Jakie buty do pracy wybrać? Wywiad z mgr Agnieszką Nowaczyk-Panasiuk
Według badania Eurostat przeciętna długość życia zawodowego Polaków wynosi nieco ponad 34 lata. Ponadto w pracy spędzamy znaczną część doby. Nie pozostaje to bez wpływu na nasze zdrowie – w tym szczególnie na układ ruchu. Dlatego powinniśmy zadbać o odpowiednie buty do pracy. Mgr Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk z Instytutu Podologii w Poznaniu wyjaśnia, jakie obuwie do pracy jest najlepsze.
Czy wybór odpowiednich butów dotyczy tylko osób, które wykonują pracę stojącą?
Chociaż wydaje się, że odpowiednie buty mają największe znaczenie w przypadku osób wykonujących pracę stojącą, to tak naprawdę wszyscy powinniśmy zwracać uwagę na obuwie, w którym pracujemy. Spędzamy w nim po kilka godzin dziennie, dlatego stopa powinna mieć dobre warunki.
Musimy pamiętać, że stopy dźwigają ciężar ciała. Musi być on równomiernie rozłożony. Ważne są też amortyzacja i anatomiczne ułożenie stopy. Jeżeli nie zadbamy o te aspekty, możemy być pewni, że z czasem pojawią się przykre dolegliwości. Mam na myśli nie tylko schorzenia podologiczne – na przykład bolesne odciski – ale też zaburzenia ze strony układu ruchu, które utrudniają codzienną aktywność, a w wielu przypadkach prowadzą do niepełnosprawności.
Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając buty do pracy?
Jest kilka ważnych aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę, wybierając buty do pracy. Przede wszystkim jest to rodzaj wykonywanej pracy. Nie możemy polecić takiego samego obuwia pracownikom fizycznym i biurowym.
Należy zastanowić się m.in. czy:
- jest to praca siedząca czy stojąca,
- praca polega na przemieszczaniu się,
- istnieje ryzyko uszkodzenia stopy w czasie pracy (np. przez odłamki, spadające przedmioty),
- występują wstrząsy i wibracje,
- praca ma miejsce na podłożu nierównym lub śliskim,
- istnieje ryzyko przebicia obuwia,
- jest kontakt ze środkami chemicznymi.
Ponadto trzeba wziąć pod uwagę indywidualne cechy pracownika, stan zdrowia i ewentualne ograniczenia. Jeżeli istnieje duże ryzyko uszkodzenia stopy, obuwie obowiązkowo powinno mieć noski. Przy śliskim podłożu nie można obejść się bez podeszwy antypoślizgowej.
Obuwie do pracy powinno być wykonane z naturalnego materiału, ponieważ zapewnia dobrą wentylację powietrza. W przypadku stanowisk, gdzie istnieje zagrożenie wzniecenia ognia, buty muszą być niepalne i antyiskrowe.
Dla osób wykonujących pracę stojącą bardzo ważna jest podeszwa butów. Nie może być ona zbyt cienka. Musi dobrze stabilizować i amortyzować stopę.
A co w przypadku osób, które muszą nosić obuwie narzucone przez pracodawcę – na przykład buty na obcasie?
Tak, nadal zdarza się, że pracodawca wymaga noszenia eleganckich butów, często na obcasie. Tutaj należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby wybierać obuwie wygodne, wykonane z naturalnych materiałów. Obcas powinien być niewysoki (około 5 centymetrów) i szeroki. Dzięki temu stopa nie będzie nadmiernie obciążona. Warto też zadbać o to, aby buty nie miały zwężanych nosków, ponieważ sprzyja to wrastaniu paznokci.
Stopy w pracy można wesprzeć nie tylko odpowiednim obuwiem. Co jeszcze może zalecić podolog?
Istotnym elementem wspierającym zdrowie stóp są indywidualne wkładki ortopedyczne. Są one wykonywane na podstawie badania stóp skanerem 3D. Mierzone są nie tylko długość i szerokość stóp, ale także m.in. nacisk wywierany na podłoże i ułożenie ścięgna Achillesa w trzech płaszczyznach. Wszystkie te parametry pozwalają dopasować odpowiedni kształt, materiał i inne właściwości wkładki do butów.
Pracownicy muszą też pamiętać i przestrzegać swoje prawo do regularnego odpoczynku w pracy. Dobrze jest co pewien czas zmienić pozycję lub wykonać kilka ćwiczeń – np. skłony lub przysiady.
Czy regularne wizyty u podologa są elementem profilaktyki i dbania o stopy w przypadku osób, które wykonują pracę stojącą?
Oczywiście. Regularne wizyty u podologa pozwalają nie tylko zadbać o estetyczny aspekt stóp, ale także o ich zdrowie. Specjalista podczas pedicure podologicznego dokładnie ogląda stopy. Dzięki temu może zdiagnozować ewentualne zmiany chorobowe na ich wczesnym etapie i zaproponować pacjentowi skuteczną terapię.
Wizyty u podologa to nie tylko terapia, ale także odpowiednia pielęgnacja i profilaktyka. Specjalista opracowuje indywidualny plan działania dla każdej osoby. Pozwala to cieszyć się zdrowiem stóp, nawet gdy są one na co dzień bardziej obciążane.