Czy stopy wciąż rosną?
Rozmiar stopy zmienia się wraz z wiekiem. W pierwszych latach życia wzrost jest najbardziej dynamiczny, co wiąże się z częstszą wymianą obuwia. Zdarza się także, że buty stają się za małe również w dorosłym życiu. Czy to oznacza, że stopy wciąż rosną?
Jak szybko rośnie stopa dziecka?
Należy pamiętać, że wzrost i rozwój stóp przebiega indywidualnie u każdego dziecka. Niektóre maluchy rosną szybciej od innych i nie wszystkie odstępstwa od normy są powodem do niepokoju. W razie wątpliwości wskazana jest konsultacja z lekarzem lub fizjoterapeutą.
Najszybciej rosną stopy niemowląt. W pierwszym roku życia przeciętnie zmieniają się aż o 4 rozmiary. Zanim dziecko ukończy 3 lata będą przyrastać o 1,5 milimetra co miesiąc. Następnie do 6. roku życia tempo wzrostu spadnie do 1 milimetra miesięcznie. U starszych dzieci stopy rosną skokowo, a wpływ na ten proces ma m.in. wzrost, masa ciała, ale także codzienna aktywność i czynniki genetyczne.
Do kiedy rośnie stopa?
Moment, w którym stopy przestają rosnąć, jest indywidualny dla każdej osoby. Przyjmuje się, że stopy kończą się kształtować wraz z końcem okresu dojrzewania. Bardzo często nie przyrastają już na długość w okolicach 16. roku życia, ponieważ wówczas kości mineralizują się i twardnieją.
Czy rozmiar stopy może się zmienić?
Może zdarzyć się, że dotychczasowy rozmiar obuwia okaże się za mały. Stopa dorosłej osoby również ulega zmianom – dotyczy to jej rozmiaru i kształtu. Przede wszystkim zmienia się jej szerokość, co jest skutkiem rozluźnienia aparatu więzadłowego. Wówczas konieczna jest wymiana obuwia na szersze, aby zapobiec dyskomfortowi i schorzeniom w obrębie stóp.
Inną przyczyną zmiany rozmiaru stóp w dorosłym życiu są zmiany zwyrodnieniowe i deformacje. Mogą dotyczyć każdego stawu w obrębie stopy, jednak najczęściej dotyczą palucha i podstawy palców. Pojawienie się ich objawów również może wymagać zmiany dotychczasowego obuwia, a często także regularnej współpracy z podologiem, ortopedą i fizjoterapeutą.
Zmiany stóp można zaobserwować również w ciąży. Pod wpływem hormonów ciążowych dochodzi do ich puchnięcia, co skutkuje dyskomfortem podczas noszenia dotychczasowego obuwia. Ale nie tylko. U ciężarnych rozluźnia się aparat więzadłowy, co może skutkować spłaszczeniem łuku i zwiększeniem rozmiaru stopy. Część kobiet już nie wraca do butów noszonych przed ciążą.
Zawsze należy obserwować swoje stopy i komfort podczas noszenia obuwia. Jeżeli dotychczasowe buty stały się zbyt ciasne, a ich użytkowanie powoduje dyskomfort, otarcia lub odciski, należy niezwłocznie wymienić je na nowe.
Jak dopasować odpowiedni rozmiar obuwia?
Dopasowanie odpowiedniego rozmiaru obuwia jest bardzo ważne nie tylko do poczucia komfortu i wygody, ale przede wszystkim dla zdrowia stóp. Ciasne buty mogą prowadzić do powstania bolesnych odcisków, wrastania paznokci, deformacji oraz innych schorzeń podologicznych, których objawy utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Przy zakupie butów trzeba zwrócić uwagę nie tylko na długość stopy, ale także na jej szerokość. Pomocne może być obrysowanie stopy na kartce i jej zmierzenie. Wskazane jest, aby mierzyć obuwie w godzinach popołudniowych. Zawsze należy założyć oba buty i przejść się kawałek po sklepie. Nie mogą uwierać i uciskać, a także klapać i prowadzić do przesuwania się stopy.
W dopasowaniu rozmiaru butów może pomóc badanie stóp skanerem 3D. Urządzenie precyzyjnie mierzy długość i szerokość stóp, a także inne parametry pozwalające ocenić biomechanikę chodu. W razie potrzeby podolog może wykonać indywidualne wkładki ortopedyczne, które wspierają stopę na co dzień lub podczas aktywności sportowej.