Oficjalny podkast Instytutu Podologii. Odcinek 12. „Wkładki w praktyce podologa”
Bardzo często przyczyną problemów podologicznych jest nieprawidłowa biomechanika stopy. Podolog powinien patrzeć na pacjenta holistycznie i dążyć nie tylko do wyleczenia schorzenia, ale również do wyeliminowania jego przyczyny. Dlatego częstą praktyką jest badanie stóp skanerem 3D i wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych.
W najnowszym odcinku podkastu podologicznego wyjaśniamy, przy jakich schorzeniach podologicznych sprawdzają się indywidualne wkładki ortopedyczne. Zapraszamy do wysłuchania:
Indywidualne wkładki do butów – wskazania
Do podologa przychodzą pacjenci z problemem ze stopami. Ale podolog, patrząc holistycznie na stopę, potrafi powiedzieć, co spowodowało, że ten problem się pojawił. Bardzo często jest to związane z biomechaniką stopy. Po rozwiązaniu problemu podologicznego bardzo często zalecamy dokładną diagnozę skanerem 3D – wyjaśnia Agnieszka Nowaczyk-Panasiuk.
Indywidualne wkładki ortopedyczne polecane są każdej osobie. Szczególnie sprawdzają się przy następujących problemach:
- wrastające paznokcie,
- płaskostopie poprzeczne i podłużne,
- ostroga piętowa,
- nerwiak Mortona,
- zapalenie rozcięgna podeszwowego,
- koślawość pięty,
- koślawość stopy,
- atrofia tkanki tłuszczowej,
- bolesność stóp.
Szukamy przyczyny, aby problem podologiczny nie nawracał. I często indywidualna wkładka do butów jest uzupełnieniem tej terapii – wyjaśnia Arkadiusz Jędras.
Indywidualne wkładki do butów dla dzieci
W przypadku małych dzieci obserwujemy deformacje stóp, które ustępują wraz z wiekiem. Układ kostny rozwija się do 16. roku życia. Kiedy wykonać indywidualne wkładki ortopedyczne dla dzieci?
Pierwsze badanie podologiczno-fizjoterapeutyczne zalecane jest między 6. a 7. rokiem życia. Warto przeprowadzać je co pewien czas, aby monitorować, czy dziecko prawidłowo się rozwija i nie występują zaburzenia w biomechanice chodu, które mogą w przyszłości przyczynić się do problemów podologicznych.
Nie sugerowałbym wkładek biernych dzieciom do 8. roku życia. A wkładki dynamiczne robimy już od 5. roku życia. Taka wkładka jest trenerem naszej stopy. Ona ćwiczy ze stopą dziecka. To jest wiek, w którym stopa powinna zacząć się wydrążać. Indywidualna wkładka w tym pomaga. Pomaga też w stabilizacji aparatu mięśniowo-więzadłowego – wyjaśnia Arkadiusz Jędras.
___
Oficjalny podkast Instytutu Podologii w Poznaniu. Opowiadamy o tym, co dotyczy każdego z nas – o zdrowiu stóp! W luźnych rozmowach poruszamy tematy związane z profilaktyką i leczeniem schorzeń w obrębie stóp. Dowiesz się, na jakie objawy zwrócić uwagę, jakie są metody terapii podologicznej, jak samodzielnie dbać o stopy.
W każdym odcinku poruszamy zagadnienia ściśle związane z podologią. Podkast podologiczny to skarbnica wiedzy o tym, co najważniejsze, o zdrowiu!
Zapraszamy do odsłuchania i subskrybowania oficjalnego podkastu Instytutu Podologii.