Grzybica – poznaj i lecz! (cz. 1)
Najnowsze badania dowodzą, że w populacji naszej strefy klimatycznej częstość występowania przewlekłych infekcji grzybiczych wynosi 10%-20%. Pomimo postępu w rozpoznawaniu i leczeniu zakażeń grzybiczych pozostają one nadal poważnym problemem medycznym. Grzybicę można podzielić na kilka grup. W zależności od początkowego miejsca zakażenia wyróżniamy: grzybice podskórne, grzybice powierzchowne oraz układowe.
Grzyby są bardzo oporne na działanie czynników środowiska zewnętrznego. W sprzyjających warunkach mogą przetrwać latami. Jeżeli grzybica umiejscowiona jest w obrębie stóp, oznacza to, że grzyby znajdują się również w obuwiu i skarpetach. Do pozbycia się grzybów nie wystarczy samo wypranie butów i skarpet – konieczna jest dezynfekcja.
Grzybicę wywołują głównie trzy grupy grzybów:
- Dermatofity
- Grzyby drożdżopodobne
- Grzyby pleśniowe
DERMATOFITY to grzyby wykazujące szczególne powinowactwo z zakażeniami struktur skeratynizowanych, tj. naskórka, włosów i paznokci. Zmiany charakteryzują się wzrostem w warstwie rogowej naskórka oraz wywodzących się z niego przydatków: włosów i paznokci.
GRZYBY DROŻDŻOPODOBNE mogą wywoływać zakażenia skóry, zwłaszcza jej fałdów oraz grają istotną rolę w zakażeniach układowych. Najczęstszymi patogenami są grzyby z rodzaju Candida. Tego typu zmiany kliniczne określa się mianem kandydozy. Na szczególną uwagę zasługuje gatunek Candida Albicans. Zakażenia występują m.in. u osób z obniżoną odpornością.
GRZYBY PLEŚNIOWE przez lata były uważane za grzyby niepatogenne. Przy zakażeniu płytek paznokciowych szczególnie paluchów objawia się pleśnicą paznokci (żółtobrązowe smugi wzdłuż osi paznokcia) oraz akaulioza. Zmiany tego typu wskazuje głównie na zakażenie gatunkiem Scopulariopsis brevicaulis.
Głównym kryterium podjęcia leczenia jest identyfikacja grzyba z materiału pochodzącego od pacjenta. W naszym gabinecie w przypadku podejrzenia zakażenia grzybiczego w profesjonalny sposób pobrany materiał wysyłamy do laboratorium w celu potwierdzenia diagnozy. Dokładnie przeprowadzone badanie pozwala w określeniu gatunku grzyba i dzięki temu klasyfikuje daną zmianę do podjęcia konkretnego leczenia.