Zabiegi na wrastające paznokcie. Jakie są opcje i efekty?
Wrastający paznokieć to bardzo bolesny problem podologiczny. Płytka paznokciowa wbijająca się w okoliczne tkanki powoduje stan zapalny, czego efektem jest zaczerwienienie skóry wokół paznokcia i ból. Pomóc może specjalistyczna terapia podologiczna. Poznaj zabiegi na wrastające paznokcie.
Wrastające paznokcie – przyczyny i objawy
Do wrastania paznokci może dojść z kilku powodów. Najczęstszym z nich jest nieprawidłowe obcinanie płytki paznokciowej, czyli zaokrąglanie brzegów. Na skutek tego rośnie ona na boki, a w konsekwencji zaczyna wbijać się w wały okołopaznokciowe, powodując ich uszkodzenie i stan zapalny.
Inne możliwe przyczyny wrastania paznokci to:
- noszenie zbyt ciasnego obuwia,
- noszenie butów ze zwężanymi noskami,
- noszenie butów na obcasie,
- przeciążenie stóp,
- uwarunkowania genetyczne,
- nadpotliwość.
Pierwszym objawem wrastania paznokci jest tkliwość wałów okołopaznokciowych. Ból pojawia się podczas ucisku. Z czasem może się nasilać i być obecny stale, co utrudnia codzienne funkcjonowanie. Oprócz tego można zaobserwować zaczerwienienie i obrzęk tkanek otaczających paznokieć. W niektórych przypadkach dochodzi do krwawienia lub wysięku ropowiczego. Wzrasta również ryzyko infekcji. Problem wrastania paznokci może pojawić się w każdym wieku – również u dzieci.
Zabiegi na wrastające paznokcie u podologa
Terapia podologiczna wrastającego paznokcia jest dopasowywana indywidualnie do każdego Pacjenta po wcześniejszym badaniu stóp. Specjalistyczne działania koncentrują się nie tylko na złagodzeniu objawów i usunięciu problemu, ale również na profilaktyce. Jest to ważne, ponieważ wrastanie paznokci ma tendencję do nawracania.
Zabiegi na wrastające paznokcie to:
Podcięcie wrastającego paznokcia
Podolog może podciąć fragment płytki paznokciowej, która wrasta w wał okołopaznokciowy. Dokonuje tego przy pomocy cążek.
Tamponada
Jest to niewielki opatrunek. Podolog aplikuje go między paznokieć a wał okołopaznokciowy. Zapobiega to wbijaniu się płytki paznokciowej w otaczające tkanki, a tym samym eliminuje ból.
Klamry ortonyksyjne
To tytanowe klamry, które podolog przyczepia do powierzchni płytki paznokciowej. Mogą być wykonane z niklowo-tytanowego stopu, drucika lub stali chirurgicznej. Ich działanie polega na wywarciu siły, która unosi krawędzie paznokcia i poprawia tor jego wzrostu.
Plastyka wałów okołopaznokciowych
Jest to zabieg podochirurgiczny, który polega na wycięciu nadmiaru tkanek otaczających paznokieć. Plastykę wałów okołopaznokciowych wykonuje lekarz w asyscie podologa. Wszystko odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Rekonwalescencja po zabiegu jest krótka i nie jest konieczne poruszanie się o kulach ortopedycznych.
Kwalifikacja do plastyki wałów okołopaznokciowych odbywa się podczas konsultacji podologicznej stacjonarnej lub online.
Plastyka wałów okołopaznokciowych a resekcja klinowa
Chirurgiczną metodą leczenia wrastających paznokci jest również resekcja klinowa. Polega ona na usunięciu bocznych fragmentów płytki paznokciowej na całej długości – aż do macierzy.
Chociaż zabieg ten jest nadal powszechnie wykonywany, nie jest zalecany, ponieważ nie rozwiązuje problemu wrastania paznokci i może prowadzić do jego nawrotu. Usunięte fragmenty płytki paznokciowej odrastają, a proces ten trwa nawet kilka miesięcy. W tym czasie wały okołopaznokciowe dostosowują się do nowych warunków, czyli ulegają zwężeniu. Odrastający paznokieć nie ma miejsca, dlatego może wbijać się w tkanki, które go otaczają.
Nie dzieje się tak w przypadku plastyki wałów okołopaznokciowych, ponieważ podczas zabiegu usuwany jest nadmiar tkanki wałów okołopaznokciowych, a sama płytka paznokciowa pozostaje nietknięta. Dlatego – w przeciwieństwie do resekcji klinowej – ulga jest trwała, a ryzyko nawrotu bardzo niskie.
Wrastający paznokieć – kiedy do podologa?
Konsultacja podologiczna przy wrastającym paznokciu jest wskazana niezwłocznie po zaobserwowaniu pierwszych objawów. Bez odpowiedniej terapii problem będzie narastał, co skutkuje nasileniem nieprzyjemnych dolegliwości oraz pojawieniem się powikłań. Specjalistyczna pomoc podologa to jedyna możliwość, aby ich uniknąć.
Zabiegi na wrastające paznokcie w Instytucie Podologii/Wielkopolskim Centrum Podologii w Poznaniu
W Instytucie Podologii/ Wielkopolskim Centrum Podologii w Poznaniu prowadzimy terapię podologiczną wrastających paznokci, która obejmuje również zabiegi podochirurgiczne. Korzystamy z narzędzi i preparatów wysokiej jakości, posiadających odpowiednie certyfikaty. Nasz personel postępuje zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Ma to wpływ nie tylko na efekt terapii, ale przede wszystkim bezpieczeństwo naszych Pacjentów.
Zapisy na konsultacje podologiczne przy wrastaniu paznokci przyjmujemy pod numerem +48 61 826 84 96 lub +48 602 347 159.