Wrastający paznokieć – kiedy na konsultację do podologa?
Wrastający paznokieć jest przyczyną stanu zapalnego i bólu, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Schorzenie charakteryzuje się wbiciem brzegów płytki paznokciowej w otaczające ją wały okołopaznokciowe. Najczęściej dotyczy palucha, ale zdarza się również na innych palcach stóp, a niekiedy nawet dłoni. Dowiedz się, czy wrastający paznokieć jest wskazaniem do konsultacji podologicznej.
Jak rozpoznać wrastający paznokieć?
Rozpoznanie wrastającego paznokcia nie jest trudne. Schorzenie charakteryzuje się wbiciem płytki paznokciowej w okoliczne tkanki – jednostronnie lub obustronnie. Towarzyszy temu:
- obrzęk,
- zaczerwienienie,
- ból wałów paznokciowych (odczuwany początkowo podczas ucisku, następnie ciągle).
W niektórych przypadkach poza stanem zapalnym może pojawić się wysięk surowiczy, wysięk ropny lub ziarnina. Zdarza się, że dochodzi do krwawienia z wałów okołopaznokciowych. Im bardziej zaawansowane wrastanie paznokcia, tym większe dolegliwości bólowe.
Wrastający paznokieć – kiedy do podologa?
Konsultacja podologiczna przy wrastającym paznokciu jest wskazana niezwłocznie po zaobserwowaniu pierwszych objawów. Należy zdawać sobie sprawę, że bez odpowiedniej terapii schorzenie będzie postępować. Co więcej, zdarza się, że może ono nawracać. Dlatego konieczne jest nie tylko leczenie, ale także ustalenie przyczyny i opracowanie indywidualnych działań profilaktycznych.
Konsultacja podologiczna obejmuje zebranie wywiadu (z uwzględnieniem nie tylko odczuwanych dolegliwości, ale także ogólnego stanu zdrowia) oraz badanie stóp. Na tej podstawie podolog może określić prawdopodobną przyczynę wrastania paznokcia, stopień zaawansowania schorzenia oraz zaproponować indywidualny plan terapii podologicznej.
Możliwości terapii wrastającego paznokcia
Istnieje kilka możliwości terapii wrastającego paznokcia. Należy pamiętać, że niekiedy konieczne jest połączenie kilku metod, aby uzyskać pożądany efekt (złagodzić objawy, przywrócić odpowiedni wygląd paznokcia i wałów okołopaznokciowych) i zminimalizować ryzyko nawrotu schorzenia.
Terapia podologiczna wrastającego paznokcia może obejmować:
- przycięcie płytki paznokciowej,
- klamry ortonyksyjne,
- specjalistyczne preparaty podologiczne,
- laseroterapię,
- farmakoterapię (przy infekcjach).
U części Pacjentów niezbędne jest wykonanie zabiegu podochirurgicznego jakim jest plastyka wałów okołopaznokciowych. Polega on na wycięciu nadmiaru tkanek wokół paznokcia. Do tego rodzaju leczenia kwalifikuje podolog – również podczas konsultacji podologicznej online.
Co zrobić na wrastający paznokieć? Domowe sposoby
Wiele osób zastanawia się, jakie są domowe sposoby na wrastający paznokieć. Warto pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa nie należy podejmować samodzielnych prób leczenia – szczególnie gdy doszło do infekcji lub powstania ran w obrębie wałów okołopaznokciowych. Terapia musi być dopasowana do stopnia zaawansowania wrastania paznokcia oraz uzupełniona o profilaktykę.
W ramach pierwszej pomocy przy wrastającym paznokciu można odizolować płytkę paznokciową od wału okołopaznokciowego, co przyniesie tymczasową ulgę w dolegliwościach. W tym celu należy wyciąć fragment jałowego gazika, nasączyć go preparatem antyseptycznym i umieścić pod bocznym brzegiem paznokcia.
Czy wrastający paznokieć jest niebezpieczny?
Powikłaniem wrastającego paznokcia może być infekcja bakteryjna. Schorzenie jest szczególnie niebezpieczne w przypadku osób, które chorują na cukrzycę. Ze względu na procesy chorobowe są oni bardziej narażeni na powstanie trudno gojących się ran i zakażeń. Wrastający paznokieć nigdy nie powinien być bagatelizowany.
Co zrobić, aby paznokcie u nóg nie wrastały?
Profilaktyka wrastającego paznokcia obejmuje:
- Prawidłowe obcinanie płytki paznokciowej – na prosto, bez zaokrąglania brzegów.
- Noszenie dobrze dopasowanego obuwia – bez wąskich przodów.
- Unikanie częstego noszenia butów na wysokim obcasie.
- Unikanie nadmiernego moczenia stóp.
- Codzienne nawilżanie skóry stóp.
- Uprawianie sportu w specjalistycznym obuwiu.
- Wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych, jeżeli istnieją ku temu wskazania.
W przypadku nawracającego wrastania paznokci elementem zarówno terapii, jak i profilaktyki może być plastyka wałów okołopaznokciowych.