Odciski (Clavus)
znajdujące się w głębszych warstwach skóry. Posiadają rdzeń lub tzw. korzeń w kształcie stożka, który z biegiem czasu wrasta w stopę głębiej. Powstają na skutek tarcia oraz trwałego, punktowego ucisku. Najczęściej są bardzo bolesne. Umiejscawiają się na śródstopiu, w wale paznokciowym lub pod płytką paznokciową.
jest konieczne, aby zapobiec ich wpychaniu w coraz głębsze warstwy skóry. Tym samym można uniknąć przykrych dolegliwości bólowych. Należy zdać sobie sprawę, że im starszy odcisk tym trudniej go usunąć do końca podczas jednej wizyty w gabinecie podologicznym. Terapia i ilość zabiegów uzależniona jest od czasu jaki odcisk spędził na naszej skórze.
Odciski mogą się odnawiać, ponieważ stałe zmiany w układzie kostnym stopy powodują ucisk i drażnienie różnych obszarów skóry.
można zastosować, gdy problem ma charakter nawracający. Nasz gabinet podologiczny w Poznaniu jest wyposażony w laser CO2. Wiązka światła jest kierowana na zmiany chorobowe. W ten sposób powstają mikrouszkodzenia, które stymulują komórki do intensywnej regeneracji.
Usuwanie odcisków laserem jest bezpieczne i bezbolesne. Rekonwalescencja jest krótka, a po zabiegu można wrócić do swoich aktywności (jednak należy unikać sportu przez 2 dni). Laseroterapia u podologa zawsze jest poprzedzona wywiadem i szczegółowym badaniem.
ponieważ pozwala uniknąć bolesnego problemu. Warto jest zainwestować w nowe wygodne buty. W Instytucie Podologii w Poznaniu wykonujemy indywidualne wkładki ortopedyczne, odciążenia lub amortyzację.
Jednak najlepsze efekty przynoszą systematyczne wizyty w gabinecie podologicznym, które zapobiegają tworzeniu się bolesnych odcisków poprzez usunięcie nadmiaru skóry frezem rotacyjnym, skalpelem bądź laserem chirurgicznym. Dlatego konieczne jest regularne oglądanie stóp i zgłoszenie się po pomoc od razu, gdy zostaną zaobserwowane niepokojące objawy.