Koilonychia – co warto wiedzieć o wklęsłych paznokciach?
Zdrowe paznokcie są ważnym wskaźnikiem ogólnego stanu zdrowia. Zmiany w ich strukturze, kolorze czy kształcie mogą być pierwszym sygnałem problemów zdrowotnych. Jednym z takich objawów jest koilonychia, czyli paznokcie przypominające kształtem łyżeczkę. Dowiedz się, jakie są przyczyny, objawy i metody terapii tej dolegliwości.
Czym jest koilonychia?
Koilonychia, znana także jako paznokcie łyżeczkowate, to zaburzenie, w którym płytka paznokciowa staje się wklęsła w centrum, a jej brzegi są uniesione i wywinięte. Zwykle obserwuje się ją na paluchach i kciukach. Bardzo często koilonychia jest rozpoznawana u małych dzieci, co jest związane z tym, że paznokieć jest miękki i cienki. W takim przypadku zmiany ustępują wraz z wiekiem.
Paznokcie w koilonychii stają się cienkie, łamliwe. Mogą mieć tendencję do rozszczepiania. Zdarza się, że dochodzi do rogowacenia podpaznokciowego.
Jakie są przyczyny koilonychii?
Przyczyną koilonychii mogą być schorzenia ogólnoustrojowe – m.in. niedobór żelaza, choroby tarczycy, niedobory witamin i minerałów, choroby autoimmunologiczne. U niektórych osób wynika ona z predyspozycji genetycznych.
Częste przyczyny koilonychii to czynniki zewnętrzne, które wpływają niekorzystnie na stan płytki paznokciowej. Są to m.in. urazy mechaniczne, częsty kontakt z substancjami chemicznymi, brak odpowiedniej pielęgnacji, a także przewlekłe infekcje w obrębie płytki paznokciowej.
Koilonychia – objawy
Koilonychia powoduje, że paznokcie przybierają charakterystyczny wygląd, który łatwo rozpoznać:
- wklęsły, łyżeczkowaty kształt płytki paznokciowej w jej centralnej części,
- cienka i łamliwa struktura paznokcia,
- rozdwajanie się końcówek paznokcia.
Koilonychia – terapia podologiczna
Diagnostyka przyczyny koilonychii opiera się na dokładnym wywiadzie medycznym oraz stwierdzeniu charakterystycznego wyglądu paznokci. Pacjent może zostać skierowany na dodatkowe badania (m.in. testy laboratoryjne z krwi, badanie mykologiczne).
Lekarz prowadzi przyczynowe leczenie koilonychii. Natomiast podolog zajmuje się profesjonalną pielęgnacją, zabiegami wspierającymi, regenerację płytki paznokciowej, a także profilaktyką powikłań.
Terapia podologiczna koilonychii jest dopasowywana indywidualnie do każdego przypadku. Podstawą jest pedicure podologiczny. Podolog może również zlecić stosowanie specjalistycznych preparatów o działaniu miejscowym.
Profilaktyka koilonychii
Zapobieganie koilonychii opiera się na dbaniu o ogólny stan zdrowia oraz prawidłowej pielęgnacji paznokci. Podstawowe elementy profilaktyki to:
- unikanie czynników drażniących (np. poprzez stosowanie rękawiczek ochronnych podczas kontaktu z detergentami),
- delikatne obchodzenie się z paznokciami (np. unikanie agresywnego piłowania lub obcinania paznokci),
- stosowanie zbilansowanej diety bogatej w żelazo, witaminy i minerały,
- regularne stosowanie preparatów nawilżających, które poprawiają elastyczność i wytrzymałość paznokci.
W ramach profilaktyki zalecane są także regularne wizyty w gabinecie podologicznym. Podczas podstawowego zabiegu podolog profesjonalnie skraca płytkę paznokciową, co zapobiega jej nieprawidłowemu wzrostowi. Specjalista może także wykryć zmiany w strukturze lub wyglądzie paznokci na wczesnym etapie, a tym samym zapobiec ich progresji i powikłaniom.