Co to jest przerost guzowatości paliczka dystalnego? Wywiad z podologiem
Przerost guzowatości paliczka dystalnego jest wynikiem utraty właściwości biomechanicznych płytki paznokciowej. Przyczyniają się do tego m.in. nawracające infekcje grzybicze. Terapią zajmuje się podolog we współpracy z chirurgiem. O tym, czym jest przerost guzowatości paliczka dystalnego i jak wygląda jego leczenie, opowiada mgr Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk.
Angelika Janowicz: Czy osoby z zaburzeniami wzrostu płytki paznokciowej stanowią spory odsetek pacjentów w gabinetach podologicznych?
Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk: Tak, wciąż do naszego Instytutu Podologii zgłasza się wielu pacjentów z zaburzeniami wzrostu płytki paznokciowej spowodowanymi różnymi czynnikami. Terapia zawsze jest dopasowywana indywidualnie do każdego przypadku. Jednak prawie zawsze jesteśmy w stanie naprawić powstałe szkody, chociaż niekiedy wymaga to dużej cierpliwości pacjenta.
Jedną z przyczyn zaburzeń wzrostu płytki paznokciowej jest przerost guzowatości paliczka dystalnego. Co to za schorzenie?
Przerost guzowatości paliczka dystalnego to schorzenie, które dotyczy aparatu paznokciowego stopy. Obserwujemy przerost najdalszej części palca. Skutkuje to deformacjami palucha, a także zahamowaniem wzrostu paznokcia.
Jakie są przyczyny przerostu guzowatości paliczka dystalnego?
Przyczyną przerostu guzowatości paliczka dystalnego jest utrata właściwości biomechanicznych płytki paznokciowej. A jest to skutkiem urazów mechanicznych, noszenia ciasnego obuwia, przebytych interwencji chirurgicznych w obrębie palucha, chorób tkanki łącznej, a także infekcji – szczególnie grzybiczych.
Kiedy należy zgłosić się do podologa?
Do podologa należy zgłosić się niezwłocznie po zaobserwowaniu objawów przerostu guzowatości paliczka dystalnego. Najczęściej pacjenci przychodzą po pomoc przekonani, że zachorowali na grzybicę. Wszystko przez zmianę wyglądu płytki paznokciowej – inne zabarwienie, kruszenie się i pogrubienie. Niestety, zdarza się, że również specjalista, do którego zgłasza się pacjent, stawia błędną diagnozę.
Poza zmianą wyglądu paznokcia objawy przerostu guzowatości paliczka dystalnego to: zahamowanie wzrostu paznokcia, deformacja palca, zapadnięcie się łożyska i onycholiza. Nie bagatelizujmy tych dolegliwości, ponieważ szybkie rozpoczęcie terapii pozwala uniknąć przykrych powikłań.
Jak podolog rozpoznaje przerost guzowatości paliczka dystalnego?
Doświadczony podolog potrafi rozpoznać przerost guzowatości paliczka dystalnego podczas badania podologicznego. Jednak dla potwierdzenia diagnozy kierujemy pacjentów na zdjęcie RTG.
Jakie są możliwości leczenie przerostu guzowatości paliczka dystalnego?
Jeszcze do niedawna jedynym sposobem była rekonstrukcja płytki paznokciowej. U części osób nadal się to stosuje. Warto jednak pamiętać, że takie działanie nie usuwa przyczyny schorzenia. Dlatego najskuteczniejsze i zalecane są metody chirurgiczne. Przy przeroście guzowatości paliczka dystalnego wykonujemy plastykę opuszka palca.
Na czym polega zabieg plastyki opuszka palca?
Jest to zabieg podochirurgiczny, który polega na usunięciu wyniosłości kostnej i dokładnym oczyszczeniu kości paliczka. W ten sposób zostaje utworzona przestrzeń do prawidłowego wzrostu płytki paznokciowej.
Plastyka opuszka palca wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Zabieg trwa krótko i po jego zakończeniu pacjent może od razu wrócić do domu. Krótki jest także czas rekonwalescencji. Szwy zakładane są na 14 dni, a przez kolejne 2 miesiące zalecane jest oszczędzanie stopy.
Czy sam zabieg podochirurgiczny wystarczy?
Oczywiście. Sam zabieg plastyki opuszka palca usuwa przyczynę zaburzeń, ale musimy jeszcze zadbać o prawidłowy wzrost płytki paznokciowej i podjąć działania, które pozwolą uniknąć problemów w przyszłości.
Terapia podologiczna po plastyce opuszka palca zaczyna się 14 dni po zdjęciu szwów. Dopasowujemy ją indywidualnie do każdego pacjenta. Cały proces leczenia może trwać nawet rok. W tym czasie konieczne jest m.in. tejpowanie palca, masaże łożyska czy stosowanie preparatów podologicznych.
Ponadto w Instytucie Podologii zalecamy badanie stóp skanerem 3D. Urządzenie mierzy parametry stopy i wykrywa wszelkie odstępstwa od normy. Dlaczego jest to ważne? Ponieważ nieprawidłowa biomechanika stóp jest przyczyną nie tylko przerostu guzowatości paliczka dystalnego, ale też innych schorzeń podologicznych. Dlatego obowiązkowe stają się indywidualne wkładki ortopedyczne.