóry jest ważne? Zabieg ten:
- wspiera regenerację naskórka,
- pozwala zachować skórze jędrność i elastyczność,
- odżywia komórki skóry,
- poprawia krążenie (podczas wcierania kremu wykonywany jest masaż stóp),
- wspiera naturalną barierę ochronną skóry stóp.
Nawilżanie skóry stóp powinno odbywać się codziennie.
Pielęgnacja stóp na wiosnę – kiedy udać się do podologa?
Przygotowania stóp na wiosnę mogą obejmować również wizytę w gabinecie podologicznym. Nie wszystkie problemy, z którymi zmaga się skóra po zimie, jesteśmy w stanie rozwiązać samodzielnie. Aby poprawić wygląd stóp i uniknąć nieprzyjemnych powikłań, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Podolog:
- oceni stan skóry stóp oraz dobierze odpowiednie zabiegi,
- udzieli wskazówek dotyczących codziennej pielęgnacji,
- wykona pedicure podologiczny wraz z usunięciem zrogowaciałego naskórka,
- pomoże dopasować odpowiednie obuwie,
- usunie zmiany skórne (m.in. odciski, brodawki wirusowe),
- wyleczy problemy w obrębie stóp (m.in. nadpotliwość, pękające pięty).
Pielęgnacja stóp na wiosnę składa się z kilku elementów. Nie jest ona jednak trudna. Warto przy tym pamiętać, że najważniejsza jest regularność.