
Zielona bakteria – laser Lunula
Zielona bakteria to potoczne określenie bakterii z rodzaju Pseudomonas aeruginosa. Charakterystycznym objawem zakażenia paznokcia jest zmiana jego zabarwienia na zielony, żółty lub zielono-niebieski. Leczenie obejmuje m.in. stosowanie antybiotyków, a jego wsparciem jest terapia podologiczna – w tym zastosowanie lasera Lunula. Dowiedz się, jak działa laseroterapia na zieloną bakterię na paznokciu.
Objawy zakażenia paznokci zieloną bakterią
Jedną z charakterystycznych cech Pseudomonas aeruginosa jest jej zdolność do wytwarzania zielonego barwnika – piocyjaniny, który nadaje zakażonym miejscom zielonkawy odcień. To właśnie od tego barwnika pochodzi potoczna nazwa bakterii.
Objawy zakażenia paznokci zieloną bakterią to:
- zmiana zabarwienia płytki paznokciowej (zielony, żółtawy, zielono-niebieski kolor),
- onycholiza,
- kruchość i łamliwość paznokci,
- stan zapalny wału okołopaznokciowego.
Wstępna diagnoza często opiera się na objawach klinicznych i charakterystycznym zielonym zabarwieniu. W celu potwierdzenia zakażenia wykonuje się badanie bakteriologiczne, które pozwala na identyfikację Pseudomonas aeruginosa oraz określenie jej wrażliwości na antybiotyki.
W leczeniu stosuje się antybiotykoterapię i terapię podologiczną. Należy pamiętać, że zielona bakteria często jest trudna w leczeniu oraz wykazuje tendencję do nawracania. Dlatego z pomocą mogą przyjść nowoczesne technologie, takie jak laseroterapia.


Laser Lunula w terapii zielonej bakterii na paznokciach
Laser Lunula to nowoczesne, nieinwazyjne urządzenie stosowane głównie w leczeniu infekcji grzybiczych paznokci, ale wykazuje także skuteczność w terapii zakażeń bakteryjnych, w tym wywołanych przez Pseudomonas aeruginosa. Działa na zasadzie emisji światła laserowego o dwóch długościach fali, co wpływa na zwalczanie drobnoustrojów i wspomaganie regeneracji tkanki.
Laser Lunula wykorzystuje dwie długości fali, które działają w synergii:
- światło niebieskie (405 nm) – posiada silne właściwości do stymulowania procesów przeciwdrobnoustrojowych,
- światło czerwone (635 nm) – pobudza procesy immunologiczne oraz stymuluje mikrokrążenie i pobudza regenerację komórek, co przyspiesza gojenie oraz wzrost zdrowej tkanki paznokcia.
W przypadku zielonej bakterii na paznokciach zwykle konieczne jest 6 naświetlań laserem Lunula w tygodniowych odstępach. Po oczyszczeniu paznokcia pacjent umieszcza dłonie lub stopy w specjalnym urządzeniu emitującym światło laserowe. Zabieg trwa kilkanaście minut i jest bezbolesny oraz bezinwazyjny.
Do terapii laserem Lunula w przypadku zielonej bakterii kwalifikuje podolog podczas konsultacji podologicznej. Dodatkowymi elementami terapii podologicznej przy pałeczce ropy błękitnej jest m.in. regularne oczyszczanie paznokcia, usunięcie zainfekowanego fragmentu płytki paznokciowej oraz stosowanie specjalistycznych preparatów podologicznych dobranych przez specjalistę.