Podolog radzi: nieprzyjemny zapach stóp
Nie ma nic bardziej niekomfortowego niż nieprzyjemny zapach stóp, który może prowadzić do poczucia skrępowania i utraty pewności siebie. Ten wstydliwy problem to dość powszechne zjawisko, z którym boryka się wiele osób. Na szczęście można z nim skutecznie walczyć. Podstawą jest ustalenie przyczyny nieprzyjemnego zapachu stóp.
Przyczyny nieprzyjemnego zapachu stóp
Brzydki zapach stóp może mieć różne przyczyny. W wielu przypadkach problem jest związany z nieodpowiednią higieną, ale zdarza się, że jest objawem problemów podologicznych.
Nieprzyjemny zapach stóp jest skutkiem wydalania produktów przemiany materii, które w sprzyjających warunkach namnażają się na skórze. Ich pożywieniem jest martwy naskórek.
Najczęstsze przyczyny brzydkiego zapachu stóp to:
Nadpotliwość
Nadpotliwość jest jednym z głównych czynników prowadzących do nieprzyjemnego zapachu stóp. Osoby cierpiące na nadpotliwość produkują więcej potu niż przeciętnie, co tworzy idealne środowisko dla rozwoju bakterii, które odpowiadają za nieprzyjemny zapach. Nadpotliwość może być spowodowana zarówno czynnikami genetycznymi, jak i stanami emocjonalnymi, zaburzeniami hormonalnymi, schorzeniami układu nerwowego, chorób przewlekłych czy nieprawidłowej higieny.
Grzybica stóp i paznokci
Grzybica jest częstym czynnikiem przyczyniającym się do nieprzyjemnego zapachu stóp. To infekcja wywołana przez grzyby chorobotwórcze, które rozwijają się w ciepłych, wilgotnych środowiskach, takich jak wnętrze butów. Oprócz nieprzyjemnego zapachu, objawy grzybicy mogą obejmować swędzenie, zaczerwienienie i złuszczanie się skóry.
Zaniedbania higieniczne i nieprawidłowa pielęgnacja
Zaniedbania higieniczne, takie jak nieregularne mycie stóp, noszenie brudnych skarpetek czy butów, niedokładne osuszanie skóry po myciu oraz nieusuwanie martwego naskórka, mogą przyczyniać się do nieprzyjemnego zapachu. Brak higieny sprzyja gromadzeniu się drobnoustrojów.
Noszenie nieodpowiedniego obuwia i skarpetek
Obuwie i skarpetki wykonane z syntetycznych materiałów powodują, że skóra stóp nie ma zapewnionej odpowiedniej wentylacji. Wzrost temperatury, zwiększenie wilgotności stóp, brak świeżego powietrza stwarzają idealne warunki do rozwoju bakterii.
Stres
Stres wyzwala wydzielanie potu. Dlatego skutkiem stresującej sytuacji może być nieprzyjemny zapach stóp.
Nieprzyjemny zapach stóp – jak może pomóc podolog?
Osoby zmagające się z nieprzyjemnym zapachem stóp mogą zgłosić się na konsultację podologiczną. Podolog po zebraniu wywiadu i przeprowadzeniu badania stóp ustali przyczynę problemu oraz zaproponuje indywidualnie dopasowaną terapię podologiczną.
Sposoby na nieprzyjemny zapach stóp to m.in.:
- Regularna i odpowiednia higiena: codzienne mycie stóp wodą i delikatnym środkiem myjącym – szczególnie między palcami – może pomóc w eliminacji bakterii i zapobieganiu nieprzyjemnemu zapachowi,
- Stosowanie specjalistycznego dezodorantu: dobrej jakości dezodoranty przeznaczone do stóp mogą pomóc w kontrolowaniu potu i zapachu. Można je stosować zarówno na stopy, jak i wewnątrz butów,
- Noszenie odpowiednich butów: należy wybierać buty wykonane z naturalnych materiałów, takich jak skóra, które pozwalają stopom oddychać,
- Regularne wykonywanie pedicure podologicznego: podczas zabiegu usuwany jest martwy naskórek, który stanowi pożywkę dla bakterii przyczyniających się do brzydkiego zapachu stóp.
Osoby zmagające się z grzybicą lub nadpotliwością powinny rozpocząć terapię problemu. Przy zakażeniach grzybiczych konieczne jest stosowanie preparatów przeciwgrzybiczych dopasowanych na podstawie badania mykologicznego. Pomocniczo można zastosować terapię laserową. Natomiast terapia nadpotliwości obejmuje stosowanie specjalistycznych preparatów podologicznych, które wpływają na aktywność gruczołów potowych oraz jonoforezę. Jest to zabieg z użyciem prądu galwanicznego i dopasowanych substancji aktywnych, którego celem jest porażenie kanałów jonowych w gruczołach potowych.