Krwiak podpaznokciowy. Kiedy trzeba udać się do podologa?
Krwiaki podpaznokciowe są częstą dolegliwością. W większości przypadków są nieszkodliwe i nie wymagają żadnej interwencji. Zdarza się jednak, że profesjonalna pomoc jest niezbędna, aby uniknąć nieprzyjemnych i groźnych powikłań. Dowiedz się, kiedy krwiak pod paznokciem wymaga specjalistycznej pomocy podologa.
Krwiak pod paznokciem
Krwiak podpaznokciowy to wylew krwi pod paznokciem, do którego dochodzi po uszkodzeniu znajdujących się tam naczyń krwionośnych. Najczęściej pojawia się po urazie mechanicznym. Wynaczyniona krew gromadzi się tkankach i wywiera na nie ucisk, co może być przyczyną bólu i dyskomfortu.
Krwiak pod paznokciem przybiera ciemnobrązową lub czarną barwę. Jego wielkość może być różna. Wpływa na nią przede wszystkim siła urazu mechanicznego. Niekiedy towarzyszy mu uszkodzenie płytki paznokciowej lub jej oddzielenie się od łożyska.
Kiedy trzeba usunąć krwiak podpaznokciowy?
Krwiak podpaznokciowy może wchłonąć się samoistnie i nie spowodować żadnych powikłań. W takich sytuacjach nie jest potrzebna interwencja podologiczna. Wchłanianie się krwi trwa od kilku do kilkunastu tygodni. Wszystko zależy od rozległości urazu. Warto zaznaczyć, że w tym procesie krwiak zmienia swoją barwę i przesuwa się (pod wpływem rosnącej płytki paznokciowej).
Specjalistycznej pomocy wymagają duże krwiaki podpaznokciowe oraz takie, którym towarzyszy uszkodzenie płytki paznokciowej. Na konsultację podologiczną należy zgłosić się, gdy:
- krwiak podpaznokciowy jest przyczyną silnego bólu,
- doszło do całkowitego lub częściowego oddzielenia się płytki paznokciowej od łożyska,
- płytka paznokciowa uległa pęknięciu,
- płytka paznokciowa stała się chropowata lub pofałdowana.
Dlaczego duży krwiak pod paznokciem musi być usunięty?
Duże krwiaki podpaznokciowe wymagają usunięcia, ponieważ mogą powodować bolesne i poważne powikłania. Uraz, w czasie którego dochodzi do wynaczynienia krwi pod płytką paznokcia, może skutkować uszkodzeniem macierzy paznokcia.
Duży krwiak pod paznokciem jest przyczyną bólu, który może być na tyle silny, że utrudnia codzienne funkcjonowanie. W takich przypadkach pomoc podologa jest niezbędna.
Zdarza się także, że krwiak podpaznokciowy powoduje częściowe lub całkowite oddzielenie się płytki paznokciowej od łożyska. Wówczas mamy do czynienia z tzw. zejściem paznokcia, czyli jego samoistnym oderwaniem się. W takich sytuacjach pojawia się nie tylko ból, ale także wzrasta ryzyko infekcji.
Jak wygląda usuwanie krwiaka podpaznokciowego?
W przypadku dużych krwiaków podpaznokciowych podolog może zdecydować o ich usunięciu. Zabieg jest prosty, szybki i bezbolesny. Rekonwalescencja jest krótka i nie wymaga szwów oraz stosowania pomocy ortopedycznych.
Usuwanie krwiaka podpaznokciowego polega na nawierceniu płytki paznokciowej specjalnym frezem. Dzięki temu wynaczyniona krew może się ewakuować. Ucisk na tkanki ustępuje, co przynosi wyraźną ulgę. Zabieg kończy się założeniem opatrunku zabezpieczającego.
Warto pamiętać, że po usunięciu krwiaka podpaznokciowego może być konieczna dalsza terapia podologiczna. Wszystko zależy od stanu płytki paznokciowej i otaczających ją tkanek. Działania podologiczne są dopasowywanie indywidualnie do każdego pacjenta. Wskazane jest również wdrożenie działań profilaktycznych, aby zapobiegać kolejnym urazom mechanicznym prowadzącym do krwiaka pod paznokciem.
Zdarza się, że konieczne jest usunięcie paznokcia. Jest to wskazane w sytuacji, gdy dojdzie do oddzielenia się płytki paznokciowej od łożyska. Wówczas terapia podologiczna obejmuje działania regenerujące i pobudzające łożysko, dzięki czemu paznokieć może odrosnąć.