Podolog radzi: kto kwalifikuje się do zabiegu plastyki wałów okołopaznokciowych
Plastyka wałów okołopaznokciowych jest zabiegiem z dziedziny podochirurgii. Polega na wycięciu nadmiaru tkanek miękkich, które otaczają paznokieć. Opiera się na metodach małoinwazyjnych, z oszczędzeniem płytki paznokciowej. Dowiedz się, kto kwalifikuje się do plastyki wałów okołopaznokciowych.
Którzy pacjenci kwalifikują się do plastyki wałów okołopaznokciowych?
Kwalifikacja do plastyki wałów okołopaznokciowych odbywa się podczas konsultacji podologicznej stacjonarnej lub online. Pacjent jest kwalifikowany do zabiegu przez podologa, który przeprowadza wywiad medyczny, bada stopy oraz analizuje wyniki dotychczas wykonanych badań (np. badania bakteriologicznego). Specjalista wyjaśnia także, jak przygotować się do plastyki wałów okołopaznokciowych, jak wygląda cała procedura, ile wynosi rekonwalescencja i na czym polega pozabiegowa terapia podologiczna.
Do plastyki wałów okołopaznokciowych kwalifikują się osoby z nawracającym wrastaniem paznokci. Zabieg jest wskazany, jeżeli:
- inne metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów,
- doszło do zmiany wyglądu palca,
- wrastające paznokcie utrudniają codzienną aktywność.
Wskazaniem do plastyki wałów okołopaznokciowych są również przerośnięte tkanki otaczające paznokieć, które są uwarunkowane genetycznie.
Czy plastyka wałów okołopaznokciowych pomaga?
Plastyka wałów okołopaznokciowych pozwala skutecznie pozbyć się problemu wrastających paznokci. W większości przypadków schorzenie nie nawraca, co znacznie poprawia jakość życia – znikają ból, stan zapalny i problemy z chodzeniem czy noszeniem zakrytego obuwia. Podczas zabiegu podochirurgicznego zostaje usunięta przyczyna wrastania paznokci.
Ponieważ podczas plastyki wałów okołopaznokciowych zostaje oszczędzona płytka paznokciowa, a lekarz wykonuje precyzyjne i niewielkie cięcia, efekt estetyczny jest bardzo zadowalający. Nie zmienia się wygląd paznokcia.
Plastyka wałów okołopaznokciowych jest bezpiecznym zabiegiem. Przeprowadza go chirurg w asyście doświadczonego i odpowiednio przeszkolonego podologa. Zabieg wykonywany jest w sterylnych warunkach, po odpowiednim przygotowaniu pacjenta.
Należy pamiętać, że plastyka wałów okołopaznokciowych jest zabiegiem małoinwazyjnym. Dzięki temu ryzyko powikłań jest niewielkie. Krótki jest także czas rekonwalescencji. Szwy ściągane są po 14 dniach.
Plastyka wałów okołopaznokciowych – dalsze postępowanie
Plastyka wałów okołopaznokciowych jest wstępem do dalszej terapii podologicznej. Współpraca z podologiem po zabiegu podochirurgicznym ma na celu m.in.:
- prawidłowe wygojenie tkanek,
- zidentyfikowanie i wyeliminowanie czynników predysponujących do wrastania paznokci,
- poprawę biomechaniki chodu (poprzez współpracę z fizjoterapeutą lub wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych),
- nauczenie się prawidłowej pielęgnacji stóp.
Terapia podologiczna po plastyce wałów okołopaznokciowych jest planowana indywidualnie dla każdego pacjenta. Zwykle trwa kilka miesięcy. Po tym czasie leczenie wrastających paznokci można uznać za zakończone.