Dna moczanowa (podagra). Jak wpływa na duży palec?
Podolog w swojej praktyce spotyka się nie tylko ze schorzeniami podologicznymi, ale także chorobami ogólnoustrojowymi, które mają istotny wpływ na stan stóp. Jedną z nich jest dna moczanowa, dawniej znana jako podagra. Chorzy cierpią m.in. z powodu bólu, stanu zapalnego i zniekształceń stawu – najczęściej palucha. Zwiększa się także ryzyko powstawania innych zmian chorobowych na stopach. Dowiedz się, jaka jest rola podologa w terapii dny moczanowej.
Co to jest dna moczanowa?
Dna moczanowa (podagra) jest chorobą dotyczącą stawów, chociaż w miarę rozwoju może atakować też inne narządy. Wywołuje ją odkładanie się kryształków moczanu sodu w tkankach. Jest to spowodowane zwiększonym stężeniem kwasu moczowego – końcowego produktu przemian metabolizmu zasad purynowych pochodzących z jedzenia, z rozkładu kwasów nukleinowych lub powstającego de novo. W prawidłowych warunkach kwas moczowy jest wydalany z moczem oraz rozkładany w jelitach przez bakterie jelitowe. Jego odkładanie się je spowodowane zmniejszonym wydalaniem z organizmu lub nadmierną produkcją.
Warto wspomnieć, że nie u wszystkich osób z podwyższonym stężeniem kwasu moczowego rozwija się dna moczanowa. Do czynników ryzyka zalicza się:
- płeć męską,
- średni i starszy wiek,
- genetycznie uwarunkowane zaburzenia metabolizmu kwasu moczowego,
- spożywanie dużej ilości mięsa i owoców morza,
- spożywanie nadmiernej ilości alkoholu,
- stosowanie leków zwiększających poziom kwasu moczowego (np. leki moczopędne, kwas acetylosalicylowy),
- odwodnienie,
- stan po przeszczepieniu narządów.
Dna moczanowa często przebiega wraz z chorobami cywilizacyjnymi. Są to m.in. otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i zaburzenia lipidowe.
Objawy dny moczanowej
Dna moczanowa najczęściej zajmuje staw śródstopno-paliczkowy, czyli ten, który znajduje się u podstawy palucha. Choroba objawia się nawracającymi atakami zapalenia stawów, co przejawia się jako:
- obrzęk stawu,
- zaczerwienienie skóry w okolicy stawu,
- miejscowy wzrost temperatury,
- tkliwość stawu,
- złuszczanie naskórka w okolicy stawu,
- ogólne złe samopoczucie, a niekiedy również gorączka.
Objawem dny moczanowej jest także bardzo silny ból zajętego stawu. Najczęściej pojawia się w nocy i nasila się w ciągu kilku godzin. Wielu pacjentów opisuje go jako trudny do zniesienia. Ból zwykle utrzymuje się przez kilka dni. Objawy dny moczanowej ustępują i mogą nawracać, jeżeli nie zostanie wdrożona terapia.
Dna moczanowa może przejść w fazę przewlekłą. Oznacza to stałe utrzymywanie się dolegliwości. Pojawiają się także inne objawy. Kryształki moczanu sodu prowadzą do zniszczenia chrząstki, ścięgien i więzadeł, czego efektem są deformacje stóp.
Zaawansowana dna moczanowa ma wpływ również na cały organizm. Kryształki moczanu sodu mogą odkładać się też w innych tkankach i tworzyć tzw. guzki dnawe. Są one obecne na skórze, w innych stawach. Ponadto dochodzi do uszkodzenia narządów wewnętrznych.
Dna moczanowa – rola podologa
Pacjent z dną moczanową powinien pozostawać pod stałą opieką lekarza. Konieczne jest stosowanie się do jego zaleceń oraz zmiana stylu życia, aby zminimalizować ryzyko nawrotu objawów.
Pacjent z dną moczanową w gabinecie podologicznym jest tzw. pacjentem zwiększonego ryzyka. Osoby chore są narażone na deformacje stóp, co z kolei sprzyja powstawaniu różnego rodzaju schorzeń podologicznych. Podolog przeprowadza pedicure podologiczny, co przy zachowaniu regularności pozwala na usunięcie zmian oraz zapobieganie ich ponownemu pojawieniu się.
U pacjentów z dną moczanową podolog wprowadza także indywidualnie dopasowaną pielęgnację stóp, która pozwala zregenerować skórę i zabezpieczyć ją przed działaniem szkodliwych czynników. Podejmuje także działania profilaktyczne i poprawiające komfort pacjenta – np. zleca badanie stóp skanerem 3D i na jego podstawie wykonuje indywidualne wkładki ortopedyczne.