Grzybica skóry stóp i paznokci
Skóra stóp odzwierciedla nasz stan zdrowia, chroni organizm przed zakażeniami. Ważne dla utrzymania stóp w zdrowiu jest ich mycie, staranne osuszanie i stosowanie odpowiednio dobranych preparatów. Grupa najbardziej podatnych na zakażenia grzybicze to diabetycy, pacjenci z zaburzeniami krążenia krwi, osoby po 50 roku życia i przewlekle chorujący. Leczenie grzybicy, a zwłaszcza grzybicy paznokci, jest trudne i długotrwałe.
RODZAJE GRZYBICY SKÓRY STÓP:
- międzypalcowa: rumień ze złuszczaniem, maceracja naskórka, pęknięcia, świąd, zajęta najczęściej 3 i 4 przestrzeń międzypalcowa;
- potnicowa: ogniska rumieniowo-wysiękowe z pęcherzykami, świąd, najczęściej zajęte śródstopie, może rozszerzać się na całą powierzchnię stóp;
- złuszczająca: zmiany rumieniowo-złuszczające z nadmiernym rogowaceniem, pękanie, zajęta część podeszwowa stopy oraz boczne części stopy.
RODZAJE GRZYBICY PAZNOKCI:
Zakażenie dermatofitami: zaczyna się na brzegu płytki paznokciowej lub od strony wałów bocznych, występuje zmiana zabarwienia paznokci, oddzielanie się ich od łożyska (onycholiza); pod kruchą, zgrubiałą płytką paznokciową gromadzą się masy rogowe;
Drożdżyca paznokci: poprzedza ją stan zapalny wałów paznokciowych (obrzęk, zaczerwienienie, bolesność), w obrębie płytek paznokciowych: pogrubienie, zmiana zabarwienia (szarożółty kolor), poprzeczne pobruzdowania.
Pleśnica paznokci: zgrubienia, przebarwienia, zniekształcenia; rogowacenie podpaznokciowe, białawo-żółte pasma wzdłuż paznokcia.
W leczeniu grzybicy istotne jest badanie mykologiczne wykonane przez Podologa w celu określenia rodzaju grzyba i potwierdzenia rozpoznania. Następny etap to wdrożenie odpowiedniej terapii. Konieczna jest wymiana lub dokładna dezynfekcja obuwia.
WSKAZANIA do przeprowadzenia badania mykologicznego w kierunku grzybicy to: zmiana koloru płytki paznokciowej, pogrubiała, krusząca się płytka paznokciowa, rumieniowo-złuszczające się zmiany na stopach, świąd skóry stóp.
PROFILAKTYKA:
- obuwie i skarpetki wykonane z naturalnych materiałów;
- własne obuwie (narty, łyżwy), klapki na zmianę (hotele, baseny, sauna);
- dokładne wycieranie stóp po kąpieli (m.in. osuszanie przestrzeni międzypalcowych);
- w przypadku nadmiernej potliwości stóp stosowanie preparatów mających działanie; pochłaniające pot, antyseptyczne, regulujące działanie gruczołów potowych.