Jak przygotować się do zabiegu podochirurgicznego?
Zabiegi podochirurgiczne wymagają odpowiedniego przygotowania. Dzięki temu zostaje zminimalizowane ryzyko powikłań, a pacjent może czuć się komfortowo. Dowiedz się, jak przygotować się do zabiegu plastyki opuszka palca i plastyki wałów okołopaznokciowych.
Kwalifikacja do zabiegu podochirurgicznego
Do zabiegu podochirurgicznego pacjent jest kwalifikowany przez podologa podczas konsultacji podologicznej. Plastyka wałów okołopaznokciowych lub plastyka opuszka palca są wykonywane w sytuacjach, gdy standardowa terapia podologiczna jest niewystarczająca.
Kwalifikacja do zabiegu podochirurgicznego odbywa się na podstawie objawów klinicznych. Podolog może zlecić wykonanie dodatkowych badań. W przypadku przerostu guzowatości paliczka dystalnego (osteofitu) jest to zdjęcie RTG oraz badanie mykologiczne (wykluczenie grzybicy). Pacjenci ze stanem zapalnym powinni wykonać także badanie bakteriologiczne. Natomiast osoby chorujące na cukrzycę muszą dostarczyć aktualne wyniki testów laboratoryjnych z oznaczeniem poziomu glukozy we krwi.
Przygotowanie do zabiegu podochirurgicznego
Przygotowania do zabiegu podochirurgicznego rozpoczynają się na dzień przed umówionym terminem. Pacjent zobowiązany jest do rozpoczęcia antybiotykoterapii. Antybiotyk należy przyjmować 2 razy dziennie – przez 5 kolejnych dni. O rodzaju i dawce preparatu decyduje lekarz. Wszystkie leki wydawane są na receptę. W przypadku plastyki opuszka palca najnowsze zalecenia mówią o zastosowaniu antybiotyku w formie iniekcji.
Dzień przed zabiegiem pacjent powinien także moczyć stopy w roztworze nadmanganianu potasu. Jest to preparat o działaniu odkażającym. Moczenie powinno trwać 10 minut. Skórę należy pozostawić do samoistnego wyschnięcia.
W dniu zabiegu podochirurgicznego również należy moczyć stopy w roztworze nadmanganianu potasu. Powinno to przebiegać według takich samych zasad – 10 minut, skóra pozostawiona do samoistnego wyschnięcia.
W dniu zabiegu należy także:
- Zgłosić się do gabinetu podologicznego o wyznaczonej godzinie.
- Przynieść ze sobą dokument tożsamości.
- Zgłosić się do gabinetu podologicznego w wygodnym, szerokim obuwiu. Jest to bardzo ważne, ponieważ na stopę zostanie założony opatrunek.
Czy do zabiegu podochirurgicznego trzeba być na czczo?
Do zabiegu podochirurgicznego nie trzeba pozostawać na czczo. Pacjent może zjeść posiłek przed zgłoszeniem się do gabinetu podologicznego. Plastyka wałów okołopaznokciowych i plastyka opuszka palca są wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Oznacza to, że pacjent przez cały czas trwania zabiegu pozostaje świadomy. Zniesione jest jedynie czucie w określonej okolicy ciała.
Czy po zabiegu podochirurgicznym można wrócić do domu?
Po zabiegu podochirurgicznym pacjent może od razu wrócić do domu. Nie jest konieczne poruszanie się o kulach ortopedycznych. Dozwolone jest także normalne funkcjonowanie, jednak konieczne jest oszczędzanie operowanej kończyny. Przez kolejne 2 miesiące należy unikać:
- intensywnego sportu,
- górskich wędrówek,
- noszenia butów na wysokim obcasie i takich, które mają konflikt z opuszkiem palca (np. butów z blachami, trampek z gumowym przodem, butów ze zwężanymi noskami).
Pacjent powinien także zgłaszać się do gabinetu podologicznego na wyznaczone kontrole, a następnie rozpocząć terapię podologiczną.