Badania diagnostyczne w podologii
Badania diagnostyczne w podologii są niezbędne do postawienia prawidłowej diagnozy, a tym samym zaplanowania skutecznej terapii podologicznej. Podolog jest uprawniony do wykonania podstawowego badania podmiotowego oraz analizy stóp skanerem 3D, a także pobrania materiału do testów laboratoryjnych. Dowiedz się, jakie są badania diagnostyczne w podologii i kiedy należy je wykonać.
Podstawowe badanie podologiczne
Obowiązkowym elementem konsultacji podologicznej jest podstawowe badanie podologiczne. Specjalista zbiera wywiad dotyczący objawów, ogólnego stanu zdrowia i stylu życia. Następnie przechodzi do oceny stanu stóp i paznokci.
Podstawowe badanie podologiczne odbywa się w odciążeniu (na siedząco) i w dociążeniu (na stojąco). Podolog ocenia stopy pod kątem występowania zmian chorobowych, obrzęków, deformacji, zabarwienia skóry oraz kształtu i struktury paznokci. Określa ruchomość stawów oraz stwierdza lub wyklucza bolesność w poszczególnych punktach. Badane jest także czucie temperatury, dotyku i wibracji.
W pozycji stojącej podolog ocenia kształt stóp i łuki stopy oraz biomechanikę chodu. Ważne jest obejrzenie kończyn od przodu, boku i tyłu.
Badanie histopatologiczne
Badanie histopatologiczne polega na mikroskopowej analizie fragmentu tkanki pobranej z ciała. Umożliwia określenie jej struktury, a także zidentyfikowanie nieprawidłowych komórek. Ma szczególne zastosowanie w przypadku zmian skórnych i zmian chorobowych o charakterze narośli – w przypadku pacjentów podologicznych najczęściej wykonuje się je przy egzostozie podpaznokciowej i fibromie. Próbka do badania pobierana jest przez chirurga podczas zabiegów podochirurgicznych. Następnie jest zabezpieczana i przekazywana do laboratorium.
Badanie mykologiczne
Badanie mykologiczne ma na celu potwierdzenie lub wykluczenie grzybicy. Pozwala także określić typ patogenu, co umożliwia dopasowanie leków i terapii podologicznej mającej największe szanse na powodzenie. Podolog pobiera zeskrobiny ze skóry stóp lub płytki paznokciowej, zabezpiecza je, a następnie przekazuje do laboratorium do szczegółowej analizy. Czas oczekiwania na wynik badania mykologicznego wynosi ok. 4 tygodnie. Ważne jest, aby pacjent nie przyjmował wcześniej leków przeciwgrzybiczych, ponieważ mogłoby wpływnąć to niekorzystnie na wynik.
Badanie bakteriologiczne
Badanie bakteriologiczne pozwala wykryć i zidentyfikować bakterie na skórze stóp lub płytce paznokciowej. Umożliwia nie tylko określenie rodzaju patogenu, ale także określenie jego wrażliwości na poszczególne antybiotyki. Wykonuje się je przy podejrzeniu infekcji bakteryjnej. Podolog pobiera i zabezpiecza materiał do badań, a następnie przekazuje go do laboratorium medycznego w celu dalszej analizy.
Badanie stóp skanerem 3D
Badanie stóp skanerem 3D przeprowadzane jest przy użyciu podoskopu wyposażonego w 4 kamery. Urządzenie umożliwia ocenę stóp pod różnymi kątami i uzyskanie bardziej szczegółowych parametrów. Test można wykonać u każdej osoby, ale szczególnie polecany jest przy deformacjach w obrębie stóp, stopie cukrzycowej czy reumatoidalnym zapaleniu stawów.
Skaner 3D:
- dokonuje pomiaru rozmiaru stopy, wysokości wysklepienia i wysokości łuku stopy,
- analizuje ułożenie ścięgna Achillesa w trzech pozycjach,
- pokazuje ułożenie stóp,
- bada pronację i supinację,
- mierzy nacisk stóp na podłoże.
Uzyskane wyniki są przekształcane przez program komputerowy w przestrzenny model stóp wyświetlany na ekranie. Pozwala to na dokładniejszą ocenę i omówienie ewentualnych nieprawidłowości.
Badania diagnostyczne w podologii – kiedy trzeba je wykonać?
O konieczności wykonania dodatkowych badań diagnostycznych podolog informuje po przeprowadzeniu podstawowego badania podologicznego. Ich rodzaj zależy od tego, jakie schorzenie jest podejrzewane w danym przypadku. Nie są one wymagane u wszystkich pacjentów. Należy pamiętać, że podolog ściśle współpracuje ze specjalistami różnych dziedzin – lekarzami, fizjoterapeutami, pielęgniarkami – co umożliwia postawienie trafnej diagnozy i zaplanowanie skutecznej terapii.