Wyprysk – przyczyny, objawy i terapia
Wyprysk jest chorobą skóry, która może mieć podłoże alergiczne lub niealergiczne. W jej przebiegu pojawiają się zmiany skórne o charakterze grudek, którym zwykle towarzyszy rumień. Mogą wystąpić także inne objawy – np. świąd lub obrzęk. Dowiedz się, jakie są przyczyny, objawy i leczenie wyprysku.
Czym jest wyprysk?
Wyprysk to powierzchowny i nieinfekcyjny stan zapalny wierzchnich warstw skóry.
Ze względu na stopień nasilenia i czas trwania wyróżnia się:
- wyprysk ostry – objawia się rumieniem oraz drobnymi czerwonymi grudkami i pęcherzykami, które mogą się sączyć,
- wyprysk podostry – objawia się rumieniem, grudkami i strupami,
- wyprysk przewlekły – objawia się pogrubieniem i złuszczaniem skóry, silnym świądem, przeczosami oraz pojedynczymi grudkami.
Wyprysk – przyczyny
Podział ze względu na przyczynę obejmuje:
- wyprysk alergiczny,
- wyprysk niealergiczny.
Wyprysk alergiczny rozwija się w mechanizmie reakcji nadwrażliwości typu IV. Limfocyty Th są stymulowane przez komórki Langerhansa wystawione na działanie haptenów – czyli substancji mogących wywołać odpowiedź układu odpornościowego w połączeniu z białkami. Objawy wyprysku alergicznego pojawiają się w ciągu 1–3 dni od kontaktu z alergenem i nasilają się z czasem – nawet gdy kontakt z nim zostanie przerwany. Zmiany ustępują samoistnie w ciągu kilku tygodni.
Wyprysk niealergiczny jest spowodowany stałym lub powtarzającym się drażnieniem skóry przez substancje drażniące. W efekcie dochodzi do uszkodzenia naturalnej bariery ochronnej naskórka. Objawy wyprysku niealergicznego pojawiają się w miejscu kontaktu i ustępują po jego zakończeniu.
Diagnostyka i leczenie wyprysku
Ze względu na podobny obraz kliniczny konieczne jest przeprowadzenie szczegółowych badań w celu poznania rodzaju przyczyny wyprysku. W diagnostyce mają zastosowanie m.in. testy alergiczne, które przeprowadza alergolog. Konieczne jest także wykluczenie grzybicy skóry.
Pierwszym elementem leczenia wyprysku jest ustalenie, jaka substancja powoduje uczulenie lub alergię. Następnie konieczne jest ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie kontaktu. Zapobiega to nawrotom objawów.
Lekarz może zdecydować o włączeniu farmakologicznego leczenia wyprysku. W terapii najczęściej stosuje się maści o działaniu miejscowym, które zawierają kortykosteroidy. Zastosowanie mają także suche lub mokre opatrunku, okłady ściągające, leki przeciwświądowe.Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja skóry. Wskazówki dotyczące tego, jak dbać o stopy przy wyprysku udziela doświadczony podolog w trakcie konsultacji podologicznej. Zastosowanie mają specjalistyczne preparaty podologiczne o działaniu nawilżającym, a także środki keratolityczne, które rozpuszczają zrogowaciały naskórek.