Najczęstsze problemy podologiczne u dzieci
Dzieci również są Pacjentami gabinetów podologicznych. Stopy najmłodszych narażone są na różnego rodzaju deformacje i urazy, a także infekcje, brodawki wirusowe czy wrastające paznokcie. Wszystkie z nich wymagają odpowiedniego leczenia oraz profilaktyki. Poznaj najczęstsze problemy podologiczne u dzieci.
Problemy podologiczne u dzieci
Problemy podologiczne u dzieci mogą znacznie uprzykrzyć codzienność i pogorszyć samopoczucie. Wszystko z powodu towarzyszących im dolegliwości. Dlatego rodzice powinni mieć świadomość, jakie są najczęstsze schorzenia stóp u najmłodszych i ich objawy. Dzięki temu będą mogli w porę zareagować, aby maluch otrzymał profesjonalną pomoc.
Problemy podologiczne u dzieci to głównie:
Kurzajki (brodawki wirusowe)
Kurzajki to najczęstszy problem podologiczny u dzieci. Są one skutkiem zakażenia wirusem HPV. Zarazić można się nimi w różnych miejscach – w szczególności na basenie, w szatni i miejscach publicznych, w których chodzi się boso. Infekcja następuje poprzez kontakt z osobą chorą lub zakażonym przedmiotem (np. butami, ręcznikiem).
Kurzajki najczęściej powstają na podeszwie stopy lub w wałach paznokciowych. Zdarza się, że umiejscawiają się pod paznokciem, co powoduje ból. Są płaskie lub wypukłe, a ich powierzchnia jest szorstka i nierówna. Zwykle mają cielisty kolor, ale mogą też przybierać szarą, żółtą lub zielonkawą barwę. Kurzajki mogą być pojedyncze lub pojawiać się w grupach.
Terapia podologiczna przy kurzajkach u dzieci najczęściej obejmuje:
- wymrażanie,
- stosowanie specjalistycznych preparatów podologicznych.
Wrastające paznokcie
To bardzo bolesny problem podologiczny, który często występuje u dzieci. Dwie najczęstsze przyczyny wrastania paznokci u najmłodszych Pacjentów to:
- nieprawidłowe skracanie paznokci,
- noszenie za ciasnego obuwia.
Wrastanie paznokci objawia się wbijaniem płytki paznokciowej w tkanki, które ją otaczają. Towarzyszy temu zaczerwienienie wałów okołopaznokciowych, stan zapalny, silny ból, a niekiedy też krwawienie lub ropny wysięk.
Leczenie wrastających paznokci u dziecka jest dopasowywane indywidualnie. Może obejmować m.in. tamponadę czy klamry ortonyksyjne. Ma ono na celu odciążenie tkanek oraz przywrócenie prawidłowego wzrostu płytki paznokciowej. Ważne jest także podjęcie działań profilaktycznych, aby nie dopuścić do nawrotu schorzenia.
Grzybica stóp
Grzybica stóp jest schorzeniem infekcyjnym wywołanym przez zakażenie grzyby chorobotwórcze. Podobnie, jak w przypadku kurzajek, najczęściej dochodzi do tego w miejscach publicznych, gdzie staje się bosą stopą. Patogeny mogą być również obecne na przedmiotach – m.in. butach lub przyborach higienicznych.
Na grzybicę mogą wskazywać następujące objawy:
- nieprzyjemny zapach stóp,
- nadmierne złuszczanie naskórka,
- maceracja naskórka,
- świąd skóry,
- zmiana zabarwienia paznokcia,
- kruszenie się lub pobruzdowanie paznokcia.
Leczenie grzybicy stóp u dziecka opiera się o stosowanie specjalistycznych preparatów podologicznych i mechanicznym opracowywaniu zmian chorobowych. Bardzo ważne jest, aby terapia rozpoczęła się niezwłocznie po zaobserwowaniu objawów. Grzybicą bardzo łatwo się zarazić – szczególnie wśród domowników.
Odciski
Bolesne odciski u dzieci występują rzadziej niż pozostałe problemy. Niemniej jednak potrafią w znaczny sposób pogorszyć samopoczucie i utrudnić codzienną aktywność. Są skutkiem długotrwałego ucisku – najczęściej spowodowanego przez źle dobrane obuwie. Ale nie tylko. Informują o złym rozłożeniu ciężaru ciała, co może wskazywać na wady postawy i deformacje.
Odciski są obszarami zgrubiałej skóry. Mają okrągły kształt, bladożółty kolor i uwypuklają się ponad powierzchnię skóry. Zwykle po uciśnięciu sprawiają ból, co może utrudniać chodzenie.
Terapia podologiczna przy odciskach u dzieci może opierać się o stosowanie specjalistycznych preparatów podologicznych lub w sposób mechaniczny przy pomocy narzędzi – frezarki i dłutka.
Kiedy udać się z dzieckiem do podologa?
Do podologa z dzieckiem należy udać się niezwłocznie po zaobserwowaniu objawów wskazujących na schorzenie w obrębie stóp lub paznokci. Rodzice nie powinni podejmować leczenia na własną rękę, ponieważ błędnie postawione rozpoznanie i domowa terapia mogą pogorszyć problem. Należy pamiętać, że im wcześniej rozpocznie się terapia, tym mniejsze ryzyko powikłań.
Wizyta u podologa z dzieckiem jest niezbędna w przypadku zaobserwowania jakichkolwiek sygnałów wzbudzających niepokój rodzica. Specjalista może wykryć nieprawidłowości na wczesnym etapie, zanim choroba rozwinie się i będzie wymagała długotrwałej terapii. Ponadto to konsultacja podologiczna może mieć charakter wyłącznie profilaktyczny.
Profilaktyka podologiczna u dzieci
Profilaktyka podologiczna pozwala zmniejszyć ryzyko problemów w obrębie stóp lub paznokci. Podolog ocenia ułożenie stóp dziecka i biomechanikę chodu. Jeżeli zauważy coś niepokojącego, od razu wdraża działania zapobiegające rozwojowi schorzenia, a także jego powikłań. Może zaproponować wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych, które wspierają stopę i układ ruchu, a także skierować dziecko do fizjoterapeuty.
Podolog prowadzi edukację rodziców i dziecka dotyczącą najczęstszych schorzeń podologicznych i ich profilaktyki. Wyjaśnia, na co zwrócić szczególną uwagę i w jaki sposób pomóc. Ponadto udziela praktycznych i indywidualnie dopasowanych wskazówek, jak pielęgnować stopy dziecka, jak obcinać paznokcie oraz dobrać odpowiednie obuwie.