
„Pani Podolog w akcji” S02 odcinek 2
Pan Ksawery został skierowany do Instytutu Podologii z gabinetu pani Podolog Agnieszki Kulki z Chorzowa w ramach współpracy międzygabinetowej w zakresie chirurgii palca.
Pacjent zmagał się z wrastaniem paznokci. Problem zaczął się już w wieku dojrzewania. Czynnikami, które się do tego przyczyniły były nadpronacja i płaskostopie podłużne powodujące nieprawidłowe obciążenie stopy. W wyniku częstych stanów zapalnych doszło do przerostu wałów okołopaznokciowych.
Z tego powodu pan Ksawery został zakwalifikowany do plastyki wałów okołopaznokciowych.
Plastyka wałów okołopaznokciowych to zabieg podochirurgiczny mający na celu korekcję tkanek otaczających paznokieć. Jest to procedura szczególnie zalecana pacjentom z problemem nawracającego wrastania paznokci.
Podczas plastyki wałów okołopaznokciowych chirurg usuwa nadmiar tkanki, modeluje wały paznokciowe i przywraca ich prawidłowy kształt. Takie postępowanie redukuje ryzyko dalszego wrastania paznokcia i poprawia estetykę palca. Procedura wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, co minimalizuje ból i dyskomfort pacjenta.
Rekonwalescencja obejmuje regularne kontrole podologiczne, stosowanie preparatów wspomagających gojenie oraz unikanie nadmiernego obciążenia operowanego palca. Po 14 dniach szwy są usuwane i powinna rozpocząć się terapia podologiczna.
W przypadku pana Ksawerego początkowo zastosowaliśmy naświetlanie laserem EVRL w celu przyspieszenia gojenia się rany. Zaleciłam również stosowanie serum Epione, które zawiera m.in. pantenol i aloes – składniki wspomagające regenerację tkanek po zabiegu.
Po całkowitym wygojeniu się rany kontynuowaliśmy pozabiegową terapię podologiczną w Instytucie Podologii. Założyliśmy klamry tytanowe w celu korekcji płytki paznokciowej. Tego typu terapia ortonyksyjna trwała ponad 3 miesiące. W tym czasie uzyskaliśmy zamierzony efekt – płytka paznokciowa uległa pięknej korekcji.
Podczas dzisiejszej wizyty usunęliśmy klamry tytanowe. Ponieważ pan Ksawery ma nadpronację i płaskostopie, wykonaliśmy badanie stóp skanerem 3D. Urządzenie dokonuje pomiarów różnych parametrów. Rezultaty wyświetla na ekranie w postaci przestrzennego modelu.
Na podstawie wyniku badania skanerem podologicznym wykonaliśmy indywidualne wkładki ortopedyczne. Jest to dynamiczne wsparcie dla stóp, które koryguje łańcuch kinematyczny ciała, poprawia funkcjonalną sprawność stopy, zwiększa komfort chodzenia, a także zapobiega dalszemu postępowi deformacji.