Grzybica paznokci
Grzybica paznokci jest jednym z często spotykanych schorzeń w obrębie stóp. Za jej rozwój odpowiadają drobnoustroje z rodziny grzybów. Przenoszą się one w łatwy sposób, a dodatkowo uwielbiają wilgotne środowisko. Infekcja wymaga odpowiedniego leczenia. Brak terapii może prowadzić do nieprzyjemnych powikłań.
Grzybica paznokci może pojawić się u osób w każdym wieku. Na zakażenie szczególnie narażeni są seniorzy, chorzy na cukrzycę, nowotwory, zaburzenia hormonalne lub pacjenci z osłabioną odpornością. Do czynników ryzyka zalicza się także palenie tytoniu, długotrwałą terapię antybiotykową, noszenie nieodpowiedniego obuwia i skarpet oraz złe nawyki higieniczne. Grzybica paznokci określana jest także jako onychomikoza.
Przyczyny grzybicy paznokci
Grzybica paznokci jest schorzeniem wywołanym przez:
- grzyby drożdżopodobne,
- grzyby dermatofitowe,
- grzyby pleśniowe.
Do zakażenia dochodzi w dość łatwy sposób – wystarczy stanąć bosą stopą na podłodze wmiejscu publicznym (zwłaszcza na basenie lub w saunie) lub skorzystać z tych samych przyborów kosmetycznych, co inna osoba. Infekcji sprzyja nieprawidłowe obcięcie paznokcia oraz długotrwałe noszenie obuwia lub skarpetek, które utrudniają wentylację. Może być ona również efektem niewyleczenia grzybicy stóp.
Objawy grzybicy paznokci
Objawy grzybicy paznokci to:
- zażółcenie płytki paznokcia (niekiedy staje się ona zielonkawa),
- pobruzdowanie płytki paznokcia,
- odkształcenie się paznokcia,
- łatwe kruszenie się płytki paznokcia,
- nadmierne rogowacenie naskórka,
- maceracja między palcami,
- oddzielanie się paznokcia od łożyska,
- nieprzyjemny zapach.
Początkowo objawy grzybicy dotyczą tylko jednego paznokcia. Jednak z czasem infekcja stopniowo przenosi się na pozostałe płytki paznokciowe. Można temu zapobiec dzięki wczesnemu wdrożeniu odpowiedniego leczenia. Należy pamiętać, że nie wszystkie paznokcie o żółtym zabarwieniu oznaczają onychomikozę.
Jak wygląda leczenie grzybicy paznokci?
W pierwszej kolejności podolog zbiera wywiad oraz dokładnie ogląda płytkę paznokcia. Pobiera także próbki do badania mykologicznego. Jest ono niezbędne, aby poznać rodzaj drobnoustroju i na tej podstawie dopasować odpowiednie leczenie grzybicy paznokci. Trzeba pamiętać, że terapia jest długotrwała i wymaga ścisłej współpracy pacjenta. Leczenie grzybicy paznokci zależy od stopnia zaawansowania schorzenia. W początkowych stanach zwykle stosuje się miejscowe preparaty przeciwgrzybicze. Mogą mieć one postać maści, kropli lub sprayu. W przypadku bardziej rozwiniętych infekcji konieczne jest włączenie antybiotykoterapii , a także dokładne oczyszczenie paznokci (metodami mechanicznymi). W leczeniu grzybicy paznokci dobrze sprawdza się laseroterapia. Instytut Podologii w Poznaniu jest wyposażony w laser Lunula, który skutecznie zabija drobnoustroje znajdujące się pod płytką paznokciową i wspomaga jej regenerację.
Powikłania grzybicy paznokci
Nieleczona lub nieodpowiednio leczona grzybica paznokci prowadzi do powikłań. Wśród najczęstszych można wymienić: zgrubienie i uniesienie płytki paznokcia ku górze, odwarstwienie się łożyska, dolegliwości bólowe. Warto pamiętać, że schorzenie to może prowadzić do wystąpienia innych problemów na skórze stóp. Są to stany zapalne i owrzodzenia.
Profilaktyka grzybicy paznokci
Profilaktyka grzybicy paznokci obejmuje:
- noszenie przewiewnego i wygodnego obuwia,
- codzienne zmienianie skarpetek,
- noszenie skarpetek wykonanych z przewiewnego materiału,
- dokładne osuszanie stóp po kąpieli (zwłaszcza między palcami),
- unikanie korzystania z cudzych ręczników i przyborów kosmetycznych,
- noszenie klapek na basenie i w saunie (a także pod publicznymi prysznicami),
- unikanie stosowania pumeksu (drobnoustroje mogą się w nim namnażać),
- leczenie nadmiernej potliwości stóp,
- unikanie noszenia cudzych butów,
- korzystanie tylko z tych gabinetów pedicure, w których narzędzia są sterylizowane.
Warto pamiętać o tym, aby regularnie oglądać swoje stopy i paznokcie. Szczególną uwagę trzeba zwracać na zmianę zabarwienia płytki paznokciowej, wszelkiego rodzaju rany na skórze oraz odkształcenia. Każdą niepokojącą zmianę należy niezwłocznie skonsultować z podologiem.