Co to jest egzostoza podpaznokciowa? Sposoby leczenia
Jedną z przypadłości, z którą zgłaszają się pacjenci do podologa jest egzostoza podpaznokciowa. Zmiana ta ma charakter łagodny. Jest zlokalizowana na paliczku dystalnym. Prowadzi do zniszczenia płytki paznokciowej, dlatego wymaga odpowiedniej terapii. Zobacz, jak wygląda leczenie egzostozy podpaznokciowej w Instytucie Podologii w Poznaniu.
Egzostoza podpaznokciowa
Egzostoza podpaznokciowa to łagodna zmiana chrzęstno-kostna. Tworzy się ona na paliczkach dystalnych – zwykle w ich bocznych częściach. Przybiera ona postać guza, który z czasem prowadzi do uniesienia płytki paznokciowej oraz zniszczenia łożyska. Paznokieć zaczyna się rozwarstwiać i ulega deformacji. Często pojawiają się też stan zapalny i onycholiza.
Egzostoza podpaznokciowa rozwija się powoli. Początkowo nie powoduje żadnych objawów. Pierwsze dolegliwości pojawiają się, gdy zmiana chrzęstno-kostna osiąga większe rozmiary i zaczyna wyrastać poza skórę właściwą. Objawy egzostozy podpaznokciowej to:
- uniesienie paznokcia,
- odklejenie paznokcia od łożyska (w odcinku dystalnym),
- ból (zwykle w czasie poruszania się, gdy dochodzi do ucisku na guza),
- napięcie skóry na palcu,
- powiększenie paliczka.
Z powiększeniem paliczka przy egzostozie podpaznokciowej wiąże się dyskomfort w czasie noszenia obuwia. Często to właśnie wrażenie, że buty są zbyt ciasne jest sygnałem alarmowym, powodującym, że pacjent zaczyna interesować się stanem swoich stóp. Dyskomfort może pojawiać się także w czasie dotykania paznokcia. Warto jednak pamiętać, że objawy egzostozy podpaznokciowej narastają z czasem i nie wszystkie z nich są obecne od razu.
Jakie są przyczyny egzostozy podpaznokciowej?
Przyczyna egzostozy podpaznokciowej nie została do końca poznana. Udało się ustalić, że do wystąpienia zmiany predysponują czynniki genetyczne (nieprawidłowa budowa kości) lub urazy mechaniczne (uderzenie, nadepnięcie). Do czynników ryzyka zalicza się też: zabiegi chirurgiczne w obrębie palców, infekcje stóp, ciasne obuwie lub uprawianie niektórych sportów (dyscypliny mocno obciążające stopy). Do gabinetu podologa z egzostozą podpaznokciową zgłaszają się przede wszystkim ludzie młodzi i aktywni.
Co robić, gdy pojawią się objawy egzostozy podpaznokciowej?
Pojawienie się objawów, które wskazują na egzostozę podpaznokciową, jest wskazaniem do konsultacji podologicznej. Konieczne jest badanie stóp oraz rzetelnie przeprowadzony wywiad chorobowy. Pacjent często jest kierowany na zdjęcie rentgenowskie, które stanowi potwierdzenie diagnozy. Bardzo ważne jest udanie się do specjalisty, który prawidłowo rozpozna egzostozę podpaznokciową. W przeciwnym razie może zostać zlecone nieodpowiednie leczenie, a tym samym pojawia się ryzyko, że zmiana odrośnie.
Leczenie egzostozy podpaznokciowej u podologa
Egzostoza podpaznokciowa wymaga leczenia chirurgicznego. Konieczne jest usunięcie całej zmiany wraz z korzeniem – czyli również tej części, która jest niewidoczna (znajduje się pod łożyskiem).
Leczeniem egzostozy podpaznokciowej zajmuje się podochirurgia. W Instytucie Podologii w Poznaniu współpracujemy z najlepszymi specjalistami w tej dziedzinie. Wykorzystujemy najnowocześniejsze metody, dzięki czemu możliwe jest oszczędzenie płytki paznokciowej. Zabieg usunięcia egzostozy podpaznokciowej jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Trwa on około 30 minut.
Rekonwalescencja po usunięciu egzostozy podpaznokciowej
Usunięcie egzostozy podpaznokciowej jest przeprowadzany w sposób, który powoduje jak najmniejszą ingerencję w tkanki. Chirurg stara się oszczędzić płytkę paznokciową. Po zabiegu możliwa jest regeneracja łożyska oraz prawidłowy wzrost paznokcia.
Zabieg usunięcia egzostozy podpaznokciowej u podologa nie wymaga założenia szwów. Obecna jest rana, która wymaga odpowiedniej pielęgnacji (zmiana opatrunku, utrzymywanie w czystości). Konieczne jest także stosowanie preparatów, które wspierają regenerację. Przez około 3-5 dni pacjent nie powinien nadwyrężać stopy. Czas pełnej rekonwalescencji zależy od indywidualnych cech organizmu, a także stopnia zaawansowania egzostozy podpaznokciowej.