Stopa cukrzycowa (SSC – syndrom stopy cukrzycowej)
takich jak infekcja, owrzodzenie lub też degradacja głębokich tkanek, któremu towarzyszą zaburzenia neurologiczne oraz choroby naczyń obwodowych kończyn dolnych. Jest to najgroźniejsze z powikłań cukrzycy. Powoduje go utrzymywanie się przez długi czas podwyższonego stężenia glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca przyczynia się do nieodwracalnych deformacji i martwicy stopy, które mogą prowadzić do amputacji i niepełnosprawności.
Gdy uszkodzeniu uległy nerwy jednego rodzaju, mówi się o neuropatii, natomiast w przypadku uszkodzenia paru rodzajów nerwów, o polineuropatii.
W wyniku takich zmian osoba chora na cukrzycę nie czuje:
- zmieniającej się temperatury,
- drażnienia powierzchownego (np. tarcie, ucisk),
- drażnienia głębokiego (np. skaleczeniu, bólu).
Kolejny czynnik przyczyniający się do rozwoju „stopy cukrzycowej” to uszkodzenie naczyń krwionośnych, prowadzące do poważnych zaburzeń ukrwienia kończyn dolnych, głównie stóp (tzw. makro i mikroangiopatia).
czasie całego życia, ale nie tylko u diabetyków. Zmiany w szkielecie stopy prowadzą m. in. do wadliwego ustawienia kości, co powoduje zmiany w obciążeniu punktów na stopach. To z kolei jest równoznaczne z przeciążeniem miejsc na to nieprzygotowanych. Tworzą się także odciski i modzele, które prowadzą do dalszych uszkodzeń stóp.
Wspomnieć można również o czynnikach zewnętrznych, takich jak nieodpowiednie obuwie, nadwaga i praca stojąca, które także przyczyniają się do SSC.
Stan stóp osób z cukrzycą może pogorszyć się na skutek nieprawidłowej pielęgnacji. Samodzielne usuwanie odcisków, modzeli lub brodawek wirusowych powoduje trudno gojące się rany, które często są powikłane. Niebezpieczne są także różnego rodzaju otarcia naskórka, do których prowadzi m.in. noszenie za ciasnych butów.
jest złożone. Terapię dopasowuje się do każdej osoby indywidualnie. Podolog w trakcie pierwszej wizyty ocenia stan zdrowia pacjenta na podstawie przeprowadzonego wywiadu oraz ustala wpływ choroby na stan stóp. Diabetycy powinni regularnie odwiedzać nasz gabinet podologiczny w Poznaniu, aby zapobiegać ryzyku infekcji i ich konsekwencji.
są przeprowadzane przez wykwalifikowanych specjalistów i zawsze poprzedzone badaniem. Leczenie stopy cukrzycowej u podologa obejmuje m.in.: pedicure podologiczny (wraz z opracowaniem odcisków i innych zmian na stopach), laseroterapię (lasery XLR8 i EVRL), wkładki indywidualne oraz naukę odpowiedniej pielęgnacji.