Kiła – objawy skórne
Kiła jest przewlekłą chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterię Treponema pallidum. Przenosi się głównie drogą płciową. Może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, jeśli nie zostanie odpowiednio leczona. W jej przebiegu występują charakterystyczne zmiany skórne, których niekiedy jedyną lokalizacją są stopy lub dłonie. Dowiedz się, jakie są skórne objawy kiły.
Kiła – co to za choroba?
Kiła jest chorobą zakaźną wywołaną przez bakterię krętka bladego (Treponema pallidum). Infekcja przenosi się głównie drogą płciową poprzez kontakt z zakażonymi zmianami skórnymi, błonami śluzowymi lub krwią osoby zakażonej. Do zakażenia może dojść podczas stosunków płciowych (pochwowych, analnych, oralnych) lub poprzez bliski kontakt cielesny. Zakażenie może również wystąpić w wyniku transfuzji zakażonej krwi lub przez łożysko od zakażonej matki do płodu (kiła wrodzona).
Etapy kiły
Kiła wczesna trwa do 2 lat od momentu zakażenia. Wyróżniane są:
- kiła pierwotna – etap choroby, który charakteryzuje się powstawaniem owrzodzeń (szankrów) w miejscu zakażenia,
- kiła II-rzędowa – charakteryzuje się rozprzestrzenieniem bakterii po całym ciele i występowaniem różnych objawów skórnych oraz ogólnoustrojowych,
- kiła wczesna utajona – faza, w której choroba nie daje widocznych objawów, ale bakterie pozostają w organizmie.
Natomiast kiła późna to najpoważniejszy etap, który może wystąpić wiele lat po zakażeniu i prowadzić do poważnych uszkodzeń narządów wewnętrznych, układu nerwowego oraz sercowo-naczyniowego. Może przebiegać także bezobjawowo.
Skórne objawy kiły
Skórne objawy kiły mogą się różnić w zależności od etapu choroby. Pierwszym objawem kiły pierwotnej jest pojawienie się bezbolesnego owrzodzenia w miejscu zakażenia, zwykle na genitaliach, odbycie, ustach lub języku, ale także innych częściach ciała – tam, gdzie krętek blady wniknął do organizmu. Szankier ma twarde brzegi i gładkie dno. Zmiana ta goi się samoistnie w ciągu kilku tygodni, nawet bez leczenia, ale bakterie pozostają w organizmie i choroba przechodzi do kolejnej fazy.
W fazie wtórnej kiły, zwykle kilka tygodni po ustąpieniu szankra, pojawiają się rozległe zmiany skórne w postaci plam i grudek rozmieszczone symetrycznie. Osutka może wystąpić na tułowiu, kończynach, dłoniach i stopach.
Początkowo zmiany skórne przybierają postać blado-czerwonych lub różowych plamek o średnicy nieprzekraczającej 10 milimetrów. Są zlokalizowane na tułowiu i kończynach. Następnie pojawiają się czerwone zmiany grudkowe, których najczęstszą lokalizacją są dłonie i stopy.
Zmiany występujące na podeszwach stóp mogą przypominać rumień wielopostaciowy lub grudki łuszczycowe. Jeżeli dochodzi do masywnego rogowacenia, imitują modzele z odczynem zapalnym.
W przebiegu kiły występują także:
- kłykciny płaskie – wilgotne, płaskie brodawkowate zmiany,
- łysienie kiłowe – przybierające postać łysienia rozlanego lub ogniskowego,
- bielactwo kiłowe – liczne plamki o średnicy mniejszej niż 1 centymetr pojawiające się zwykle na szyi i karku,
- kilaki – guzowate zmiany skórne wypełnione kleistą substancją (mogą tworzyć się również w kościach i narządach wewnętrznych).
Skórne objawy kiły – pomoc podologiczna
Podolog może odgrywać ważną rolę w opiece nad pacjentami z kiłą, szczególnie w zakresie diagnozowania i terapii objawów skórnych na stopach oraz edukacji pacjentów na temat profilaktyki i higieny. Wczesne wykrycie zmian skórnych pozwala na szybsze wdrożenie odpowiedniego leczenia.