Onycholiza a grzybica paznokci
Grzybica i onycholiza to dwa poważne problemy dotykające paznokcie, które mogą prowadzić do znacznego dyskomfortu i wielu powikłań zdrowotnych. Warto zrozumieć różnice między tymi schorzeniami oraz poznać skuteczne metody diagnostyki i leczenia, aby w razie potrzeby móc odpowiednio zareagować. Dowiedz się, czym różni się onycholiza od grzybicy paznokci.
Grzybica paznokci i onycholiza
Grzybica paznokci, znana również jako onychomikoza, jest infekcją wywołaną przez grzyby, które rozwijają się pod paznokciami. Objawia się m.in.:
- żółtawym lub brązowym przebarwieniem paznokci,
- pogrubieniem paznokci,
- osłabieniem płytki paznokciowej,
- łamliwością paznokci,
- rozwarstwieniem paznokci,
- nieprzyjemnym zapachem stóp,
- zaczerwienieniem i nadmiernym złuszczaniem się tkanek wokół paznokcia.
Z kolei onycholiza to stan, w którym paznokieć oddziela się od łożyska paznokciowego, często zaczynając od wolnego brzegu. Najczęstszą przyczyną jest uraz, mechaniczne uszkodzenie lub stały ucisk na płytkę paznokciową. Schorzenie pojawia się również w przebiegu niektórych chorób ogólnoustrojowych (np. łuszczycy). Objawy onycholizy to:
- zmiana zabarwienia płytki paznokciowej,
- osłabienie paznokci,
- pękanie i kruszenie się płytki paznokciowej,
- zwiększona podatność na infekcje.
Onycholiza a grzybica paznokci – podobieństwa
Między onycholizą a grzybicą paznokci występują podobieństwa, które mogą być przyczyną trudności diagnostycznych. Zdarza się także, że oba schorzenia występują jednocześnie. Od postawienia odpowiedniej diagnozy zależy powodzenie całego procesu terapeutycznego. Brak prawidłowego rozpoznania wydłuża czas powrotu do zdrowia oraz zwiększa ryzyko powikłań.
Podobieństwa między onycholizą a grzybicą paznokci to:
- zmiana zabarwienia płytki paznokciowej,
- łamliwość i łatwe kruszenie się paznokci,
- osłabienie płytki paznokciowej,
- zwiększona podatność na urazy paznokci.
Grzybica paznokci a onycholiza – różnice
Między grzybicą paznokci a onycholizą występują też znaczące różnice. Dotyczą one przede wszystkim przyczyn i niektórych objawów. Należy pamiętać, że oba problemy wymagają zupełnie innego leczenia. Dlatego ich różnicowanie jest kluczowe w planowaniu terapii podologicznej.
Grzybica paznokci jest chorobą infekcyjną. Powoduje ją zakażenie grzybami chorobotwórczymi. Ponadto chorobą można się zarazić poprzez bezpośredni kontakt z chorym lub przedmiotami, których używał. Zupełnie inaczej jest w przypadku onycholizy. Schorzenie jest najczęściej wywołane przez ucisk lub uraz mechaniczny. Nie ma możliwości, aby choroba przeniosła się z jednej osoby na drugą.
Natomiast różnice w objawach między onycholizą a grzybicą paznokci to:
- nieprzyjemny zapach stóp – pojawia się tylko w grzybicy,
- zaczerwienienie i złuszczanie wałów okołopaznokciowych – pojawia się tylko w grzybicy,
- odklejenie płytki paznokciowej od łożyska – pojawia się tylko w onycholizie.
Terapia grzybicy paznokci wymaga regularnego oczyszczania płytki paznokciowej stosowania preparatów przeciwgrzybiczych (miejscowych lub ogólnych). Leczenie może wspomóc laseroterapia.
Leczenie onycholizy polega na stosowaniu preparatów regenerujących płytkę paznokciową. Niekiedy konieczne może być usunięcie fragmentu odklejonego paznokcia, oczyszczenie łożyska i założenie specjalistycznego opatrunku. Terapię może wesprzeć zastosowanie lasera, który wspiera regenerację i pobudza procesy immunologiczne.
Grzybica paznokci i onycholiza – co robić?
Zaobserwowanie niepokojących objawów w obrębie paznokci należy zawsze skonsultować z podologiem. Specjalista przeprowadza szczegółową diagnostykę, która obejmuje wywiad medyczny, oglądanie i ocenę paznokci oraz badania laboratoryjne (m.in. badanie mykologiczne, badanie bakteriologiczne). Na tej podstawie stawia diagnozę i planuje proces leczenia.
Nie należy podejmować prób samodzielnego leczenia. Ze względu na podobne objawy onycholizę można pomylić z grzybicą paznokci. Źle postawiona diagnoza, a tym samym nieodpowiednia terapia, mogą przyczynić się do poważnych powikłań.
Diagnostykę i terapię onycholizy oraz grzybicy paznokci prowadzą specjaliści w Instytucie Podologii/Wielkopolskim Centrum Podologii w Poznaniu. Zapisy przyjmujemy osobiście w recepcji przy ul. Słowiańskiej 36/U6 lub telefonicznie pod numerem +48 61 826 84 96 i +48 602 347 159.