
„Pani Podolog w akcji” S02 odcinek 1
Najczęstszą przyczyną wrastania paznokcia jest jego niewłaściwe obcinanie, prowadzące do wbicia krawędzi płytki w otaczającą skórę. Przerośnięte wały okołopaznokciowe mogą być wynikiem przewlekłego stanu zapalnego, urazu mechanicznego lub noszenia zbyt ciasnego obuwia. W niektórych przypadkach problem ma podłoże genetyczne, co oznacza, że skłonność do wrastania paznokci jest dziedziczna.
Podczas konsultacji podologicznej zakwalifikowałam pana Szymona do plastyki wałów okołopaznokciowych. Jest to zabieg podochirurgiczny, podczas którego chirurg usuwa nadmiar tkanek otaczających płytkę paznokciową – z oszczędzeniem paznokcia. Plastyka wałów okołopaznokciowych pozwala na trwałe pozbycie się problemu wrastających paznokci. Zostaje również zachowana duża estetyka i prawidłowy wygląd palca.
Pan Szymon trafił dziś do Instytutu Podologii 3 tygodnie po usunięciu szwów – w celu kontynuowania pozabiegowej terapii podologicznej. Wykonaliśmy drugi i ostatni zabieg laserem EVRL oraz założyliśmy klamrę tytanową.
Laser EVRL emituje światło czerwone i fioletowe. Pierwsze z nich ma działanie pobudzające komórki organizmu, co pozwala na redukcję stanów zapalnych i wspiera gojenie się ran. Światło fioletowe działa antybakteryjnie. Jedno naświetlanie trwa około 15 minut.
Klamry tytanowe mają na celu uniesienie bocznych krawędzi płytki paznokciowej, a tym samym odciążenie otaczających ją tkanek. Klamra wywiera określone siły na paznokieć, co pozwala na zmianę toru jego wzrostu.
Klamry tytanowe są wykonane z niklowo-tytanowego stopu. Dzięki swojej konstrukcji mogą być precyzyjnie dopasowane do kształtu paznokcia. Klamra jest mocowana do płytki paznokciowej przy pomocy kompozytu utwardzonego lampą LED.
Dzisiaj wykonaliśmy również badanie stóp skanerem 3D, ponieważ jednym z czynników przyczyniających się do problemu wrastania paznokci u pana Szymona była nieprawidłowa biomechanika stóp – a dokładniej nadpronacja. To nadmiernie zapadnięty łuk stopy w kierunku wewnętrznym lub dolnym.
Zdecydowałam o wykonaniu indywidualnych wkładek ortopedycznych, które dynamicznie wspierają sklepienie stopy, poprawiają jej funkcjonalną sprawność oraz korygują i zapobiegają dalszemu postępowi deformacji w obrębie stóp.
Pan Szymon zmagał się również z nadpotliwością stóp w wieku dojrzewania. Wilgotne środowisko sprzyja namnażaniu się bakterii i nawrotom stanu zapalnego. Dlatego w ramach domowej pielęgnacji zaleciłam stosowanie pudru z naturalnymi składnikami – ekstraktem z rumianku, rozmarynu i szałwii, który ułatwia utrzymanie suchych stóp.