Dlaczego stopy puchną i co z tym zrobić?
Często zdarza się, że po długim dniu pracy lub intensywnym wysiłku fizycznym nasze stopy stają się opuchnięte i zmęczone. Objaw ten może być nie tylko uciążliwy, ale niekiedy także sygnalizować problemy zdrowotne. Warto poznać przyczynę, a następnie wdrożyć odpowiednie działania. Dowiedz się, dlaczego stopy puchną i jak sobie z tym poradzić.
Przyczyny puchnięcia stóp
Puchnięcie stóp to obrzęki, które są efektem gromadzenia się w tkankach płynu pochodzącego z przestrzeni międzykomórkowych. Kończyny (lub tylko jedna z nich) ulegają powiększeniu.
Puchnięcie stóp może mieć różnorodne przyczyny, zarówno związane z codziennymi nawykami, jak i stanami zdrowotnymi. Jednym z głównych czynników predysponujących do pojawienia się opuchlizny jest zatrzymywanie płynów w organizmie. Często jest to wynik długotrwałego pozostawania w pozycji stojącej lub siedzącej, co prowadzi do zaburzeń w odpływie limfy i krwi z dolnych części ciała, zwłaszcza stóp i kostek. Osoby wykonujące pracę, która wymaga stania lub spędzania wielu godzin na siedząco, są bardziej podatne na puchnięcie stóp.
Do puchnięcia stóp mogą przyczyniać się niektóre choroby i stany zdrowotne. Są to m.in. nadciśnienie tętnicze, choroby wątroby lub niewydolność nerek, w której nerki nie są w stanie skutecznie usuwać nadmiaru płynów i toksyn z organizmu. Uwagę należy zwrócić również na zaburzenia tarczycy, zwłaszcza niedoczynność tarczycy. Opuchlizna nóg może być też objawem zakrzepicy żył głębokich.
Dodatkowym czynnikiem mogą być zaburzenia układu limfatycznego i krążenia krwi. Osoby cierpiące na niewydolność limfatyczną mogą doświadczać zwiększonego zatrzymywania płynów w tkankach, co objawia się puchnięciem stóp. Podobnie dzieje się przy problemach z krążeniem krwi (np. niewydolności serca).
Przyczyną puchnięcia stóp mogą być hormony. U kobiet, zmiany hormonalne związane z cyklem menstruacyjnym, ciążą lub menopauzą wpływają na zatrzymywanie płynów w organizmie, co może objawiać się opuchlizną kostek lub stóp.
Ponadto puchnięcie stóp może pogłębiać spożycie dużej ilości soli w diecie, ponieważ prowadzi do retencji płynów. W przypadku niektórych osób, szczególnie tych z nadwagą lub otyłością, dodatkowe obciążenie stóp może zwiększać ryzyko puchnięcia.
Duże znaczenie ma także obuwie. Buty, które są źle dobrane, ciasne lub niewygodne zaburzają prawidłowy przepływ krwi i limfy, co powoduje zatrzymanie płynów w obrębie stóp i kostek, a tym samym opuchliznę.
Objawy puchnięcia stóp
Objawy puchnięcia stóp mogą być dość uciążliwe i wpływać na codzienne funkcjonowanie. Oprócz opuchlizny, osoby doświadczające tego problemu zwykle zgłaszają uczucie ciężkości i napięcia w nogach. Skóra na stopach może stać się czerwona i gorąca, a dotknięte obszary są bolesne lub wrażliwe na dotyk. Jeśli puchnięcie stóp jest spowodowane stanem chorobowym, takim jak niewydolność serca czy nerek, objawy mogą być bardziej nasilone i towarzyszą im inne dolegliwości (np. duszność, zmęczenie czy bóle w klatce piersiowej).
Puchnięcie stóp – jak pomaga podolog?
Puchnięcie stóp wymaga szczegółowej diagnostyki w celu ustalenia przyczyny problemu i wdrożenia odpowiednich działań terapeutycznych i profilaktycznych. Jeśli opuchlizna jest wynikiem konkretnych problemów zdrowotnych, konieczne jest pozostanie pod opieką specjalisty, takiego jak kardiolog czy endokrynolog. W takich przypadkach terapia podologiczna jest elementem wspierającym leczenie, który pozwala na złagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości.
Jedną z opcji może być zastosowanie specjalnych masaży, które pomagają w usuwaniu zatrzymanego płynu i poprawiają krążenie krwi oraz limfy w stopach. Ponadto podolog pomaga dopasować odpowiednie obuwie. W razie potrzeby zaleca stosowanie indywidualnych wkładek ortopedycznych, które zapewniają prawidłowe podparcie stopy i równomierne rozłożenie obciążenia.
Rolą podologa przy opuchniętych stopach jest także dopasowanie odpowiedniego preparatu podologicznego do codziennej pielęgnacji. Przy zatrzymaniu wody w tkankach niezwykle ważne jest dbanie o odpowiednie nawilżenie skóry. Maści i kremy mogą także zawierać substancje, które wykazują działanie łagodzące i zmniejszające obrzęki.
Podolog może zalecić pacjentowi zmiany w stylu życia, które zmniejszają ryzyko puchnięcia stóp. Zalecenia te obejmują m.in. zwiększenie aktywności fizycznej, regularne przerwy w długotrwałym staniu lub siedzeniu, unikanie nadmiernego spożycia soli w diecie oraz stosowanie technik samopomocy – np. odpoczynek z uniesionymi nogami lub proste ćwiczenia stóp.