Czy iść do podologa z grzybicą stóp i paznokci?
Grzybica jest jednym z najczęściej występujących problemów podologicznych. Dotyczy osób w każdym wieku, łatwo się rozprzestrzenia, a dodatkowo może nawracać. Choroba musi być leczona pod okiem doświadczonego specjalisty. Mgr Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk z Instytutu Podologii w Poznaniu odpowiada, czy iść do podologa z grzybicą stóp i paznokci.
Angelika Janowicz: Czy podolog zajmuje się grzybicą stóp i paznokci?
Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk: Oczywiście. Podolog jest specjalistą, który posiada odpowiednią wiedzę, umiejętności i uprawnienia do prowadzenia terapii u osób grzybicą stóp i paznokci. Ponadto może tę chorobę diagnozować oraz wdrażać działania, które jej zapobiegają. Dlatego Pacjenci obserwujący u siebie objawy tego schorzenia mogą bez przeszkód korzystać z usług podologa. Dodam jeszcze, że grzybica stóp i paznokci to bardzo częsty problem, z którym spotykam się w Instytucie Podologii w Poznaniu.
Jakie objawy wskazujące na grzybicę powinny skłonić nas do wizyty u specjalisty?
Jest kilka objawów grzybicy. Nie wszystkie z nich muszą wystąpić od razu. Dlatego ważne jest obserwowanie swoich stóp i paznokci w celu wykrycia nieprawidłowości na ich wczesnym etapie. Możliwe objawy grzybicy to:
- zmiana zabarwienia paznokcia,
- nieprzyjemny zapach stóp,
- maceracja naskórka,
- kruszenie się płytki paznokciowej,
- świąd skóry,
- odkształcenie się lub pobruzdowanie paznokcia.
Po zaobserwowaniu powyższych objawów konsultacja podologiczna powinna odbyć się niezwłocznie.
Grzybicą stóp i paznokci można zarazić się w bardzo prosty sposób. Jakich zasad profilaktyki powinniśmy przestrzegać?
To prawda. Patogeny odpowiadające za grzybicę stóp i paznokci bardzo łatwo przenoszą się z osoby chorej na zdrową – bezpośrednio lub przez skażone powierzchnie i przedmioty. Ponadto bardzo lubią wilgotne środowisko, ponieważ sprzyja ono ich namnażaniu się i stwarza idealne warunki do bytowania.
Zasady profilaktyki grzybicy stóp i paznokci, które przekazuję swoim Pacjentom to:
- nieużywanie przyborów higienicznych wspólnie z inną osobą (również z domownikiem),
- unikanie noszenia cudzego obuwia i pożyczania swoich butów,
- unikanie noszenia butów nieoddychających, ze sztucznych materiałów i za ciasnych,
- noszenie klapek na basenie, w saunie i pod publicznymi prysznicami,
- codzienne mycie stóp,
- codzienna zmiana skarpetek,
- dokładne osuszanie stóp po umyciu,
- korzystanie ze skarpet ochronnych podczas mierzenia butów w sklepie,
- unikanie chodzenia boso w miejscach publicznych.
Elementem profilaktyki jest także podjęcie się terapii nadpotliwości stóp. To schorzenie, które jest jednym z czynników ryzyka grzybicy.
Jak podolog leczy grzybicę paznokci?
Leczenie grzybicy stóp i paznokci powinno być dopasowane indywidualnie do każdego Pacjenta. Podolog ma różne możliwości prowadzenia terapii. Obejmują one m.in. stosowanie preparatów przeciwgrzybiczych o działaniu miejscowym, mechaniczne opracowywanie zmian chorobowych, a także laseroterapię.
Laseroterapia przy grzybicy paznokci jest jedną z nowszych metod terapii. W tym celu stosowane są lasery emitujące promieniowanie o działaniu grzybobójczym i wspierającym regenerację tkanek. Do zabiegów kwalifikowani są Pacjenci po uprzednim wykluczeniu przeciwwskazań.
Czy badanie mykologiczne jest konieczne do rozpoczęcia terapii przeciwgrzybiczej u podologa?
Badanie mykologiczne jest wykonywane u Pacjentów, u których podejrzewamy grzybicę stóp i paznokci. W wielu przypadkach rozpoznanie choroby jest możliwe tylko na podstawie objawów i obrazu klinicznego. Jednak test pozwala na dokładne wskazanie patogenu, a tym samym rozpoczęcie terapii celowanej.
Czym grozi nieleczona grzybica stóp?
Nieprawidłowe leczenie grzybicy stóp lub jego zaniechanie prowadzi do powikłań. Mogą być one różne i zależą od stopnia zaawansowania problemu. Do najczęstszych zaliczamy odwarstwienie się łożyska, zgrubienie paznokcia, uniesienie płytki paznokciowej, zniszczenie płytki paznokciowej, a także stany zapalne.
Czy grzybica stóp i paznokci może nawracać?
Niestety tak. Grzybica paznokci może nawracać i dzieje się to bardzo często – zwłaszcza w przypadku osób należących do grupy ryzyka, do której zaliczamy m.in. osoby starsze, chorych na cukrzycę, sportowców. Za nawroty odpowiada kilka czynników. Są to m.in.:
- łatwość przenoszenia się patogenów,
- niestosowanie się do zasad profilaktyki,
- zbyt wczesne przerwanie terapii przeciwgrzybiczej,
- zaniedbania higieniczne i nieprawidłowości pielęgnacyjne,
- niepodjęcie terapii przeciwgrzybiczej przez domowników osoby chorej.
Dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń podologa dotyczących czasu trwania i przebiegu terapii, a także działań profilaktycznych. Nawroty grzybicy stóp i paznokci również wymagają specjalistycznego leczenia.