Rekonstrukcja płytki paznokciowej
jest zabiegiem, który wykonuje się w przypadku wystąpienia ubytku paznokcia na skutek uszkodzenia mechanicznego. W jego wyniku dochodzi do zejścia części lub całej płytki paznokciowej. Dodatkowo urazy często powodują powstanie krwiaka podpaznokciowego. Po jego usunięciu prawie zawsze konieczna jest rekonstrukcja płytki paznokciowej u podologa. Ubytki mogą być spowodowane także onycholizą, czyli odklejeniem się paznokcia od łożyska.
to również zmiany chorobowe, np. grzybica. W ich przebiegu powstają ubytki w płytce paznokciowej – zwłaszcza, gdy utrzymują się przez długi czas. Trzeba jednak pamiętać, że paznokcie grzybicze najpierw należy oczyścić, wyleczyć, a dopiero później poddać rekonstrukcji.
ponieważ nadmiernie krótkie lub uszkodzone paznokcie są narażone na podrażnienie przez skarpetki lub obuwie. Prowadzi to do powstania stanów zapalnych, bolesnych obrzęków palca lub uszkodzeń skóry. Leczenie powikłań jest długotrwałe.
zaczyna się od dokładnego badania i dokonania oceny rozległości uszkodzeń. Następnie płytka paznokciowa jest dokładnie szlifowana frezem. Konieczne jest też aktywowanie łożyska przy pomocy opatrunku hydrożelowego. Ubytki wypełniane są specjalną masą na bazie żelu lub akrylu. Rekonstrukcja paznokcia jest bezbolesna.