Choroby tarczycy i ich wpływ na skórę i paznokcie
Stan skóry i paznokci jest odzwierciedleniem tego, jak funkcjonuje organizm. Niektóre zaburzenia, takie jak choroby tarczycy, mogą skutkować pogorszeniem ich wyglądu i kondycji oraz pojawieniem się zmian chorobowych. Zaobserwowanie niepokojących objawów jest wskazaniem do pełnej diagnostyki i podjęcia odpowiedniego leczenia. Przy pogorszeniu stanu skóry i paznokci warto również zgłosić się po pomoc podologiczną.
Za co w organizmie odpowiada tarczyca?
Tarczyca jest gruczołem dokrewnym, który produkuje dwa hormony:
- trijodotyroninę (FT3),
- tyroksynę (FT4).
Do produkcji hormonów niezbędny jest jod. Tarczyca położona jest u podstawy szyi i przylega do tchawicy. W prawidłowych warunkach jest niemalże niewidoczna z zewnątrz.
Hormony produkowane przez tarczycę mają istotny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Są odpowiedzialne m.in. za metabolizm (m.in. rozpad tłuszczów, wchłanianie glukozy z przewodu pokarmowego), regulację rozrodu, czynność gruczołów płciowych, rozwój i wzrost młodych organizmów, regulację temperatury ciała.
Choroby tarczycy
Najczęstsze choroby tarczycy związane są z zaburzeniami produkcji hormonów przez ten narząd, co skutkuje:
- niedoczynnością tarczycy – zbyt mała produkcja hormonów,
- nadczynnością tarczycy – zbyt duża produkcja hormonów.
Najczęściej niedoczynność tarczycy jest spowodowana przez chorobę Hashimoto, czyli przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. W jej przebiegu przeciwciała powodują stopniowe zniszczenie gruczołu. Natomiast nadczynność tarczycy jest skutkiem choroby Gravesa-Basedowa, która również jest schorzeniem autoimmunologicznym. Układ odpornościowy stymuluje narząd do wzrostu i nadmiernej produkcji hormonów.
Inne choroby tarczycy to m.in.:
- wole tarczycy (powiększenie tarczycy),
- guzki tarczycy,
- stany zapalne tarczycy,
- łagodne i złośliwe nowotwory tarczycy.
Diagnostyką i leczeniem chorób tarczycy zajmuje się endokrynolog.
Jak choroby tarczycy wpływają na paznokcie i skórę?
Choroby tarczycy mogą prowadzić do:
- nadmiernego rogowacenia skóry,
- przesuszenia skóry (staje się ona szorstka w dotyku),
- nadmiernego łuszczenie naskórka,
- nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych,
- powstawania przebarwień.
Nadmierne przesuszenie i rogowacenie skóry obserwowane jest głównie w miejscach największego ucisku na stopy, czyli na piętach. W zaawansowanych przypadkach może dochodzić nawet do pękania skóry.
Choroby tarczycy nie pozostają również bez wpływu na paznokcie. Ich skutki to:
- pękanie płytki paznokciowej,
- kruchość i łamliwość paznokci,
- pionowe pobruzdowanie płytki paznokciowej,
- poprzeczne zagłębienia na płytce paznokciowej (linie Beau),
- onycholiza,
- zmiana zabarwienia paznokci na żółte,
- wklęśnięcia w centrum płytki paznokciowej (paznokcie łyżeczkowate, koilonychia).
Powikłania chorób tarczycy na paznokciach mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie i wykonywanie podstawowych czynności.
Pomoc podologiczna przy powikłaniach chorób tarczycy
Osoby zmagające się z chorobami tarczycy, które zaobserwowały pogorszenie stanu skóry i paznokci u stóp, mogą zgłosić się na konsultację podologiczną. W jej trakcie podolog zbierze dokładny wywiad medyczny, wykona niezbędne badania oraz zaproponuje indywidualnie dopasowaną terapię. Ponadto specjalista wdraża działania profilaktyczne i udziela wskazówek dotyczących codziennej pielęgnacji. Dzięki temu ryzyko ponownego pogorszenia się stanu skóry i paznokci jest ograniczone do minimum.
Regularna pielęgnacja skóry stóp u podologa ma kluczowe znaczenie dla poprawy jej wyglądu i kondycji. Specjalista wykonuje pedicure podologiczny, w czasie którego usuwa hiperkeratozy, czyli nadmiernie zrogowaciały naskórek. Ponadto dobiera specjalistyczne preparaty do codziennej pielęgnacji.
Również płytka paznokciowa wymaga regularnej specjalistycznej pielęgnacji. Konieczne jest jej skracanie w prawidłowy sposób, stosowanie preparatów podologicznych, oczyszczanie łożyska i stymulowanie go do regeneracji.
Podolog rozpoznaje schorzenia podologiczne, które mogą towarzyszyć powikłaniom tarczycy lub być ich skutkiem (np. modzele, bolesne odciski) oraz zaburzenia biomechaniki chodu i deformacje, które można skorygować przy pomocy indywidualnych wkładek ortopedycznych.