
„Pani Podolog w akcji” S02 odcinek 3
Podczas konsultacji podologicznej w Instytucie Podologii na podstawie objawów i zdjęcia RTG u pani Nicoli rozpoznałam guzowatość paliczka dystalnego. Jest to narośl kostna na najdalszej części palca. Przyczyną jest utrata właściwości biomechanicznych płytki paznokciowej np. na skutek przeciążenia palucha lub urazu mechanicznego paznokcia.
Przerost guzowatości paliczka dystalnego to schorzenie, które może prowadzić do deformacji paznokci oraz bólu, dlatego ważna jest szybka diagnoza i odpowiednie leczenie.
Ze względu na pogrubienie paznokcia i zmianę zabarwienia problem często mylony jest z grzybicą paznokci, co może opóźniać wdrożenie prawidłowej terapii.
Pani Nicola została zakwalifikowana do plastyki opuszka palca. Jest to zabieg podochirurgiczny mający na celu przywrócenie prawidłowego kształtu i funkcji opuszka palca.
Plastyka opuszka palca trwa około 45–60 minut. Zabieg polega na nacięciu opuszka palca i odpreparowaniu tkanek, aby dostać się do kości. Następnie lekarz wycina narośl kostną i wygładza kość specjalnym frezem. Ostatnim etapem jest założenie szwów i opatrunku.
Po zabiegu konieczna jest odpowiednia rekonwalescencja oraz terapia podologiczna, która ma na celu wsparcie regeneracji tkanek i odrostu płytki paznokciowej oraz działania zapobiegające nawrotowi problemu w przyszłości.
W przypadku pani Nicoli konsultacje podologiczne odbywały się co 4–6 tygodni. Jako wsparcie regeneracji rosnącej płytki i łożyska zleciłam stosowanie serum Epione. Preparat zawiera unikalną kompozycję składników aktywnych – m.in. kolagen naturalny, olej rycynowy, pantenol, olejek z drzewa herbacianego – wspierających wzmocnienie i odnowę tkanek.
Terapia podologiczna obejmowała również serię naświetlań laserem Lunula, który wzmacnia płytkę paznokciową po chirurgii palca oraz przyspiesza regenerację łożyska. Laser Lunula emituje dwa rodzaje światła – jedno z nich niszczy drobnoustroje, drugie pobudza procesy immunologiczne.
Zleciłam także indywidualne wkładki ortopedyczne, które wspierają stopę, pobudzają mięśnie, a tym samym przywracają prawidłową biomechanikę chodu. Ten etap terapii podologicznej był bardzo ważny. W badaniu podoskopem u pani Nicoli zaobserwowałam obniżony łuk podłużny. Wpływało to na mocny nacisk na duże paluchy, co mogło przyczynić się do przerostu guzowatości paliczka dystalnego.
W przypadku pani Nicoli terapia podologiczna trwała 2 lata – do pełnego zregenerowania się i odrostu płytki paznokciowej. Dzisiaj odbyła się ostatnia wizyta. W końcu nadszedł czas na wykonanie upragnionego pedicure podologicznego i pomalowania paznokci na czerwono. Zabieg wykonała nasza specjalistka Waleria.
Wykonaliśmy również nowe wkładki ortopedyczne. Ich parametry zostały dopasowane do obecnego stanu, dzięki komputerowej ocenie stóp skanerem podologicznym 3D.