Odkryj stopy na wiosnę! Wywiad z podologiem
Wiosna rozgościła się na dobre. Czas odsłonić stopy! A przedtem odpowiednio je przygotować, aby cieszyć się zdrową i piękną skórą – bez pieczenia, otarć, bolesnych odcisków, stanów zapalnych i nadmiernie łuszczącego się naskórka. O tym, jak dbać o stopy na wiosnę, rozmawiamy z podologiem z Instytutu Podologii/Wielkopolskiego Centrum Podologii w Poznaniu – mgr Agnieszką Nowaczyk-Panasiuk.
Angelika Janowicz: Dlaczego po zimie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję skóry stóp i paznokci?
Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk: Zima, niestety, nie jest najlepszą porą dla kondycji skóry stóp. Pod wpływem niskich temperatur oraz suchego i ciepłego powietrza panującego w pomieszczeniach staje się sucha, nadmiernie się łuszczy i jest podatna na uszkodzenia. Ponieważ przez długi czas przebywamy w grubych skarpetkach i obuwiu, nie dociera do niej powietrze, co prowadzi do wzmożonej potliwości. Tworzy to doskonałe warunki do rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych – w szczególności dermatofitów.
Czy zatem wiosna jest lepszym czasem dla naszych stóp?
Wiosna jest zdecydowanie lepsza. Przestajemy dogrzewać pomieszczenia, porzucamy zakryte obuwie na rzecz lekkich butów, które często odsłaniają stopy, co zapewnia dobry przepływ powietrza. Ponadto skóra nie jest już na zmianę wyziębiana i przegrzewana. W sklepach pojawiają się sezonowe owoce i warzywa, dzięki czemu możemy dostarczyć naturalnych witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania komórek skóry. Nie możemy jednak zapomnieć o codziennej pielęgnacji, bo to ona jest kluczem do sukcesu – pięknych i zdrowych stóp.
Jak powinniśmy pielęgnować stopy wiosną?
Podstawą jest codzienne oczyszczanie skóry przy użyciu delikatnych środków myjących. Woda powinna mieć temperaturę około 37℃. Kolejnym krokiem jest dokładne, ale ostrożne wysuszenie stóp – szczególnie między palcami. Ręcznik należy przykładać do skóry, bez pocierania. Na zakończenie trzeba nałożyć preparat nawilżający. Bez tego nie ma codziennej pielęgnacji.
1–2 razy w tygodniu należy zrobić peeling stóp. Zabieg wspomaga proces złuszczania naskórka. Dzięki temu skóra będzie gładka i mniej narażona na powstawanie hiperkeratoz.
Jak najczęściej odsłaniajmy stopy. Jeżeli to niemożliwe, nośmy obuwie wykonane z przewiewnych materiałów. Zabezpieczajmy skórę na basenach, w saunie, przymierzalniach, szatniach, aby uniknąć infekcji grzybiczej czy wirusowej.
Chociaż codzienna pielęgnacja stóp wydaje się nie być trudna, możemy nieświadomie popełniać błędy. Czego powinniśmy unikać?
Tak, zdarza się, że do codziennej pielęgnacji włączamy działania, które zamiast pomagać szkodzą – chociaż mamy dobre intencje. Jako przykłady najczęstszych błędów wymieniłabym stosowanie tarek i pumeksów oraz skarpet złuszczających. Mogą one podrażniać skórę oraz zaburzać naturalny proces złuszczania naskórka, zamiast go wspierać. W efekcie skóra broni się i staje coraz grubsza. Unikajmy też długotrwałego moczenia stóp. Zbyt zmiękczony naskórek jest bardziej podatny na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.
Kiedy jest odpowiedni czas na wdrożenie wiosennej pielęgnacji stóp?
Tak naprawdę wszystkie elementy pielęgnacji, które wymieniłam, powinniśmy stosować przez cały rok, dokładając tylko dodatkowe działania ochronne – np. stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym latem czy bardziej intensywne nawilżanie zimą. Stopy na wiosnę przygotowujemy już w miesiącach zimowych – bo niemożliwe jest uzyskanie poprawy kondycji skóry w kilka dni czy tygodni.
Czy w ramach przygotowań do wiosny możemy skorzystać z usług podologa?
Oczywiście. U każdej osoby można wykonać pedicure podologiczny. Jest to podstawowy zabieg, podczas którego podolog ocenia stan i kondycję stóp, usuwa zrogowacenia i skraca płytkę paznokciową. Umożliwia także wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i rozpoczęcie specjalistycznej terapii. W ramach profilaktyki specjalista udziela wszystkich niezbędnych informacji dotyczących potrzeb skóry, codziennej pielęgnacji, kosmetyków i preparatów, obuwia. Może ocenić biomechanikę chodu i wykonać badanie skanerem 3D, aby ocenić czy stopa wymaga dodatkowego wsparcia w postaci indywidualnych wkładek ortopedycznych. To nie tylko poprawia komfort, ale też zapobiega kontuzjom, bólowi i schorzeniom podologicznym związanym z nadmiernym uciskiem lub tarciem.
A kiedy konsultacja podologiczna jest niezbędna?
Konsultacja podologiczna jest niezbędna, gdy zaobserwujemy jakiekolwiek niepokojące objawy. Mogą to być nadmierne łuszczenie się skóry, pęknięcia na piętach, świąd, ból, zaczerwienienie, maceracja naskórka, nieprzyjemny zapach, zmiany skórne, łamliwość paznokci, zmiana zabarwienia płytki paznokciowej. Nie powinniśmy bagatelizować żadnej dolegliwości.
Podczas wizyty podolog zbiera wywiad oraz przeprowadza badanie stóp. W razie konieczności może rozszerzyć diagnostykę – np. o badanie mykologiczne. Następnie stawia diagnozę i planuje terapię podologiczną – niekiedy we współpracy z innymi specjalistami (np. fizjoterapeutą, chirurgiem, dermatologiem, ortopedą).
Osoby, które chcą zadbać o stopy na wiosnę, mogą skorzystać z konsultacji podologicznej w Instytucie Podologii/Wielkopolskim Centrum Podologii w Poznaniu. Zapisy przyjmujemy osobiście w Rejestracji przy ul. Słowiańskiej 36/U6 lub telefonicznie pod numerem +48 61 826 84 96 lub +48 602 347 159.