Podolog radzi: profilaktyka podologiczna dla sportowców
Osoby uprawiające sport – zawodowo czy amatorsko – są narażone nie tylko na urazy, ale także na różnego rodzaju schorzenia w obrębie stóp i paznokci. Do najczęstszych należą bolesne odciski, wrastające paznokcie, a także stopa atlety – grzybica wywołana przez dermatofity. Dlatego konieczne jest wdrożenie działań, które zmniejszą ich ryzyko. Zobacz, na czym polega profilaktyka podologiczna dla sportowców.
Profilaktyka podologiczna dla sportowców – korzyści
Profilaktyka podologiczna dla sportowców ma na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia różnego rodzaju dolegliwości w obrębie stóp i paznokci. Powodują one dolegliwości, które nie tylko są uciążliwe, niekomfortowe i często bolesne, ale także utrudniają codzienną aktywność i mogą wykluczyć ze sportu na długie tygodnie.
Profilaktyka podologiczna poprawia również komfort chodzenia oraz treningów. Dzięki dbaniu o stopy oraz regularnym wizytom w gabinecie podologicznym można wykryć różnego rodzaju nieprawidłowości na wczesnym etapie i zapobiec ich rozwojowi.
Profilaktyka podologiczna w sporcie
Profilaktyka podologiczna dla sportowców obejmuje następujące elementy:
Dopasowanie obuwia
Dobrze dopasowane obuwie jest niezwykle istotne bez względu na rodzaj uprawianego sportu. Nieodpowiednie buty zwiększają ryzyko kontuzji, wrastania paznokci i deformacji w obrębie stóp (np. palucha koślawego). Jeżeli są wykonane z nieodpowiednich materiałów, powodują wzmożone pocenie się stóp, co tworzy doskonałe warunki do rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych. Wilgotny naskórek jest też bardziej narażony na uszkodzenia. Podolog pomaga dopasować obuwie odpowiednie dla stóp oraz dyscypliny sportowej.
Indywidualne wkładki ortopedyczne
Uzupełnieniem dla obuwia są indywidualne wkładki ortopedyczne wykonane na podstawie komputerowego badania skanerem 3D. Są one dopasowane nie tylko do budowy stopy, ale też konkretnego rodzaju butów. Wkładki wspierają komfort chodzenia i aktywności fizycznej, zmniejszają ryzyko kontuzji, pozwalają na równomierne rozłożenie ciężaru ciała, poprawiają biomechanikę chodu.
Dezynfekcja obuwia
Dezynfekcja obuwia ma na celu wyeliminowanie drobnoustrojów, które bytują w obuwiu. Zapobiega to ponownemu zachorowaniu na grzybicę stóp. Sportowe buty należy dezynfekować regularnie.
Pedicure podologiczny
Pedicure podologiczny to podstawowy zabieg, w czasie którego opracowywane są podeszwy stóp, pięty, wały okołopaznokciowe, usuwane hiperkeratozy oraz skracane paznokcie. Należy wykonywać go regularnie, aby zmniejszyć ryzyko m.in. odcisków, modzeli czy wrastających paznokci (ich główną przyczyną jest nieprawidłowe skracanie płytki paznokciowej).
Domowa pielęgnacja
Wiele zależy też od tego, jak dbamy o stopy w domu. Ważne jest nie tylko ich codzienne mycie, ale także dokładne osuszanie, nawilżanie, regularny peeling.
Noszenie skarpet z naturalnych materiałów
Naturalne materiały pozwalają skórze oddychać. Dzięki temu mniej się poci. Stwarza to niekorzystne warunki do rozwoju patogenów.
Unikanie chodzenia boso w miejscach publicznych
Chodzenie na boso w miejscach publicznych – szczególnie takich jak basen, sauna, przymierzalnie, szatnie – stwarza ryzyko infekcji grzybami chorobotwórczymi lub wirusem HPV odpowiedzialnym za brodawki wirusowe. Ze względów higienicznych konieczne jest korzystanie z klapek.
Profilaktyka podologiczna dla sportowców – kiedy zgłosić się do podologa?
Do podologa należy zgłaszać się regularnie na pedicure podologiczny oraz dezynfekcję obuwia. Wizyty wskazane są podczas przygotowania do ważnych zawodów, aby zminimalizować ich negatywny wpływ na stopy, a tym samym uniknąć bolesnych dolegliwości.
Na konsultację podologiczną należy udać się niezwłocznie po zaobserwowaniu niepokojących objawów – np. wskazujących na wrastanie paznokci lub grzybicę stóp. Są to m.in. ból, zaczerwienienie wałów paznokciowych, świąd skóry, maceracja naskórka, zmiany skórne, nieprzyjemny zapach. Terapia specjalistyczna powinna rozpocząć się tak wcześnie, jak to możliwe, aby uniknąć powikłań.