Zabieg metodą SWIFT
Jedną z najnowszych metod terapii brodawek wirusowych jest zabieg SWIFT. Technologia ta wykorzystuje promieniowanie mikrofalowe. Pozwala to na precyzyjne i bezinwazyjne usunięcie zmian chorobowych. Dowiedz się, jak wygląda zabieg metodą SWIFT, jak się do niego przygotować oraz jakie są wskazania i przeciwwskazania do jego wykonania.
Jak przygotować się do zabiegu metodą SWIFT?
Specjalne przygotowania do zabiegu metodą SWIFT nie są konieczne. Przed wizytą warto zadbać o podstawową higienę. Zanim podolog przystąpi do procedury oceni stan stóp oraz odpowiednio oczyści skórę.
Przebieg zabiegu metodą SWIFT
Zabieg metodą SWIFT polega na skierowaniu fal mikrofalowych bezpośrednio na brodawkę wirusową przy pomocy specjalnej głowicy. Energia emitowana przez urządzenie prowadzi do lokalnego wzrostu temperatury w obrębie zmiany, co skutkuje zniszczeniem zainfekowanej tkanki i jej stopniowej regeneracji.
Etapy zabiegu metodą SWIFT:
- Konsultacja podologiczna i ocena zmiany – podolog zbiera szczegółowy wywiad oraz dokładnie ocenia stan skóry i zmianę chorobową.
- Przygotowanie do zabiegu – podolog oczyszcza skórę w miejscu zabiegowym oraz ustawia odpowiednie parametry urządzenia.
- Właściwy zabieg – podolog kieruje głowicę urządzenia SWIFT na zmianę chorobową.
Zabieg metodą SWIFT trwa zaledwie kilka sekund.
Czy zabieg metodą SWIFT boli?
Zabieg metodą SWIFT z reguły nie jest bolesny. Podczas działania fal mikrofalowych może pojawić się dyskomfort lub lekkie pieczenie. Dolegliwości te nie utrzymują się długo i ustępują samoistnie. Należy pamiętać, że intensywność odczuć zależy od indywidualnego progu bólu pacjenta oraz lokalizacji brodawki. Zabieg metodą SWIFT nie wymaga znieczulenia.
Metoda SWIFT – ile zabiegów jest potrzebnych?
Liczba wymaganych sesji zależy od wielkości i głębokości brodawki, a także od reakcji organizmu pacjenta. Najczęściej potrzeba od 1 do 3 zabiegów wykonywanych w odstępach 2–4 tygodniowych. W każdym przypadku podolog ustala indywidualny plan terapii.
Zabieg metodą SWIFT – zalecenia pozabiegowe
Po zabiegu metodą SWIFT nie ma konieczności stosowania szczególnych środków ostrożności. Pacjent może wrócić do codziennych aktywności. Nie ma potrzeby stosowania opatrunków ani środków leczniczych. Ważne jest natomiast przestrzeganie zaleceń podologa dotyczących wizyt kontrolnych oraz harmonogramu zabiegów.
Przeciwwskazania do zabiegu metodą SWIFT
Chociaż zabieg SWIFT jest bezpieczny, istnieje kilka przeciwwskazań do jego wykonania. Należą do nich ciąża i okres karmienia piersią, rozrusznik serca oraz metalowe implanty. Metoda ta może być stosowana u dzieci. Do zabiegu metodą SWIFT pacjent jest kwalifikowany przez podologa podczas konsultacji podologicznej.